SPRAWDŹ SWOJE BMI

BMI (ANG. BODY MASS INDEX) TO WSKAŹNIK, KTÓRY OKREŚLA PARAMETRY DOTYCZĄCE MASY CIAŁA CZŁOWIEKA WZGLĘDEM JEGO WZROSTU. ZA JEGO POMOCĄ W PROSTY SPOSÓB MOŻEMY SPRAWDZIĆ, CZY NASZA WAGA JEST ODPOWIEDNIA DO WZROSTU, CZYLI CZY NIE JEST ZA MAŁA LUB ZA DUŻA.

Wskaźnik ten został opracowany w 1832 roku przez belgijskiego matematyka Adolfa Queteleta. Jego powstanie było poprzedzone wieloletnimi badaniami populacji, których celem było wskazanie przeciętnej budowy ciała człowieka. W trakcie swoich prac matematyk dostrzegł następującą zależność, którą opisał jako współczynnik Queteleta: waga człowieka rośnie w sposób proporcjonalny do kwadratu jego wzrostu.
W roku 1972 roku Ancel Keys – amerykański fizjolog i badacz wpływu diety na zdrowie, przemianował współczynnik Queteleta na współczynnik BMI, czyli wskaźnik masy ciała.

JAK SAMODZIELNIE OBLICZYĆ BMI?

Obliczenie swojego BMI jest bardzo proste. Znając wartości swojego wzrostu (w metrach) i wagi (w kilogramach) wystarczy użyć prostego wzoru matematycznego: BMI = masa (kg)/wzrost2 (m)

SKORZYSTAJ Z NASZEGO KALKULATORA!

Wpisz poniżej swoją wagę w kilogramach i wzrost w centymetrach, a następnie odczytaj wynik w rubryce Twoje BMI.BMI, INTERPRETACJA WYNIKU

Uzyskany wynik należy zinterpretować na podstawie tabeli klasyfikacyjnej. Normy wskaźnika BMI wyznaczone zostały przez Światową Organizację Zdrowia, są one pomocne w monitorowaniu BMI dorosłych kobiet i mężczyzn, nie mają natomiast zastosowania do pewnych grup osób: dzieci (do 14 roku życia), kobiet w ciąży, sportowców oraz osób starszych.

 


WADY WSKAŹNIKA BMI

Indeks masy ciała nie bierze pod uwagę naszej płci, wieku, budowy i struktury ciała. Dlatego uzyskany wynik nie zawsze odzwierciedla rzeczywistość w ocenie prawidłowej wagi w stosunku do wzrostu.


Jednak BMI sprawdza się doskonale jako metoda monitorowania rozwoju globalnych problemów ze zdrowiem na przestrzeni lat. Od blisko 40 lat w swoich badaniach korzysta z niego Światowa Organizacja Zdrowia. Wszystkich zainteresowanych tematem odsyłamy do strony internetowej>>>, na której można zapoznać się z danymi dotyczącymi wyników badań systemu żywienia naszego kraju.


BMI A NASZE ZDROWIE

Utrzymywanie BMI w optymalnej normie gwarantuje nam nie tylko zgrabną sylwetkę, ale również ma pozytywny wpływ na nasz stan zdrowia, odporność, sprawność motoryczną, a nawet samopoczucie.
Warto jednak pamiętać, że optymalne BMI nie jest dla nas gwarancją utrzymania dobrego zdrowia. Prawidłowy indeks masy ciała jest tylko jednym z wielu czynników , które mogą wpływać na zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia choroby.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content