DROŻDŻE PIWNE, NATURALNE ŹRÓDŁO ZDROWIA

ZNANE SĄ LUDZKOŚCI JUŻ OD TYSIĘCY LAT. MAŁO KTO JEDNAK WIE, JAK ZBAWIENNY WPŁYW MAJĄ ONE NA NASZE ZDROWIE. WYSTARCZY JEDNAK PRZYJRZEĆ SIĘ SKŁADOWI TEGO GRZYBA, A OKAŻE SIĘ, JAK WARTOŚCIOWY TO SKŁADNIK DLA NASZEJ CODZIENNEJ DIETY.

Drożdże piwne to – jak czytamy w encyklopedii – „saccharomyces cerevisiae”, saprofityczne grzyby jednokomórkowe z klasy workowców wykorzystywane do  fermentacji m.in przy produkcji piwa. Zo jeszcze warto o nich wiedzieć?

CENNE SKŁADNIKI DROŻDŻY

W skład drożdży wchodzi cały wachlarz witamin z grupy B (a konkretniej witaminy: B1, B2, B5, B6, B7 oraz B12), ponadto wiele minerałów, takich jak: cynk, fosfor, magnez, żelazo, selen, chrom, a nawet łatwoprzyswajalne białka.

DROŻDŻE A ZDROWIE CZŁOWIEKA

Wprowadzenie do codziennej diety drożdży piwnych może przynieść nieocenione korzyści dla zdrowia:

  • WŁOSY, SKÓRA I PAZNOKCIE: Drożdże mają bardzo dobry wpływ na skórę, włosy i paznokcie. To właśnie witaminy grupy B są niezbędne do ich prawidłowego funkcjonowania. Drożdże z jednej strony zapobiegają przetłuszczaniu się skóry, jak i włosów, przez co stanowią doskonałe remedium dla dorastającej młodzieży. Z drugiej strony witaminy te zalecane są dla osób starszych borykających się z wypadaniem oraz przedwczesnym siwieniem włosów.

  • ODCHUDZANIE: Zawarty w drożdżach piwnych chrom, w połączeniu z krążącą w żyłach insuliną jest odpowiedzialny za przenikanie glukozy do komórek w naszym organizmie. Dlatego w rozmaitych dietach odchudzających zaleca się spożywanie drożdży piwnych. W efekcie zmniejsza się apetyt na słodycze, które – jak wiadomo – są powszechną przyczyną nadwagi, a nawet i otyłości.

  • CUKRZYCA: Ograniczenie apetytu na słodycze ma istotne znaczenie dla chorych na cukrzycę. Ale nie jest to jedyny powód, dla którego diabetycy cenią sobie drożdże. Zawarte w nich witaminy, jak i inne wspomniane minerały, okazują się niezbędne w diecie cukrzycowej. U osób tych występuje niepełna przemiana cukrów w energię, co wpływa bardzo niekorzystnie na układ nerwowy i naczynia krwionośne. Pomocne w tej sytuacji są właśnie drożdże piwne.

  • CHOLESTEROL I SERCE: Chrom działa również korzystnie na zmniejszenie złego, a zwiększenie dobrego cholesterolu we krwi. Ta właściwość minerału jest wykorzystywana w terapii przeciwmiażdżycowej. Spożywanie drożdży piwnych zaleca się w szczególności u pacjentów chorujących na serce.

  • INNE KORZYŚCI: Oprócz tak szerokiego spektrum działania, warto zwrócić uwagę, że drożdże wpływają korzystnie na nasz układ odpornościowy, koncentrację oraz pamięć. Są również zalecane przy bólach migrenowych, które drożdże szybko uśmierzają.

DROŻDŻE W DIECIE

W diecie Polaków drożdże piwne od pokoleń pojawiają się pod postacią tak zwanego „złotego napoju”. Należałoby jednak nadmienić, iż najlepszym źródłem drożdży są piwa niepasteryzowane lub niefiltrowane, które łatwo rozpoznać po mętnej konsystencji. Rozpoznawalne gołym okiem grudki pływające w tych rodzajach piwa, to właśnie naturalne drożdże piwne, które są łatwo przyswajane przez ludzki organizm. Trzeba koniecznie pamiętać, że prócz walorów smakowych i zdrowotnych, spożywanie piwa wprowadza nas w stan upojenia z powodu alkoholu obecnego w każdym łyku napoju. Dlatego właśnie, jeżeli nie możemy pozwolić sobie na spożycie piwa, zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z dobrodziejstw jego najcenniejszego składnika pod postacią szerokiej gamy tabletek, które znajdziemy w aptece. Tabletki te uzyskiwane są jako efekt uboczny w procesie produkcji piwa. Nim jednak drożdże piwne trafią na apteczne półki, są oczyszczane z goryczki, jaką pozostawiły po sobie szyszki chmielu, a co ważniejsze pozbawia się je kwasów nukleinowych, które w większych dawkach mogą wpływać niekorzystnie na nasz organizm.

Ostatnimi czasy pojawiła się moda na spożywanie zwykłych drożdży spożywczych w celach wzmocnienia organizmu. Przestrzega się jednak przed najczęstszym błędem podczas takich „domowych kuracji”, a mianowicie przed rozpuszczaniem kawałków drożdży w mleku, czy też w wodzie. Tak sporządzony napój (pomijając dość specyficzne walory smakowe i wizualne) może nabawić nas problemów żołądkowo-jelitowych, gdyż drożdże mogą zacząć fermentować w naszym przewodzie pokarmowym jeszcze nim zostaną strawione.
By zatem uniknąć tak przykrych sytuacji, zaleca się bardziej sprawdzone metody dostarczenia komponentów drożdży – czy to w postaci tradycyjnego piwa, czy też w postaci tabletek.

DROŻDŻE W APTECE

Najbardziej popularnymi produktami na rynku farmaceutycznym są: preparaty zawierające czyste drożdże piwne, które są zalecane na włosy, skórę i problemy z trądzikiem, jak również gama produktów, które oprócz drożdży piwnych zawierają różnego rodzaju dodatki, takie jak: skrzyp i pokrzywę (korzystnie wpływające na włosy i paznokcie), morwę białą (zmniejszającą przyswajanie cukrów i wspomagającą odchudzanie) oraz kolagen (wzmacniający i nawilżający skórę). W celu dobrania najodpowiedniejszego preparatu dla swoich indywidualnych potrzeb, zawsze najlepiej porozmawiać z lekarzem lub farmaceutą.
Należy pamiętać, że przedawkowanie może zawsze grozić nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego przed użyciem tabletek należy zapoznać się z ulotką lub skonsultować z farmaceutą. Ostrzegamy, że codzienne przyjmowanie napojów alkoholowych może prowadzić do uzależnienia.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content