ALFABET DIET. „H” JAK DIETA HAYA

UNIKANIE ŁĄCZENIA PEWNYCH GRUP POKARMOWYCH TO SPOSÓB NA UTRATĘ WAGI, KTÓRY W 1935 ROKU ODKRYŁ I OPISAŁ  W SWOJEJ DIECIE DOKTOR WILLIAM HOWARD HAY. ALE CZY RZECZYWIŚCIE JEGO RECEPTA NA ZRZUCENIE ZBĘDNYCH KILOGRAMÓW DZIAŁA I CZY JEST DOBRA DLA NASZEGO ZDROWIA?

KIM BYŁ DOKTOR HAY?

William Hovard Hay był amerykańskim lekarzem . W wieku 39 lat miał epizod ostrej niewydolności serca, który pomógł mu w samo diagnozie choroby Brighta. Jego stan – jak no owe czasy i możliwości leczenia, które na początku XX wieku dawała medycyna – nie rokował za dobrze, dlatego też zainteresował się niekonwencyjnymi formami leczenia poprzez dietę. Zmienił swój sposób odżywiania, zaprzestał picia kawy i rzucił palenie. W konsekwencji tych zmian jego stan się poprawił: stracił na wadze a badanie ciśnienia tętniczego zaczęło być w normie. To doświadczenie oraz  obserwacja swoich pacjentów, doprowadziły go do odkrycia związku między chorobami serca i układu krążenia a dietą.

Po przestudiowaniu wielu badań na ten temat stworzył własny system odżywiania, który stosował w praktyce leczenia pacjentów i opublikował w 1935 roku w swojej książce „Health via Food”.

JAK DZIAŁA DIETA HAYA?

Dieta ta opiera się na tezie, że problemy zdrowotne są wynikiem gromadzenia w organizmie toksyn i kwaśnych odpadów pokarmowych.  Dzieje się tak, w wyniku nieprawidłowych nawyków żywieniowych:
– łączenie spożycia skrobi z białkami,
– zbyt duże spożycie białek,
– zbyt duże spożycie skrobi,
– zbyt duże spożycie wysoko przetworzonej żywności,
– zbyt małe spożycie warzyw i owoców o odczynie zasadowym.

Wszystko, co spożywamy ma właściwości  kwasowe lub zasadowe, więc odpowiednie łączenie produktów utrzymuje równowagę w układzie pokarmowym. Według doktora Haya dobra dla zdrowia dieta, to taka w której ograniczamy spożycie pokarmów o odczynie kwasowym na rzecz produktów o odczynie zasadowym.

PODZIAŁ PRODUKTÓW

Aby zrozumieć zasady diety Haya kluczowym jest poznanie trzech grup produktów, na których opierają się jej wytyczne:

Zaliczamy do niej:
– mięsa gotowane i pieczone: wołowina, cielęcina, jagnięcina, drób i dziczyzna,
– wędliny: kiełbasy i szynki,
– gotowane ryby i owoce morza,
– wyroby sojowe,
– jajka (w całości lub same białka),
– mleko i przetwory mleczne: biały ser, jogurt, sery żółte i topione,
– napoje: herbaty owocowe, wytrawne wino, soki owocowe
– pomidory gotowane i z puszki
– truskawki, maliny i jeżyny, niedojrzałe kwaśne jabłka, gruszki, twarde ananasy, morele, brzoskwinie, wiśnie, winogrona, owoce cytrusowe i owoce egzotyczne (oprócz bananów, świeżych fig i daktyli).


Zaliczamy do niej:
– zboża i produkty zbożowe: pieczywo, makaron i kasze,
– kruche i słodkie jabłka, banany, daktyle, figi, gruszki, papaje, suszone owoce
– karczochy, ziemniaki, dynia, kabaczek, kukurydza,
– miód, syrop klonowy, naturalne syropy owocowe
– mąka ziemniaczana.


Zaliczamy do niej:
– oleje, oliwa z oliwek, masło
– maślanka, kwaśna śmietana, twarożek, maślanka, kwaśne mleko i kefir, chuda śmietana
– brokuły, kalafior, buraki, brukselka, kiszona kapusta, seler, szpinak, pomidor, marchewka, cebula, cykoria, świeża kukurydza, szparagi, kalarepa, pory, cukinia, cykoria, sałata, rzodkiew, rzeżucha, dojrzałe pomidory, grzyby, kiełki i zarodki,
– zioła i przyprawy,
– orzechy i nasiona,
– bulion warzywny,
– herbaty ziołowe,
– żółtko.

10 ZASAD DIETY HAYA

Aby utrzymać zdrową równowagę pomiędzy kwasami i zasadami w organizmie należy stosować się do poniższych zasad:

CZY TA DIETA DZIAŁA?

Dieta Haya wydaje się być logiczna, jednak pomimo tego, ze na rynku diet funkcjonuje już od ponad 80 lat nie ma dowodów naukowych, potwierdzających jej skuteczność i walory prozdrowotne. Zgodnie z opiniami naukowców organizm człowieka jest przystosowany do tego, aby trawić różne kombinacje produktów i nie ma potrzeby rozdzielanie ich na osobne posiłki rozplanowane w odpowiednich odstępach czasowych. Utrata wagi na tej diecie jest więc raczej wynikiem ograniczenia spożycia kalorii w wyniku zwiększenia ilości spożywanych warzyw i owoców kosztem białek i cukrów.

DLA KOGO DIETA HAYA?

Dieta Haya wymaga ścisłego przestrzegania zasad – wiąże się to z jednej strony z świadomym planowaniem i komponowaniem posiłków, z drugiej strony zaś samozaparciem w kwestii rezygnacji i ograniczenia pewnych produktów. Dlatego dieta Haya – jak każda dieta ograniczająca kalorie i pewne grupy produktów – nie może być stosowana bez konsultacji z lekarzem lub dietetykiem.


Bibliografia:

  • https://en.wikipedia.org/wiki/William_Howard_Hay
  • Carolyn Humphries, Nowoczesna dieta rozdzielna. Cała prawda o jedzeniu Dr William Howard Hay wyjaśnia, jakie produkty wolno łączyć, Bauer-Weltbild Media, 2007.
  • Judith C. Rodriguez, 74 skuteczne diety. Dopasuj dietę do swojego stylu życia, Imprint 2008.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content