Jak skompletować domową apteczkę?

NASZ EKSPERT: mgr Michał Brandys, ratownik medyczny 


SKALECZENIE, SILNY BÓL I OPARZENIE – TO NAJCZĘŚCIEJ SPOTYKANE KŁOPOTY ZE ZDROWIEM, Z KTÓRYMI RADZIMY SOBIE NA CO DZIEŃ, KORZYSTAJĄC Z DOMOWYCH APTECZEK. ALE TRUDNYCH PRZYPADKÓW MOŻE BYĆ WIĘCEJ I MOŻE POJAWIĆ SIĘ PROBLEM, GDY NIE MAMY POD RĘKĄ ODPOWIEDNIEGO LEKU CZY OPATRUNKU… JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ, ABY BYŁA DLA NAS I NASZYCH DOMOWNIKÓW PRZYDATNA I POMOCNA?

OD SKRZYNECZKI DO SZAFECZKI 

Historia domowej apteczki w Polsce rozpoczęła się na szlacheckich i magnackich dworach. Czasami miała ona formę osobnego pomieszczenia bądź dużej skrzyni (w przypadku zamożnych rodzin), częściej – małej drewnianej skrzyneczki.  Wyposażenie apteczki było niedostępne dla domowników, klucze od tych skarbów znajdowały się w posiadaniu pani domu bądź zaufanej panny apteczkowej, do której obowiązków należałudzielanie pomocy chorującym domownikom przy pomocy skarbów ukrytych w apteczce.    
Oprócz leków apteczka domowa skrywała najznakomitsze i najkosztowniejsze przysmaki: korzenie, bakalie, pierniki i marcepany, soki i różne gatunki alkoholi (używano je również w celach leczniczych) oraz zioła. W dawnych czasach apteczka domowa była czymś ekskluzywnym. Dzisiaj – szczęśliwie – każdy może sobie pozwolić na to, aby wygospodarować w domu szafeczkę, w której będą przechowywane podstawowe artykuły pierwszej pomocy: leki i opatrunki. A skoro każdy może, zatem każdy powinien mieć apteczkę w domu – dla zdrowia i bezpieczeństwa! 

PODSTAWOWY SKŁAD DOMOWEJ APTECZKI

 • Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Najodpowiedniejsze będą uniwersalne leki, które pomogą zarówno na ból głowy czy zęba.  

 • Leki na żołądek, takie jak krople ziołowe na niestrawność czy wzdęcia. 
 • Środki przeciwbiegunkowe oraz preparaty elektrolitowe (stosowane  w przypadku odwodnienia organizmu). 
 • Środki rozkurczowe, które pomogą zarówno w przypadku bolesnej miesiączki jak i silnych skurczy jamy brzusznej.  
 • Leki przeciwalergiczne, bo alergia może pojawić się u każdego, niezależnie od wiekuTrzeba pamiętać, że w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej trzeba skonsultować się z lekarzem i nie można poprzestać na samoleczeniu w ramach pierwszej pomocy! 
 • Preparaty na stłuczenia. Takie żele czy kompresy mogą przydać się w zarówno przypadku, gdy zdarzy nam się upadek, lub gdy uderzymy się o jakiś domowy sprzęt. 

 • Specyfik łagodzący oparzenia w formie pianki, żelu lub okładu. Oparzenia są jednymi z najczęstszych rodzajów wypadków, zdarzających się w domu! 
 • Środek do dezynfekcji ran. 
 • Materiały opatrunkowe: bandaże, gazy czy plastry. Będą przydatne zarówno przy drobnych otarciach jak i poważniejszych uszkodzeniach skóry, które mogą zdarzyć się na przykład w kuchni.  
 • Rękawiczki ochronne w różnych rozmiarach. Jest to podstawa bezpieczeństwa – należy korzystać z nich zawsze, gdy opatrujecie komuś rany. Nawet gdy jest to dla Was osoba bardzo bliska! 
 • Termometr. 

 

CO JESZCZE MOŻE SIĘ PRZYDAĆ? 

W apteczce powinny się również znaleźć leki, które stale przyjmujecie. Opiszcie je odpowiednio, aby było wiadomo kto w waszym domu je zażywa – jak często i w jakiej dawce.  
Przy tej okazji zachęcamy do włączenia się do akcji „Koperta życia”, mając w domu porządnie wyposażoną apteczkę i biorąc udział w tej akcji jesteście naprawdę dużo bezpieczniejsi 

GDZIE PRZECHOWUJEMY APTECZKĘ DOMOWĄ? 

Na przechowywanie apteczki warto wybrać szafkę (najlepiej taką, którą możemy zamknąć na klucz, by kontrolować jak i kiedy korzystają z niej dzieci), do której nie dociera  światło ani wilgoć. Niech będzie to miejsce dostępne dla wszystkich dorosłych domowników.  

JAK DBAĆ O DOMOWĄ APTECZKĘ? 

Wszystkie elementy apteczki najlepiej przechowywać w ich oryginalnych opakowaniach, razem z załączonymi ulotkami dla pacjenta.  
Warto w swojej apteczce zaprowadzić porządek i posegregować leki w osobne koszyczki czy pudełeczka, biorąc pod uwagę ich przeznaczenie (np. ból i gorączka, układ trawienny itp.) oraz wskazując osobę, przez którą są przyjmowane (np. Jan Nowak, Amelka Nowaki itp.). 
Regularnie sprawdzajmy daty przydatności naszych leków i jeżeli są po terminie oddajmy je do utylizacji i zastąpmy je nowymi. 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content