Apteczka w Twoim samochodzie  

NASZ EKSPERT: mgr Michał Brandys, ratownik medyczny 


ZGODNIE Z PRZEPISAMI KIEROWCY PRYWATNYCH SAMOCHODÓW NIE MAJĄ OBOWIĄZKU POSIADANIA APTECZKI W SWOIM AUCIE. MAJĄ JEDNAK INNY, WAŻNY OBOWIĄZEK – OBOWIĄZEK UDZIELENIA PIERWSZEJ POMOCY, A ŻEBY JEJ UDZIELIĆ… CÓŻ – PRZYDAŁABY SIĘ APTECZKA!

W minionym roku zgłoszono w Polsce 21 322 wypadków drogowych, w wyniku których zginęło 1 896 osób, a  obrażenia odniosły 24 743 osoby*. Te dane wyraźnie pokazują, jak ważne jest to, aby mieć w aucie apteczkę, by być zawsze przygotowanym na udzielenie pierwszej pomocy przedmedycznej na drodze.  

*Źródło: „Wypadki drogowe w Polsce w 2022 roku”  Komendy Głównej Policji

JEŻDŻĄC PO POLSCE

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami w Polsce, apteczka nie należy do obowiązkowego wyposażenia każdego samochodu. Na pewno powinna się ona znaleźć w takich pojazdach jak: autobusy, taksówki, samochody ciężarowe przewożące osoby oraz pojazdach do nauki jazdy i egzaminowania.  
Nie każdy kierowca ma więc obowiązek posiadania apteczki w swoim aucie. Jednak każdy – w razie potrzeby – ma obowiązek udzielenia pierwszej pomocy. A udzielenie pierwszej pomocy bez podstawowego zestawu narzędzi i opatrunków może sprowadzić się do telefonicznego wezwania karetki i czekania na fachową pomoc w sytuacji, gdy dla uratowania życia i zdrowia poszkodowanych osób liczy się każda minuta… 

 

APTECZKA SAMOCHODOWA – nie trzeba, ale warto… 

Gotowy zestaw opatrunków do apteczki kupicie niemal wszędzie – na stacji benzynowej, w sklepie medycznym, w aptece i przez Internet… Jednak tego typu komplety warto dodatkowo doposażyć, by być przygotowanym na każdą ewentualność. Jak to zrobić?  Co wziąć pod uwagę, by dobrze skompletować apteczkę samochodową? 

  • Na drodze może wydarzyć się wypadek i każdy może – w stresie, szoku czy przerażeniu – zapomnieć, co należy zrobić. Dlatego trzeba mieć w apteczce papierową instrukcję pierwszej pomocy. Możecie ją zupełnie za darmo pobrać i wydrukować z naszej strony: POBIERZale również bez problemu – jeżeli tylko chcecie wydać pieniądze – kupicie ją w sklepie medycznym czy przez Internet. 
  • Niezbędnym elementem apteczki samochodowej są rękawiczki ochronne. Jest to po podstawowe narzędzie ochronne, które powinno być zawsze… pod ręką. Dla ochrony osobistej warto również dorzucić kilka maseczek ochronnych. 
  • Może zdarzyć się wiele sytuacji, w których istnieje spore prawdopodobieństwo poważnego skaleczenia, dlatego podstawowym elementem apteczki w aucie są bandaże i wodoodporne plastry różnych wielkości oraz środek dezynfekujący rany. 

  • W poważnym wypadku nietrudno o złamaną nogę lub rękę, dlatego jałowy opatrunek oraz opaski elastyczne będą niezbędne, jeśli zajdzie potrzeba unieruchomienia kończyny.  
  • Pasy są ważnym elementem zabezpieczającym, lecz w niektórych sytuacjach trzeba je przeciąć, by wydostać pasażera… Czas może być tutaj elementem naprawdę kluczowym, dlatego tak ważne jest, by w swojej apteczce mieć również porządne nożyczki – takie, którymi naprawdę można ciąć.  
  • Może się zdarzyć, że będziesz mieć do czynienia z osobą, u której doszło do zatrzymania pracy serca. Podczas rozmowy telefonicznej z  dyspozytorem pogotowia ratunkowego otrzymasz instrukcje wykonania resuscytacji krążeniowo – oddechowej. Przydadzą się wówczas rękawiczki, ale również ustnik do wykonania sztucznego oddychania metodą usta-usta 

Apteczkę przechowujemy w oznaczonym opakowaniu (ma ono wskazywać na to, że w środku jest apteczka) w zasięgu ręki kierowcy. Nigdy nie trzymamy jej w bagażniku bo najczęściej jest to miejsce często niedostępne dla poszkodowanych w wypadkach  

DLA PODRÓŻUJĄCYCH

Niektóre kraje wymagają posiadania apteczki samochodowej. Obowiązek ten dotyczy kierowców wszystkich pojazdów w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Portugalii, Austrii, Chorwacji, Holandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Estonii, Czechach, Francji, Litwie oraz Słowacji. Brak apteczki lub zbyt „skromne” jej wyposażenie skutkuje tam wysokimi mandatami – dlatego przed każdym wyjazdem warto sprawdzić, czy kraj do którego się wybieramy wymaga posiadania apteczki i co powinno znaleźć się w jej składzie.  

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content