Po myciu i dezynfekcji – czas na pielęgnację!

 

CZĘSTE MYCIE RĄK I UŻYWANIE ŚRODKÓW DO DEZYNFEKCJI NA BAZIE ALKOHOLU TO NAJLEPSZY SPOSÓB NA POZBYCIE SIĘ WIRUSOWYCH I BAKTERYJNYCH PATOGENÓW. ALE TRZEBA PAMIĘTAĆ, ŻE ŚRODKI MYJĄCE I DEZYNFEKUJĄCE NARUSZAJĄ RÓWNIEŻ NASZĄ DOBRĄ FLORĘ BAKTERYJNĄ. W EFEKCIE SKÓRA RĄK STAJE SIĘ PRZESUSZONA, A CZASEM DOJŚĆ MOŻE DO MIKROUSZKODZEŃ, WYSYPKI A NAWET STANÓW ZAPALNYCH SKÓRY. JAK TEGO UNIKNĄĆ? POSTAW NA PIELĘGNACJĘ!

W obecnej sytuacji zagrożenia koronawirusem powinniśmy o wiele częściej myć i dezynfekować nasze ręce. Produkty, które do tego używamy nie są one obojętne dla naszej skóry – dlatego warto wyrobić w sobie nawyk pięciu czynności, dzięki którym nasze dłonie będą w dobrej kondycji.

1. MYCIE

Ręce myjemy pod bieżącą, ciepłą wodą.
Do mycia rąk najlepiej stosować mydła, które mają nie tylko oczyszczające, ale również pielęgnacyjne właściwości. Najlepiej stosować mydła w płynie, mydło w kostce pozostawione na umywalce wciąż jest wilgotne, a to służy namnażaniu się bakterii.
Najważniejsze, aby mycie trwało nie krócej niż 30 sekund – to minimalny czas aby dokładnie oczyścić nasze wnętrza i wierzchy dłoni, palce i powierzchnie pomiędzy nimi oraz nadgarstki i powierzchnie ponad nimi.

2. SUSZENIE

Ręce powinniśmy starannie osuszać, najlepiej jednorazowym papierowym ręcznikiem.
W domu stosować możemy ręczniki tekstylne, ale trzeba pamiętać o tym, że każda osoba powinna mieć swój własny ręcznik i że powinien być on regularnie (co najmniej dwa razy w tygodniu) wymieniamy na świeży.
W toaletach publicznych korzystajmy tylko ręczników papierowych (jeżeli nie są dostępne skorzystajmy z własnych chusteczek higienicznych). Suszarki nie są przyjazne dla skóry naszych rąk, zaś ciepłe powietrze wydobywające się z nich porusza wszystkie mikroorganizmy w otoczeniu, które osiadają na nasze, dopiero co umyte, dłonie.

3. DEZYNFEKCJA

Głównym składnikiem żeli antybakteryjnych alkohol etylowy, benzylowy bądź izopropylowy. Działają one antyseptycznie i jednocześnie pełnią funkcję konserwantów dla produktu.
Środki dezynfekujące należy nakładać na suchą skórę. Jeżeli nałożymy je na wilgotne ręce, substancja dezynfekująca może zostać rozcieńczona i tym samym nieskuteczna w zwalczaniu zarazków.

Zawsze przed użyciem środka dezynfekcyjnego warto przeczytać wskazania producenta, dotyczące jego stosowania a następnie używać rekomendowanych dawek preparatu i utrzymać go przez określony czas na skórze.

4. PIELĘGNACJA

Choć preparaty do mycia i dezynfekcji są zazwyczaj dobrze tolerowane przez skórę, to często używane działają niekorzystnie na skórę naszych rąk. Dlatego, zawsze gdy ręce po zastosowaniu środka dezynfekującego przeschną, również powinno się za każdym razem aplikować preparat pielęgnacyjny do rąk.
Używać można różnych produktów o konsystencji emulsji, kremów lub maseł. Ważne, aby wybrany przez nas preparat miał skład dopasowany do potrzeb naszej skóry. Warto stosować kosmetyki o bogatszym składzie które nie tylko nawilżą ale również odżywią i zregenerują skórę naszych dłoni.

5. REGENERACJA

Raz na kilka dni warto wykonać piling, aby złuszczyć martwy naskórek i przyspieszyć jego regenerację. Można do tego użyć gotowych kosmetyków, ale równie dobrze sprawdzą się te, które możemy przygotować w domowej kuchni np. na bazie cukru i ciepłej oliwy z oliwek.
Po pilingu posmaruj dłonie naprawdę grubą warstwą kremu i pozwól, by powoli się wchłonął. Dobrym rozwiązaniem jest zaaplikowanie kremu tuż przed snem i nałożenie na noc bawełnianych rękawiczek.

 

Rozwiąż wykreślankę Fundacji Ziko dla Zdrowia!
Odszukaj 20 haseł związanych z higieną i pielęgnacją dłoni .

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content