Jak uratować ludzkie życie?

KAŻDEGO ROKU OKOŁO 400 000 EUROPEJCZYKÓW DOZNAJE NAGŁEGO ZATRZYMANIA KRĄŻENIA. MNIEJ NIŻ JEDNA OSOBA NA DZIESIĘĆ PRZEŻYWA. GDYBYŚMY UMIELI UDZIELAĆ PIERWSZEJ POMOCY MOŻNA BY URATOWAĆ ŻYCIE OKOŁO 100 000 OSÓB ROCZNIE*. TO TYLE ILU MNIEJ-WIĘCEJ MIESZKAŃCÓW MA TARNÓW, WŁOCŁAWEK, CHORZÓW, KOSZALIN CZY KALISZ.  


Szacuje się, że tylko co 5 mieszkaniec naszego kraju jest pewien swoich umiejętności i wie, jak udzielić pierwszej pomocy.**   A przecież każdy z nas może być świadkiem zdarzenia: w pracy, na spacerze a nawet we własnym domu, kiedy w wyniku nagłego zatrzymania krążenia zagrożone będzie zdrowie lub życie jakiejś osoby. Wszystkich, którzy w takiej sytuacji nie chcą stać bezradnie nie wiedząc, jak pomóc, zachęcamy do odświeżenia (a może pozyskania) wiadomości o pierwszej pomocy

NAGŁE ZATRZYMANIE KRĄŻENIA (NZK)

Mięsień sercowy dorosłego człowieka kurczy się średnio 100 tysięcy razy na dobę, pompując przy tym około 7 tysięcy litrów krwi. Praca serca zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu, każdej komórki naszego ciała. Zdarza się jednak, że mięsień sercowy z jakiegoś powodu przestaje bić prawidłowo – mamy wówczas do czynienia z nagłym zatrzymaniem krążenia. Zaburza to podaż krwi oraz w konsekwencji może prowadzić do obumierania komórek oraz stopniowego zaprzestania pracy pozostałych układów.

Najczęstszymi przyczynami NZK są:

•       zawał mięśnia sercowego i inne choroby wieńcowe,
•       zaburzenia rytmu serca,
•       tamponada serca,
•       zator tętnicy płucnej,
•       zatrucie, przedawkowanie leków,
•       niedotlenienie organizmu (najczęściej w wyniku zakrztuszenia lub zadławienia),
•       kwasica organizmu (np. w przypadku cukrzycy),
•       zaburzenia elektrolitowe,
•       wyziębienie lub przegrzanie organizmu,
•       odma opłucna (często w przypadku urazów klatki piersiowej).

RESUSCYTACJA KRĄŻENIOWO-ODDECHOWA (RKO)

Celem podejmowania czynności resuscytacyjnych jest przywrócenie i utrzymanie krążenia krwi i oddechu osobie poszkodowanej do czasu przybycia służb ratowniczych. Aby nasze działania przyniosły maksymalnie możliwe efekty powinny być wykonywane zgodnie z wytycznymi Polskiej Rady Resuscytacji. Jak to zrobić? Najprostsze rozwiązanie to zapamiętanie prostego schematu OCEŃ  – ZADZWOŃ – UCISKAJ – DEFIBRYLUJ, a następnie postępowanie zgodnie z nim.

  • OCEŃ BEZPIECZEŃSTWO I STAN POSZKODOWANEGO

Podstawową zasadą, którą powinna kierować się osoba udzielająca pierwszej pomocy, jest bezpieczeństwo: własne, innych ratowników oraz osoby poszkodowanej. Dlatego należy jeszcze przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań wyeliminować wszelkie zagrożenia np. komunikacyjne, pożarowe, czy atmosferyczne. Trzeba również pamiętać o środkach ochrony: maseczkach i rękawiczkach.

Kolejnym krokiem jest ocena stanu poszkodowanego: sprawdzenie przytomności – robimy to poprzez potrząśnięcie ramionami poszkodowanego i pytanie „Czy pan/pani mnie słyszy?”. W przypadku braku reakcji sprawdzamy oddech poszkodowanego (obserwacja powinna trwać minimum 10 sekund, poszkodowany w tym czasie powinien wykonać dwa oddechy). W przypadku braku przytomności i oddechu przechodzimy do kolejnego działania:

  • ZADZWOŃ PO POMOC

112 – ten numer alarmowy niech każdy zna! Dzwoniąc nie zapomnijcie się przedstawić, podać dokładną lokalizację i stan osoby potrzebującej pomocy. Pamiętajcie, że osoba, która przyjmuje zgłoszenie może Wam również udzielić informacji i wskazówek dotyczących dalszego postępowania, więc nigdy nie kończcie rozmowy bez jej wyraźnego sygnału.
Dzisiejsze telefony najczęściej wyposażone są w zestawy głośnomówiące, jeżeli możesz skorzystać z tej opcji w swoim telefonie dzwoniąc po pomoc jednocześnie wykonuj uciski:

  • UCISKAJ KLATKĘ PIERSIOWĄ

Poszkodowanego układamy na twardym podłożu i rozpinamy mu ubranie tak, aby mieć dostęp do mostka. Wyznaczamy miejsce, w którym będziemy prowadzić ucisk – mniej więcej na wysokości środkowej części mostka układamy dłonie (zaplatając je jedna na drugiej). Przy wyprostowanych rękach rozpoczynamy ucisk – mostek ma się delikatnie zapadać, tak na kilka centymetrów. Nie należy się obawiać, że zrobimy krzywdę poszkodowanemu: ratujemy mu życie i to jest naprawdę ważne.  Uciskamy miarowo około 100 razy na minutę.
Uciski prowadzimy aż do przyjazdu służb ratowniczych lub przywrócenia czynności serca poszkodowanego, jeżeli jest taka możliwość, by ktoś nas zastąpił – prosimy o pomoc.  

  • DEFIBRYLUJ

Defibrylator AED jest to bardzo proste urządzenie, z którego może skorzystać każdy.
Urządzenia AED znajdują się najczęściej w miejscach, z których korzysta wiele osób – w urzędach, szkołach i uczelniach, galeriach handlowych, punktach komunikacyjnych, zakładach pracy. Prowadzi do nich specjalne oznakowanie.  Miejsca, gdzie znajdują się ogólnodostępne defibrylatory warto znać – możemy ich szukać za pomocą wyszukiwarek internetowych lub pobierając darmową aplikację na telefon Staying Alive.
Obsługa aparatu AED jest bardzo prosta. Po włączeniu przycisku startu aparat wydaje dokładne dyspozycje dotyczące dalszego postępowania z poszkodowanym – należy więc uważnie słuchać poleceń i wykonywać je zgodnie z instrukcją.


RESUSCYTACJA – BIEŻĄCE WYTYCZNE

Każdy z nas może sprawdzić, jakie są bieżące wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji odnośnie ratowania zdrowia i życia osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Są one tłumaczone i publikowane na stronie internetowej>>>. Warto co najmniej raz w roku skorzystać z publikowanych tam informacji, by być na bieżąco z aktualnymi wytycznymi i móc odświeżyć swoją wiedzę.

INSTRUKCJA PIERWSZEJ POMOCY

Zawsze warto mieć ze sobą instrukcję pierwszej pomocy. Działając w stresie, szoku czy przerażeniu każdy z nas może zapomnieć, co powinien zrobić i wtedy taka „ściąga” może się przydać….  Można ją pobrać na telefon lub wydrukować z naszej strony:  POBIERZ>>>  

____________________________________________________________________

*Dane na podstawie informacji prasowej Europejskiej Rady Resuscytacji Źródło: www.prc.krakow.pl
**Dane na podstawie CBOS News 27/2017
***Żródło: https://prc.krakow.pl/wytyczne_2021.html

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content