6 kroków do mocnych i zdrowych paznokci

NASZ EKSPERT: dr n. farm. Paulina Mączka


ZDROWE I MOCNE PAZNOKCIE ŚWIADCZĄ O DOBREJ KONDYCJI NASZEGO ORGANIZMU, ZAŚ O ICH WYGLĄDZIE DECYDUJE WIELE CZYNNIKÓW ZEWNĘTRZNYCH. POZNAJ 6 SPOSOBÓW NA TO, JAK ZADBAĆ O PAZNOKCIE I CZYM PRĘDZEJ WPROWADŹ JE W ŻYCIE!

Paznokcie zbudowane są z twardej warstwy białka-keratyny, która powstaje w wyniku procesu rogowacenia naskórka. Ich rolą, oprócz niezaprzeczalnej funkcji estetycznej, jest przede wszystkim ochrona miękkiej skóry znajdującej się pod nimi. Dlatego szczególnie ważne jest, aby paznokcie były zdrowe i mocne. Siła i wygląd paznokci mogą wskazywać na ogólny stan zdrowia organizmu. Jednak nadużywanie niektórych produktów, złe odżywianie i wiele innych powszechnych wyborów dotyczących stylu życia mogą bezpośrednio wpłynąć na wygląd  i witalność paznokci. Jak zadbać o paznokcie? Poznaj 10 sposobów, które warto stosować dla zdrowia i urody!

1. ODPOWIEDNIO DBAJ O PAZNOKCIE

•     Używaj ostrych nożyczek lub cążek do manicure. Przycinaj paznokcie prosto, a następnie zaokrąglij końcówki delikatną krzywizną.
•     Ogranicz nadmierne wycinanie „skórek”. Nawet niewielkie skaleczenie wzdłuż paznokcia może umożliwić przedostanie się bakterii lub grzybów i wywołać infekcję. Łatwo może dojść także do uszkodzenia łożyska paznokci.
•     Utrzymuj krótkie paznokcie. Utrzymywanie przyciętych paznokci pomaga  uniknąć przypadkowych złamań i zachować ich siłę.
•     Paznokcie powinny być zawsze czyste, do ich mycia powinno używać się specjalnej szczoteczki z miękkim włosiem.
•     Staraj się utrzymywać suche paznokcie- ogranicza to ryzyko rozwoju bakterii pod płytką paznokcia. Powtarzający się lub długotrwały kontakt z wodą może przyczynić się do pęknięcia i rozmiękania paznokci.

2. CZĘSTO UŻYWAJ KOSMETYKÓW PIELĘGNUJĄCYCH

Stosowanie nawilżającego balsamu lub kremu do rąk może pomóc w utrzymaniu nawilżenia paznokci. Kosmetyk należy regularnie nakładać po umyciu rąk  aby przywrócić paznokciom pożądany poziom nawilżenia. Rozprowadzając krem lub balsam na dłoniach należy dokładnie wmasować go w płytkę paznokci oraz przylegające skórki.
Dobrze zaopatrzyć się także w odżywki lub serum – dedykowane specjalnie do paznokci. Tworzą one na powierzchni paznokcia warstwę ochronną, nie pozwalającą na nadmierne wysuszenie płytki.
Wybierając kosmetyki do paznokci warto zwrócić uwagę na te bogate w witaminy, proteiny i ceramidy . Z ich pomocą płytka paznokcia będzie dobrze utwardzona i odżywiona.

3. UNIKAJ POKRYWANIA PAZNOKCI ŻELEM I AKRYLEM

Ciągłe używanie żeli lub lakieru akrylowego może uszkodzić paznokcie, powodując ich łuszczenie.  Ponadto światło UV, którego używa się do suszenia i utwardzania lakieru oraz zmywacze również powodują osłabienie płytki paznokcia.

4. UNIKAJ NIEKTÓRYCH PRODUKTÓW DO PAZNOKCI

Niewskazane są częste zmiany lakieru gdyż wymaga to użycia acetonu lub zmywacza z formaldehydem – substancji szkodliwych dla płytki paznokcia. Aceton i aldehyd mrówkowy mają działanie silnie wysuszające płytkę, powodują kruchość i łamliwość paznokci – dlatego w miarę możliwości należy ograniczyć ich użycie.

Nasze paznokcie nie lubią również  produktów odkażania rąk. Większość  środków do dezynfekcji zawiera alkohol, który może wysuszać dłonie i paznokcie oraz przysposabiać paznokcie do kruchości. Jednak nie należy rezygnować z odkażania rąk, warto jednak wybierać preparaty do odkażania mające w składzie składniki pielęgnacyjne i używać ich tylko w miarę potrzeby, unikając nadmiernej dezynfekcji.
W dobie pandemii konieczne jest odkażanie rąk w celu zachowania bezpieczeństwa.

5. ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z RĘKAWICZKAMI

Podczas używania środków czyszczących noś rękawiczki, chronisz w ten sposób skórę rąk i paznokcie przed nieprzyjaznymi chemikaliami. Wybieraj rękawice gumowe z bawełnianą podszewką.
Jeśli nie mamy możliwości lub nie chcemy zakładać rękawiczek wybierajmy środki czystości, które są wzbogacone o substancje chroniące naskórek i paznokcie przed wysuszaniem- np. proteiny jedwabiu, masło shea lub dekspantenol.

6. ODPOWIEDNIO SIĘ ODŻYWIAJ

Pozyskiwanie różnorodnych witamin, minerałów i składników odżywczych z pożywienia przyczynia się do wzrostu i utrzymania zdrowych paznokci.
Dostarczanie optymalnej ilości białka w diecie  jest niezbędne do zwiększenia produkcji keratyny, a tym samym do tworzenia mocnych paznokci, podczas gdy niskie spożycie białka może osłabić paznokcie.
Kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają stan zapalny w łożysku paznokcia, który odżywia i promuje zdrowie komórek, z których powstaje płytka paznokcia. Deficyt kwasów tłuszczowych omega-3  w diecie może przyczynić się do wysuszenia i łamliwości paznokci [1].
Równie ważne, co odpowiednio zbilansowana dieta jest uzupełnianie jej o niezbędne mikro i makroelementy.
•               Żelazo stanowi centrum czerwonych krwinek, które przenoszą tlen do narządów i każdej komórki ciała – w tym do paznokci.
•               Bez żelaza tlen nie jest odpowiednio przenoszony do komórek.
•               Ponieważ do zdrowych paznokci potrzebny jest tlen, niedobór żelaza lub niedokrwistość może prowadzić do powstania pionowych bruzd w paznokciach lub wklęsłości lub „łyżeczkowania” [2].
•               Magnez to pierwiastek biorący udział w ponad 300 reakcjach w organizmie, w tym w syntezie białek, która jest niezbędna do wzrostu paznokci.
•               Cynk jest potrzebny do wielu reakcji w organizmie, w tym do wzrostu i podziału komórek.
•               Paznokcie składają się z rodzaju komórek, które szybko rosną i dzielą się. Ze względu na tę szybką produkcję potrzebne są stałe dostawy cynku, aby promować zdrowy wzrost paznokci.
•               Biotyna jest witamina z grupy witamin B,  znaną również jako witamina H.
•               Promuje zdrowy wzrost komórek i wspomaga metabolizm aminokwasów budujących białka, które są niezbędne do wzrostu paznokci.
•               Witamina B12 odgrywa  rolę we wchłanianiu żelaza, a także w rozwoju czerwonych krwinek. Zarówno żelazo, jak i witamina B12 są niezbędne do utrzymania mocnych i zdrowych paznokci.
•               Inne witaminy z grupy B są równie ważne dla zdrowia paznokci.
•               Podobnie kwas foliowy jest ważny dla wzrostu i zdrowia paznokci, przyczyniając się do tworzenia czerwonych krwinek i rozwoju nowych komórek.
•               Niedobór kwasu foliowego może powodować zmianę pigmentu w paznokciach i uczynić je sztywnymi i łamliwymi.

 


Piśmiennictwo:

  1. Szyszkowska B.: The influence of selected ingredients of dietary dupplements on skin condition. Postępy Dermatol Alerg 2014; 31(3): 174-181.
  2. Salo S. Iron deficiency: structural and microchemical changes in hair, nails and skin. Semin Dermatol 1991; 10(4): 313-319.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content