3 DOMOWE SPOSOBY NA GORĄCZKĘ

GORĄCZKA JEST NATURALNĄ REAKCJĄ OBRONNĄ ORGANIZMU NA CZYNNIKI MU ZAGRAŻAJĄCE. OZNACZA, ŻE UKŁAD ODPORNOŚCIOWY PODJĄŁ WALKĘ Z INFEKCJĄ I WYTOCZYŁ PRZECIW ZARAZKOM ZASTĘPY SWOICH WOJOWNIKÓW. GORĄCZKA POWODUJE UTRATĘ PŁYNÓW Z ORGANIZMU. CHORY POWINIEN WIĘC STALE PIĆ MAŁYMI ŁYKAMI, NIE MNIEJ NIŻ 1,5-2 LITRY NAPOJÓW NA DOBĘ. ODWODNIENIE JEST SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNE W PRZYPADKU DZIECI I OSÓB STARSZYCH.

CO TO JEST GORĄCZKA?

Prawidłowa temperatura ciała człowieka wynosi pomiędzy 36,5°C, a 37°C  Gorączka to podwyższenie temperatury ciała do minimum 38°C.
Wystąpienie gorączki jest naturalną reakcją ludzkiego organizmu na stany chorobowe – podwyższonej temperaturze towarzyszą również dreszcze i dyskomfort psychiczny. Wystąpienie wysokiej gorączki może być bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ może powodować m.in. uszkodzenie białek w komórkach nerwowych.

JAK ORGANIZM REAGUJE NA GORĄCZKĘ?

Właściwości przeciwgorączkowe mają kora wierzby purpurowej i kwiaty czarnego bzu. Działają słabiej od leków syntetycznych, ale są mniej szkodliwe dla układu pokarmowego. Pamiętaj jednak, żeby kory nie stosować u dzieci poniżej 14. roku życia, kobiet w ciąży i osób uczulonych na salicynę, którą kora zawiera.


2. WEŹ CHŁODNĄ KĄPIEL

Na początek zupełnie wystarczy 1-2 stopnie Celsjusza mniej niż aktualna ciepłota ciała chorego. Powoli dolewaj zimną wodę, aż obniżysz temperaturę wyjściową o 10 stopni Celsjusza.

3. ZRÓB ZIMNE OKŁADY

Do ich przygotowania możesz wykorzystać żelowe okłady kupione w aptece lub zmoczony ręcznik czy ściereczkę. Żeby schłodzić rozpalone ciało, połóż okład na łydkach, karku, udach, czole. Uważaj, żeby nie był za zimny. Powinien mieć temperaturę pokojową. Kompres zdejmij po kwadransie.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content