ALFABET DIET. „F” JAK DIETA FODMAP

ZNAJĄ JĄ Z PEWNOŚCIĄ OSOBY CIERPIĄCE NA ZESPÓŁ JELITA DRAŻLIWEGO, ALE WARTO, ABY TYM SPOSOBEM ŻYWIENIA ZAINTERESOWAŁA SIĘ KAŻDA OSOBA, KTÓRA MA SKŁONNOŚĆ DO PROBLEMÓW ŻOŁĄDKOWO-JELITOWYCH: WZDĘĆ, GAZÓW, BIEGUNEK, ZAPARĆ I BÓLÓW BRZUCHA.

DLACZEGO FODMAP?

FODMAP to akronim od angielskich słów „Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols” czyli „fermentujące oligo- di- i monosacharydy oraz poliole”, który jest wskazówką wykluczeń i ograniczeń w tej diecie. Dieta FODMAP zakłada bowiem znaczne ograniczenie spożycia krótkołańcuchowych węglowodanów, które charakteryzują się słabą wchłanialnością, szybka fermentacją i wysokim ciśnieniem osmotycznym.
U większości osób produkty bogate w fermentujące oligo- di- i monosacharydy oraz poliole nie będą wywoływały żadnych dolegliwości, ale u osób z chorobami układu pokarmowego np.  zespołem jelita drażliwego czy nieswoistymi chorobami zapalanymi jelit produkty te mogą nasilać dolegliwości.

W przypadku tej grupy osób produkty te przechodzą do jelita w formie niezmienionej, a dzięki właściwościom osmotycznym, w jelicie cienkim przyczyniają się do zwiększonej absorpcji wody, co może prowadzić do rozciągania ściany jelita i pojawienia się bólów brzucha, uczucia przelewania czy biegunki. Następnie w momencie przejścia do jelita grubego poddawane są procesowi fermentacji przez bakterie jelitowe, co skutkować może powstawaniem dużej ilości gazów wywołujących  wzdęcia, ból i dyskomfort.

CO JEŚĆ, A CZEGO UNIKAĆ?

Poniżej przedstawiamy grupy produktów, które posiadają wysoki oraz niski współczynnik FODMAP. Na tej podstawie można zaplanować  swoje posiłki tak, by produkty bogate w fermentujące oligo- di- i monosacharydy oraz poliole zastąpić innymi, bardziej tolerowanymi.

OD CZEGO ZACZĄĆ?

Trzeba pamiętać, ze dieta FODMAP należy do grupy diet eliminacyjnych, które nie zdrowe i bezpieczne dla naszego organizmu, jeżeli nie są stosowane zgodnie z zaleceniami lekarza. Zatem przed jej rozpoczęciem należy obowiązkowo skonsultować się z lekarzem, zaś żywienie zgodne z dietą należy prowadzić pod kontrolą lekarza lub dietetyka.
Dieta FODMAP składa się z trzech etapów. Każdy z nich jest niezwykle ważny, bowiem pozwala ustalić grupy produktów na które dana osoba jest szczególnie wrażliwa i na tej podstawie ustalić najbardziej optymalny i długoterminowy sposób odżywania.

ETAP1:
ELIMINACJA PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH FODMAP

Trwa on od 2 do 6 tygodni i polega na całkowitym wyeliminowaniu  z diety produktów o wysokiej zawartości FODMAP i zastąpieniu ich produktami o niskiej zawartości FODMAP.

ETAP 2:
WPROWADZANIE PRODUKTÓW ZAWIERAJĄCYCH FODMAP

Trwa on od 8 di 12 tygodni i polega na stopniowym włączaniu produktów bogatych w FODMAP (zazwyczaj wprowadzanie nowego produktu odbywa się raz na trzy dni i jest związane z monitorowaniem samopoczucia i reakcji organizmu).

3 ETAP:
PERSONALIZACJA DIETY

Jest to wprowadzenie docelowego sposobu żywienia: stworzenie indywidualnej długoterminowej diety, z jak najmniejszą ilością ograniczeń. Na tym etapie można spożywać produkty, które zostały wcześniej zidentyfikowane jako te, które nie powodują dolegliwości oraz również sporadycznie, raz na jakiś czas  podejmować próby włączenia do jadłospisu produktów, które powodowały dolegliwości (w ramach próby, czy nadal nie są dobrze tolerowane).  Około 8 osób na 100 tysięcy Polaków cierpi na hemofilię – nieuleczalną chorobę genetyczną objawiająca cię trudnymi do opanowania krwawieniami. Nasi przodkowie nazywali ją choroba królewską, chcecie wiedzieć dlaczego? Poznajcie 5 faktów i ciekawostek o tej chorobie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


KONTROLUJ CIŚNIENIE TĘTNICZE!
JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?
SKOMPLETUJ DOMOWĄ APTECZKĘ!
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
blog
post
page

Do góry
Skip to content