5 pytań o niedokrwistość


SZACUJE SIĘ, ŻE NIEDOKRWISTOŚĆ W POLSCE JEST PROBLEMEM AŻ 26% CIĘŻARNYCH KOBIET, 26% DZIECI DO PIĄTEGO ROKU ŻYCIA I NIECO PONAD 25 % KOBIET W WIEKU OD 15 DO 49 LAT. NIECO RZADZIEJ CHOROBA DOTYKA MĘŻCZYZN – CIERPI NA NIĄ OKOŁO 13% PANÓW. SPRAWDŹ, CZY CIEBIE RÓWNIEŻ DOTYCZY TEN PROBLEM!

 

KOGO DOTYCZY PROBLEM NIEDOKRWISTOŚCI?

Problemy z niedoborem żelaza przeciętnie dwa razy częściej dotyczą kobiet niż mężczyzn. Przyczyną tego jest menstruacja – każda miesiączka to utrata około 10-30 mg krwi. Ponadto problem poziomu żelaza dotyczy również często kobiet w ciąży – ma to związek z jednej strony ze zwiększonym zapotrzebowaniem żelazo (rozwijający się płód) z drugiej zaś z rozrzedzeniem krwi (w czasie ciąży organizm kobiety ma większą ilość płynów w organizmie).
Prawidłowy poziom stężenia żelaza może mieścić się w różnych przedziałach – wszystko tu zależy od cech indywidualnych każdego pacjenta: wieku, płci i stanu zdrowia. Ponadto stężenie żelaza ulega wahaniom w ciągu doby  – najwyższe jest rano, a najniższe wieczorem. Ten czynnik również może to powodować całkiem spore wahania wyników badań.
Najczęściej jednak normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci wyglądają następująco:

CZYM JEST NIEDOKRWISTOŚĆ?

Niedokrwistość charakteryzuje się niskim poziomem hemoglobiny, hematokrytu i czerwonych krwinek. Niedokrwistość może być związana nie tylko ze zbyt małą ilością żelaza, które dostarczamy organizmowi, ale również z trudnościami organizmu z przyswajaniem żelaza, która może być spowodowana m.in.:
•      niedoborem witaminy B12 i kwasu foliowego,
•     chorobami przewlekłymi,
•     chorobami genetycznymi,
•     chorobami autoimmunologicznymi,
•     efektami ubocznymi stosowania niektórych leków,
•     czynnikami toksycznymi.

JAKIE SA OBJAWY I DIAGNOSTYKA CHOROBY?

Do najczęściej spotykanych objawów niedokrwistości należą:
•     bladość skóry i spojówek,
•     bóle i zawroty głowy,
•     zmęczenie, apatia, trudności z koncentracją, senność,
•     niskie ciśnienie,
•     zaburzenia rytmu serca (przyspieszenie <100 uderzeń/min.),
•     łamliwe włosy i paznokcie, suchość skóry,
•     tworzenie się tzw. zajadów w kącikach ust,
•     pieczenie w jamie ustnej i przełyku,
•     poczucie zimna.
Pojawienie się ich powinno być dla każdego sygnałem o konieczności wizyty u lekarza i wykonania podstawowych badań krwi. O niedokrwistości mówimy, gdy w badaniu morfologicznym otrzymujemy wyniki świadczące o  zaniżonym poziomie hemoglobiny, hematokrytu oraz zmniejszonej liczbie erytrocytów.

JAKIE SA RODZAJE NIEDOKRWISTOŚCI I JAK WYGLĄDA LECZENIE?

Diagnoza rodzaju niedokrwistości może być postawiona wyłącznie przez lekarza, na podstawie wywiadu i badania lekarskiego oraz wyników specjalistycznych badań (podstawowe wśród nich to badania poziomu żelaza w surowicy oraz ferrytyny i transferryny). Wyróżnia się wiele rodzajów niedokrwistości. Dzieli się je na trzy grupy podstawowe:
•     niedokrwistości spowodowane utratą krwi,
•     niedokrwistości będące wynikiem upośledzonego wytwarzania erytrocytów,
•     niedokrwistości związane ze skróconym czasem życia erytrocytów.
Leczenie niedokrwistości powinno być dostosowane do każdego pacjenta i powinno być prowadzone ściśle według zaleceń i pod kontrolą lekarza.

JAK POKONAĆ NIEDOKRWISTOŚĆ?

Żelazo najprościej dostarczać za pomocą diety.
Żelazo znacznie lepiej wchłania się z produktów pochodzenia zwierzęcego niż roślinnego.
Do najbardziej bogatych w ten minerał pokarmów odzwierzęcych zalicza się mięso (zwłaszcza wątróbka i podroby), zaś do pokarmów roślinnych warzywa (brukselka, fasolka, groch), grube kasze, pieczywo pełnoziarniste, orzechy oraz nasiona słonecznika i dyni.
Komponując swoją dietę trzeba również zwracać szczególną uwagę na jej różnorodność, zbilansowanie. Warto również pamiętać, że pokarmy bogate w witaminę C sprzyjają wchłanianiu żelaza (truskawki, czarna porzeczka, cytrusy, pomidory, kiszona kapusta, natka pietruszki), zaś  mleko, żółtko jajka i herbata mają wpływ na obniżenie jego absorpcji przez nasz organizm.

Czasami jednak dieta nie wystarcza – wówczas trzeba sięgnąć po środki farmakologiczne. Robić to należy zawsze zgodnie ze wskazaniami lekarskimi i pod kontrolą. Preparaty zawierające żelazo dwuwartościowe są dostępne wyłącznie na receptę. W leczeniu stosuje się zazwyczaj tabletki, jedynie w warunkach szpitalnych żelazo może być podawane podaje się poprzez iniekcję. Kuracja farmakologiczna powinna trwać około 3-6 miesięcy. Tabletki przyjmujemy na czczo, na dwie godziny przed posiłkiem (w przypadku  wystąpienia dolegliwości bólowych brzucha lub  nudności można zażywać żelazo podczas posiłków).
Należy jednak pamiętać, że u osób chorych na anemię zarówno dieta jak i terapia farmakologiczna nie mogą być prowadzone nigdy na własną rękę. Przyczyną i konsekwencją niedokrwistości może być wiele poważnych chorób i dlatego regularna diagnostyka i kontrola lekarska oraz stosowanie się do  zaleceń lekarza to obowiązkowy warunek skutecznego leczenia.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content