BMI (ANG. BODY MASS INDEX) TO WSKAŹNIK, KTÓRY OKREŚLA PARAMETRY DOTYCZĄCE MASY CIAŁA CZŁOWIEKA WZGLĘDEM JEGO WZROSTU. ZA JEGO POMOCĄ W PROSTY SPOSÓB MOŻEMY SPRAWDZIĆ, CZY NASZA WAGA JEST ODPOWIEDNIA DO WZROSTU, CZYLI CZY NIE JEST ZA MAŁA LUB ZA DUŻA.
Wskaźnik ten został opracowany w 1832 roku przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta. Jego powstanie było poprzedzone wieloletnimi badaniami populacji, których celem było wskazanie przeciętnej budowy ciała człowieka. W trakcie swoich prac matematyk dostrzegł następującą zależność, którą opisał jako współczynnik Queteleta: waga człowieka rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu jego wzrostu.
W roku 1972 roku Ancel Keys – amerykański fizjolog i badacz wpływu diety na zdrowie, przemianował współczynnik Queteleta na współczynnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała.
Jak obliczyć BMI?
Obliczenie swojego BMI jest bardzo proste. Znając wartości swojego wzrostu (w metrach) i wagi (w kilogramach) wystarczy użyć prostego wzoru matematycznego, zaś uzyskany wynik zinterpretować na podstawie tabeli klasyfikacyjnej.
Normy wskaźnika BMI wyznaczone zostały przez Światową Organizację Zdrowia, są one pomocne w monitorowaniu BMI dorosłych kobiet i mężczyzn, nie mają natomiast zastosowania do pewnych grup osób: dzieci (do 14 roku życia), kobiet w ciąży, sportowców oraz osób starszych.
BMI = masa (kg)/wzrost2 (cm)
BMI interpretacja wyniku
Wady BMI
Indeks masy ciała nie bierze pod uwagę naszej płci, wieku, budowy i struktury ciała. Dlatego uzyskany wynik nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość w ocenie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu.
Jednak BMI sprawdza się doskonale jako metoda monitorowania rozwoju globalnych problemów ze zdrowiem na przestrzeni lat. Od blisko 40 lat w swoich badaniach korzysta z niego Światowa Organizacja Zdrowia. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy do strony internetowej>>>, na której można zapoznać się z danymi dotyczącymi wyników badań systemu żywienia naszego kraju.

BMI a nasze zdrowie
Utrzymywanie BMI w optymalnej normie gwarantuje nam nie tylko zgrabną sylwetkę, ale również ma pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia, odporność, sprawność motoryczną, a nawet samopoczucie.
Warto jednak pamiętać, że optymalne BMI nie jest dla nas gwarancją utrzymania dobrego zdrowia. Prawidłowy indeks masy ciała jest tylko jednym z wielu czynników , które mogą wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.