ALFABET DIET. „K” JAK DIETA KOPENHASKA

DIETA KOPENHASKA TO NIEZWYKLE POPULARNY RESTRYKCYJNY POST, KTÓRY POWODUJE REDUKCJĘ WAGI NAWET DO 8 KILOGRAMÓW. JEDNAK CENA, KTÓRĄ TRZEBA ZA TE ZGUBIONE KILOGRAMY ZAPŁACIĆ JEST WYSOKA… DOWIEDZ SIĘ, DLACZEGO  STOSOWANIE DIETY KOPENHASKIEJ ODRADZAJĄ SPECJALIŚCI!

SKĄD SIĘ WZIĘŁA DIETA KOPENHASKA?

Zagadka pochodzenia diety kopenhaskiej do dziś nie została wyjaśniona. Najczęściej powtarzaną historią o jej pochodzeniu jest ta, która mówi o jej opracowaniu i stosowaniu przez lekarzy rządowego szpitala w Kopenhadze. Niemniej jednak finansowany przez rząd kopenhaski szpital Rigshospitalet w żaden sposób nie przyznaje się do opracowania i stosowania tej diety u swoich pacjentów, wskazując na jej wysoką szkodliwość dla zdrowia.

ZASADY DIETY KOPENHASKIEJ

Dietę kopenhaską należy stosować dokładnie 13 dni. Jej kaloryczność to około 600-800 kcal na dobę, przy założeniu spożywania trzech posiłków dziennie (wskazanych w jadłospisie) o określonych porach dnia: rano (śniadanie pomiędzy godz. 8.00-9.00), popołudniu (obiad pomiędzy godz. 12.00-14.00) i wieczorem (kolacja pomiędzy godz. 17.00-18.00). W zależności od potrzeb dopuszcza się zamianę menu obiadu i kolacji, ale wyłącznie w ramach jednego dnia. Przed każdym posiłkiem zalecane jest wypicie szklanki wody.
Jadłospis w diecie bazuje na chudych produktach białkowych takich jak: mięso, ryby, jaja oraz produkty mleczne (jogurty naturalne oraz sery typu cottage).  Dozwolona jest niewielka ilość niskocukrowych owoców i warzyw. Podaż tłuszczy ogranicza się do kilku łyżek oliwy. Zabronione jest żucie gumy do żucia oraz spożywanie przypraw, soli i węglowodanów zbożowych (makarony, kasze, ryże) poza kilkoma kromkami chleba, przewidzianymi w jadłospisie.

Stosując dietę należy codziennie pić co najmniej 2 litry płynów w postaci wody niegazowanej. Oprócz wody dozwolone  jest również picie herbaty i kawy – tych jednak nie wliczamy do limitu płynów.
Ponieważ dieta jest wyjątkowo uboga w składniki odżywcze, przy jej stosowaniu zaleca się suplementację uniwersalnym zestawem witamin i minerałów.
Każde odstępstwo od zasad diety jest zakazane i równoznaczne z jej zakończeniem. Skutecznie przeprowadzona dieta kopenhaska może być powtórzona dopiero po upływie 2 lat. Jeżeli zostanie przerwana w trakcie, ponownie można ją stosować dopiero po upływnie trzech miesięcy.

JADŁOSPIS

W diecie kopenhaskiej obowiązuje konkretny jadłospis, który został rozpisany na 13 dni. Najpopularniejszym jadłospisem jest ten, który zakłada menu mięsne:

Istnieje jednak również wersja diety bezmięsnej:

AKTYWNOŚĆ FIZYCZA NA DIECIE

Uprawianie sportu w trakcie stosowania tej diety jest zabronione. Wynika z faktu, że aktywność fizyczna zwiększa zapotrzebowanie organizmu na energię, której dieta nie dostarcza.

 

PLUSY I MINUSY DIETY KOPENHASKIEJ

Zwolennicy diety kopenhaskiej zwracają uwagę, że jej stosowanie przynosi bardzo dobre efekty (utrata od 5 do 8 kilogramów) w krótkim czasie, co może być świetną motywacją do podjęcia dalszych starań o prawidłowa wagę. Jako jej atut wskazują również fakt, że nie zakłada ona wykonywania żadnych ćwiczeń fizycznych.

Jednak mimo to szybka utrata kilogramów, w przypadku diety kopenhaskiej, odbywa się dużym kosztem dla zdrowia… Może ona zaburzyć przemianę materii,  osłabić organizm i wyrobić bądź utrwalić niezdrowe nawyki żywieniowe. Ma również negatywny wpływ na nawodnienie organizmu i samopoczucie. Jej stosowanie prowadzi do niebezpiecznego  zakwaszenia organizmu oraz zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

DLA KOGO TA DIETA?

Dieta kopenhaska, choć niezwykle popularna, nie jest zalecana przez lekarzy i dietetyków nikomu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zdrowa, prawidłowo zbilansowana dieta, która stanie się elementem naszego stylu życia i da trwałe, choć wolniej zauważalne efekty.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content