NA MAŁYM EKRANIE

POMIAR CIŚNIENIA

Regularny pomiar ciśnienia krwi jest świetnym i bardzo prostym sposobem na sprawdzenie, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku. Warto zatem wprowadzić tą czynność do naszej codziennej rutyny i namawiać do niej innych, bo wczesne nieprawidłowych wartości ciśnienia zapobiega rozwojowi wielu chorób zagrażających zdrowiu i życiu. Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego, naszym tutorem będzie Julia Wierzbicka, lekarka. Julia nauczy nas kiedy i jak należy wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego oraz w jaki sposób interpretować wynik tego badania. Opowie dlaczego nie należy ignorować zbyt wysokiego oraz zbyt niskiego ciśnienia i co może być przyczyną takiego wyniku pomiaru.

POMIAR TEMPERATURY

Podwyższona lub obniżona temperatura może być zarówno objawem niebudzącym niepokoju, jak i objawem ciężkiej, a nawet zagrażającej życiu choroby. Dlatego tak ważna jest samokontrola zdrowia i codzienny pomiar temperatury ciała. Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego, naszym tutorem będzie Julia Wierzbicka, lekarka. Julia nauczy nas kiedy, jak i czym warto wykonywać pomiar temperatury oraz w jaki sposób interpretować wynik tego badania. Opowie dlaczego nie należy ignorować zbyt wysokiej lub zbyt niskiej temperatury ciała i co może być przyczyną takiego wyniku pomiaru.

POMIAR TĘTNA

Jeżeli chodzi o swoje zdrowie, to zawsze warto trzymać rękę na pulsie, czyli po prostu nauczyć się i wykonywać regularnie pomiar pulsu. To najprostsze samobadanie każdy z nas jest w stanie samodzielnie wykonać w swoim domu! Zapraszamy do obejrzenia filmu edukacyjnego, naszym tutorem będzie Julia Wierzbicka, lekarka. Julia nauczy nas kiedy i jak należy wykonywać pomiar pulsu oraz w jaki sposób interpretować wynik tego badania. Opowie co należy zrobić w przypadku zbyt wolnego, zbyt szybkiego i nieregularnego tętna.

JAK ZWALCZYĆ SMOKA BRUDO?

Takiego instruktażu mycia rąk dla dzieci – wypełnionego ciekawostkami, eksperymentami i potworami – jeszcze nie było! Posłuchajcie bajki o smoku Brudo, a każde mycie rąk nabierze większego znaczenia!
Obejrzyjcie zatem nasz filmik, aby dowiedzieć się, jak skutecznie walczyć z bakteriami, wirusami i pasożytami, które są bardzo agresywne i potrafią zaatakować nas wszędzie, czyniąc szkody i spustoszenie w naszym organizmie…

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

Każdego roku około 400 000 Europejczyków doznaje nagłego zatrzymania krążenia. Mniej niż jedna osoba na dziesięć przeżywa.
Gdybyśmy umieli udzielać pierwszej pomocy można by uratować życie około 100 000 osób rocznie. To tyle ilu mniej-więcej mieszkańców ma Tarnów, Włocławek, Chorzów, Koszalin czy Kalisz.
Podejmujecie z nami to wyzwanie? Jeżeli tak, to zapraszamy do nauki!
Zapraszamy do obejrzenia filmiku edukacyjnego, naszym tutorem będzie Jurek Jaskuła, ratownik medyczny. Jurek poinstruuje nas, jak uratować ludzkie życie i przełoży na praktyczne działania najnowsze wytyczne  Europejskiej Rady Resuscytacji.

APTECZKA W MIEJSCU PRACY

Przeciętnie w pracy spędzamy około 40 godzin tygodniowo… To bardzo dużo czasu, w którym podejmujemy masę różnych aktywności, a te mogą wiązać się z zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia! Dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo i dobrze wyposażyć apteczkę, jaką mamy … właśnie w miejscu pracy.
Każdy zakład pracy charakteryzuje się jednak innym wyposażeniem i innym rodzajem wykonywanych zadań. Dlatego obowiązkiem każdego pracodawcy jest w porozumieniu z lekarzem dostosowanie zawartości apteczki do potrzeb każdego miejsca pracy indywidualnie.

APTECZKA TURYSTYCZNA

Wybierając się na wyjazd turystyczny warto zawczasu zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo i porządnie wyposażyć swoją podręczną apteczkę. Ale ponieważ pod hasłem „turystyka” możemy ukryć masę aktywności związanych z podróżami, nie jest łatwo skompletować taką apteczkę…
Co zatem włożyć do plecaka czy walizki, aby w razie potrzeby być przygotowanym na różne zdrowotne niespodzianki? Jeżeli szukacie odpowiedzi na to pytanie to koniecznie obejrzyjcie nasz film, w którym Michał Brandys – ratownik medyczny – podpowiada co powinniśmy mieć ze sobą wyruszając na szlak, wyjeżdżając na wczasy czy wypływając na rejs…

DOMOWA APTECZKA

Skaleczenie, silny ból i oparzenie – to najczęściej spotykane kłopoty ze zdrowiem, z którymi radzimy sobie na co dzień, korzystając z domowych apteczek. Ale trudnych przypadków może być więcej i może pojawić się problem, gdy nie mamy pod ręką odpowiedniego leku czy opatrunku…
Jak więc wyposażyć domową apteczkę, aby była dla nas i naszych domowników przydatna i pomocna? Z odpowiedzą na to pytanie przychodzi Michał Brandys – ratownik medyczny, który podpowiada jak skompletować i przechowywać apteczkę w domu. Przy okazji zdobywania ważnej dla zdrowia wiedzy, z filmu dowiecie się również o kilku faktach z historii pierwszej pomocy i aptekarstwa w Polsce.

APTECZKA SAMOCHODOWA

Czy wiecie kto jest najważniejszym pasażerem w Waszym samochodzie? Michał Brandys – ratownik medyczny, uważa, że jest nim dobrze wyposażona apteczka samochodowa. A patrząc na statystyki drogowe trudno nie przyznać racji Michałowi… Z filmu dowiecie się dlaczego warto mieć apteczkę w aucie, w co ją wyposażyć i gdzie przechowywać. Ale porozmawiamy również o apteczce w kontekście podróży zagranicznych oraz udzielania pierwszej pomocy.
Zachęcamy Was do doposażenia swojego samochodu w apteczkę – naszym zdaniem najważniejszego pasażera, z którym każdy kierowca powinien się dobrze zaprzyjaźnić.

CO MA WPŁYW NA DZIAŁANIE LEKÓW?

Uwielbiamy się leczyć sami… Jednak badania pokazują, że robimy to źle i zamiast pomagać swojemu zdrowiu – szkodzimy. Ambicją Fundacji Ziko dla Zdrowia jest edukowanie Was, jak skutecznie i bezpiecznie zadbać o swoje zdrowie.
Posłuchajcie zatem co o samodzielnym prowadzeniu terapii lekami i suplementami ma do powiedzenia farmaceuta – Patryk Cyb. Koniecznie obejrzyjcie nasz film, by dowiedzieć się jaki wpływ na terapię mogą mieć takie czynniki, jak: dieta, popijanie czy pora przyjmowania leków…

LEKI PRZECIWBÓLOWE

Czy znacie najlepszych zawodników, którzy regularnie stają na ringu do walki z bólem? Zapewne tak, bo jak mówią statystyki aż 68% dorosłych Polaków regularnie stosuje leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne bez recepty. Niestety, badania pokazują również, że korzystamy z mocy tych zawodników źle: nie stosujemy się do zaleceń, lekceważymy skutki uboczne… A co skutkuje tym, że nasza walka z bólem jest nieskuteczna…
Jak więc skutecznie walczyć z bólem? Jak prawidłowo korzystać z środków przeciwbólowych, których składy oparte są na ibuprofenie, paracetamolu i kwasie askorbinowym? Tego dowiecie się od Patryka Cyba – farmaceuty, który w imieniu Fundacji Ziko dla Zdrowia zadba o Waszą wiedzę i zdrowie!

ANTYBIOTYKI, KROPLE DO NOSA, LEKI NASENNE, PRZECZYSZCZAJĄCE I IPP

Antybiotyki, leki IPP, środki nasenne, krople do nosa i leki przeczyszczające… Sięgamy po nie na półkach w markecie, pożyczamy od sąsiadów, kupujemy przez Internet i… zażywamy – bez refleksji, że mogą nam zaszkodzić, zamiast pomóc.
Warto posłuchać, co o stosowaniu tych leków ma do powiedzenia farmaceuta, który w imieniu Fundacji Ziko dla Zdrowia podejmuje temat negatywnych skutków samoleczenia.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content