ALFABET DIET. „G” JAK DIETA GENERAL MOTORS

MÓWI SIĘ, ŻE DZIĘKI TEJ DIECIE MOŻNA ZRZUCIĆ NAWET SIEDEM KILOGRAMÓW W TYDZIEŃ. ALE CZY WYTYCZNE DIETY GM FAKTYCZNIE DZIAŁAJĄ? PRZYJRZYMY SIĘ JEJ PLUSOM I MINUSOM – CZY MAMY DO CZYNIENIA Z DIETĄ CUD, CZY Z GROŹNYM TRENDEM ŻYWIENIOWYM?

HISTORIA DIETY GM

Dieta GM prawdopodobnie powstała około 40 lat temu w Stanach Zjednoczonych, ale nie wiadomo, kto jest jej autorem. Niektóre źródła podają, iż została stworzona  przez Departament Rolnictwa USA dla pracowników General Motors, jednak na dobrą sprawę nie ma na to żadnych dowodów, a co więcej zarówno koncern General Motors jak i  Departament Rolnictwa wykluczają swój związek z tą dietą.

NA CZYM POLEGA DIETA GM?

Według założeń diety GM organizm ma możliwość pozbycia się toksyn, poprawienia trawienia i zwiększyć swoją zdolność spalania tłuszczu.

Dieta uważana jest za skuteczną, ponieważ zawiera niskokaloryczne pokarmy (głównie owoce i warzywa), których spożywanie prowadzi do deficytu kalorii w organizmie człowieka. Ponadto wiele produktów zawiera dużo wody, co sprzyja detoksykacji organizmu.
Ci, którzy promują dietę GM jako najlepszy sposób osiągnięcia idealnej sylwetki, zakładają, że aby osiągnąć długoterminowe rezultaty, dietę można stosować wielokrotnie w odstępach 5-10 dni.

PLAN DIETY

Dieta GM wymaga ścisłego przestrzegania zasad. Jadłospis podzielony jest na 7 dni z odrębnym menu. Ponadto podczas stosowania tej diety szczególną uwagę należy zwracać na odpowiednie nawodnienie (zalecane jest spożycie dzienne minimum 2 litrów wody), należy również ograniczyć aktywność fizyczną. Potrawy w tej diecie przygotowujemy bez dodatków tłuszczu:  gotujemy w wodzie lub na parze, bądź pieczemy w piekarniku. Bazują one na warzywach i owocach, jednak zakładają pewne wykluczenia czasowe (banany, ziemniaki, bataty) oraz stałe (warzywa strączkowe). Całkowicie zakazane jest spożywanie alkoholu czy napojów słodzonych, dopuszcza się natomiast picie zielonej herbaty i kawy – oczywiście bez żadnych  dodatków.

 • Pierwszy dzień: Posiłki składają się z surowych owoców (poza bananami), możemy je jeść bez ograniczeń.
 • Drugi dzień: Posiłki składają się z gotowanych lub pieczonych warzyw, możemy je jeść bez ograniczeń (poza ziemniakami – te mogą być obecne tylko na śniadanie).
 • Trzeci dzień: Posiłki składają się z owoców i warzyw (poza bananami i ziemniakami), możemy je jeść bez ograniczeń na surowo, ugotowane i upieczone.
 • Czwarty dzień:  Posiłki składają się z 7 bananów oraz 3 szklanek mleka odtłuszczonego (krowie lub sojowe) – najlepiej w formie koktajli owocowych.
 • Piąty dzień: Posiłki składają się z dwóch porcji ugotowanego lub upieczonego chudego mięsa po 300g (ryba lub kurczak) oraz 6 surowych pomidorów. Wegetarianie mogą zastąpić mięso serkiem wiejskim lub porcją ugotowanego brązowego ryżu (300 g). Tego dnia pijemy około pół litra wody więcej, niż zazwyczaj.

 • Szósty dzień: Posiłki składają się z dwóch porcji ugotowanego lub upieczonego chudego mięsa po 300g (ryba lub kurczak) oraz nielimitowanej ilości warzyw i owoców (poza ziemniakami). Wegetarianie mogą zastąpić mięso serkiem wiejskim lub porcją ugotowanego brązowego ryżu (300 g). Tego dnia utrzymujemy spożycie wody na poziomie około pół litra wody więcej, niż zazwyczaj.
 • Siódmy dzień: Posiłki składają się z nielimitowanej ilości ugotowanego brązowego ryżu, owoców i warzyw (z wyjątkiem ziemniaków i batatów).

WADY DIETY GM

Stosowanie diety Generals Motors ma wiele wad:

 • nie ma badań klinicznych  potwierdzających jej skuteczność i pozytywny wpływ na zdrowie,
 • nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, wymaga rezygnacji z aktywności fizycznej,
 • jest źle zbilansowana i nie zawiera (lub zawiera w zbyt małych ilościach) kluczowych dla organizmu składników odżywczych, witamin i minerałów,
 • utrata masy ciała jest tymczasowa – większość utraconych kilogramów to woda, a nie tłuszcz, trzeba liczyć się z efektem jo-jo.

DIETA GM – NIE RYZYKUJ!

Odchudzanie to proces, który zajmuje czas. Aby zmiana zaszła na dłużej należy podejść zdroworozsądkowo i przyjąć bezpieczne tempo odchudzania (utrata do 1 kg masy ciała na każdy tydzień) oraz dopasować dietę do swoich potrzeb i możliwości.
Dieta GM jest całkowitym zaprzeczeniem tych wymagań, dlatego nie poleci jej żaden lekarz ani dietetyk, zaś jej stosowanie na własną rękę może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content