Czym mierzyć temperaturę ciała?

WYBÓR DOMOWYCH TERMOMETRÓW DO MIERZENIA TEMPERATURY JEST NAPRAWDĘ DUŻY. CZYM SIĘ KIEROWAĆ DOKONUJĄC ZAKUPU?

Jeszcze kilkanaście lat temu w podstawą wyposażenia naszych domowych apteczek był termometr rtęciowy. Jednak z uwagi na szkodliwe działanie rtęci na zdrowie człowieka i środowisko naturalne, urządzenia pomiarowe zawierające rtęć, zostały wycofane z produkcji. Każdy, kto posiada jeszcze taki termometr, ze względów bezpieczeństwa powinien go oddać do utylizacji – jako odpad niebezpieczny – zgodnie z przepisami obowiązującymi na terenie gminy.

TERMOMETR ELEKTRONICZNY, DOTYKOWY

Dziś to najbardziej popularne urządzenie do pomiaru temperatury. Decydując się na takie urządzenie mamy do wyboru cały wachlarz możliwości – począwszy od modeli tradycyjnych (nadają się do pomiaru pod pachą, w ustach lub w odbycie), po takie, które dokonują pomiaru w uchu lub na czole.
Dotykowe termometry elektroniczne mogą używać zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci, jednak decydując się na zakup termometru z myślą o dzieciach warto zdecydować się na model z elastyczną końcówką. Pomiar temperatury takim termometrem trwa od kilku sekund do około 3 minut (w zależności od modelu).
Kupując dotykowy termometr elektroniczny warto sprawdzić stopień dokładności pomiaru. Powinien on wynosić około +/- 0,1°C przy temperaturze pomiędzy 32°C – 42,9°C.

TERMOMETR ELEKTRONICZNY, BEZDOTYKOWY

Takie termometry wyposażone są w kierunkowe czujniki (sensory), które odczytują temperaturę na podstawie ilości promieniowania podczerwonego badanej osoby. Możemy mierzyć nimi temperaturę bez kontaktu z ciałem, kierując termometr na czoło lub ucho. Pomiar trwa około 3 sekundy, zaś jego dokładność wynosi +/- 0,1°C.
Bezdotykowe termometry są niezwykle wygodne i higieniczne, z powodzeniem mogą być używane przez każdego, a szczególną popularnością cieszą się wśród rodziców małych dzieci – pozwalają bowiem na błyskawiczny pomiar temperatury, którego można dokonać nawet gdy dziecko śpi, bez obawy wybudzenia maleństwa.
Zanim zdecydujemy się na zakup warto sprawdzić specyfikację urządzenia – stopień dokładności pomiaru takiego termometru powinien wynosić około +/- 0,2°C – 0,4°C w zakresie temperatury 35°C – 42°C.

TERMOMETR PASKOWY, DOTYKOWY

Jest to urządzenie, które pozwala jedynie na przybliżony pomiar temperatury ciała. Termometru paskowego używamy przyklejając go na czole i odczytując jego wynik po około 15-20 sekundach (wynik interpretujemy na podstawie wzornika). Na podstawie tego pomiaru możemy jedynie wnioskować czy temperatura jest podniesiona.

TERMOMETR SZKLANY, DOTYKOWY

Wyglądem przypomina klasyczny, dobrze nam znany termometr rtęciowy, jednak zamiast rtęci do pomiaru temperatury służy w nim płynny stop metali galu, indu, cynku i cyny. Dzięki temu termometr jest całkowicie bezpieczny i nietoksyczny – zarówno dla ludzi jak i środowiska naturalnego.

Przed pomiarem należy upewnić się, czy termometr na pewno wskazuje temperaturę poniżej 36°C – dla pewności można go strząsnąć kilka razy. Temperaturę mierzymy w ustach, pod pachą lub w odbycie przez około 8 minut.
Zakres pomiarowy takiego termometru wynosi 35,5°C – 42°C, zaś jego dokładność pomiaru wynosi +/- 0,1°C – wynik jest określany do jednego miejsca po przecinku.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content