GORĄCZKA – kiedy zaczyna zagrażać naszemu życiu?

WYSTARCZY LEKKO ROZPALONE CZOŁO I JUŻ SIĘGAMY PO ŚRODKI ZBIJAJĄCE GORĄCZKĘ. ALE CZY SŁUSZNIE? TEMPERATURĘ CIAŁA REGULUJE WEWNĘTRZNY „TERMOSTAT” ZLOKALIZOWANY W PODWZGÓRZU. WBREW POZOROM NAWET U OSÓB ZDROWYCH NIE ZAWSZE JEST USTAWIONY NA 36,6 ST. CELSJUSZA. PRAWIDŁOWY WYNIK MIEŚCI SIĘ WIDEŁKACH 36-37 ST. CELSJUSZA. TEMPERATURA NAJNIŻSZA JEST NAD RANEM, A NAJWYŻSZA PO POŁUDNIU, KOŁO GODZINY 16.

NIEBEZPIECZNE SYGNAŁY

Lekko podwyższona ciepłota ciała to jeszcze nie powód do obaw. Może być wynikiem przegrzania czy aktywności fizycznej. Dlatego przed włożeniem termometru pod pachę ochłoń nieco. U kobiet temperatura rośnie po owulacji, by spaść wraz z pojawieniem się miesiączki. Wyższe wartości na termometrze zwykle oznaczają, że organizm się broni. Podniesienie temperatury ma pomóc pokonać niechcianych gości: bakterie, wirusy czy toksyny. Przy 38 st. Celsjusza przyspiesza metabolizm, zwiększa się aktywność komórek odpornościowych, dzięki czemu łatwiej ci zwalczyć infekcję. Jeżeli tzw. stan podgorączkowy, czyli temperatura powyżej 37 st. Celsjusza utrzymuje się przez kilka dni, zgłoś się do lekarza. Zwłaszcza jeśli towarzyszą jej dodatkowe objawy: ból, kaszel, katar.


PORA ZACZĄĆ DZIAŁAĆ

Ze względu na mechanizmy obronne organizmu lepiej nie zbijać gorączki, zanim nie przekroczy 38,5 st. Celsjusza. Kiedy narasta gwałtownie lub w rodzinie były przypadki drgawek gorączkowych, nie czekaj. Reaguj już przy 38 st. Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura jest niebezpieczna nie tylko dla najmłodszych chorych, których organizm nie jest jeszcze w stanie samoczynnie powodować jej zmniejszenia. Wystarczy jeden stopień więcej, by praca serca przyspieszyła średnio o 10 uderzeń na minutę. Zwiększa się też zapotrzebowanie na tlen. Taki stan jest groźny zwłaszcza dla osób starszych i schorowanych.

UWAGA NA DRGAWKI

Wysokim temperaturom mogą towarzyszyć tzw. drgawki gorączkowe. Zaczynają się nagle i mogą trwać nawet kilkanaście minut. Przypominają napad padaczkowy z utratą świadomości. Kiedy się pojawią, nie panikuj: sprawdź, czy nie doszło do zatrzymania akcji serca. Jeśli tak – zacznij akcję resuscytacyjną, czyli uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie. W każdym przypadku wezwij pomoc medyczną i postępuj zgodnie z instrukcjami dyspozytora.

NIE TYLKO INFEKCJE

Wzrost temperatury bywa też efektem szczepienia, alergii, pojawia się jako konsekwencja brania niektórych leków. Jednak jeśli ciepłota ciała odbiega od normy przez dłuższy czas, poinformuj lekarza. To może być objaw poważnych chorób.

KIEDY DO LEKARZA?

Bezwzględnie skonsultuj się z lekarzem, jeśli mimo podania środków przeciwgorączkowych gorączka nie ustępuje lub pojawiają się inne niepokojące objawy, np. wysypka na skórze, wymioty, silne bóle głowy, zmiany zachowania, które trudno wytłumaczyć wysoką temperaturą.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content