ZASZCZEP SIĘ W APTECE!

SZCZEPIENIE W APTECE TO ŚWIETNE ROZWIĄZANIE DLA TYCH, KTÓRZY MAJĄ DALEKO DO SZPITALA LUB PRZYCHODNI, GDZIE JEST PUNKT SZCZEPIEŃ. DOWIEDZ SIĘ, JAK SKORZYSTAĆ Z NARODOWEGO PROGRAMU SZCZEPIEŃ PRZECIW COVID-19 W APTECE.

Od kilku tygodni możemy się szczepić przeciwko koronawirusowi nie tylko w przychodniach, czy masowych punktach szczepień, ale również w aptekach. Każda apteka biorąca udział w akcji szczepień została do tego odpowiednio dostosowana, zaś farmaceuci wykonujący wakcynację zostali przeszkoleni.
Z programu szczepień w aptekach może skorzystać każdy poza osobami, które wymagają kwalifikacji lekarskiej ze względu na stan zdrowia predysponujący je do wystąpienia tzw. NOP (niepożądany odczyn poszczepienny).

PO PIERWSZE: SKIEROWANIE

Każda osoba, chcąca zapisać się na szczepienie przeciw COVID-19, musi mieć wystawione e-skierowanie. Na chwilę obecną e-skierowania mają wystawione wszystkie osoby od 12 roku życia, z jednym wyjątkiem. Dotyczy on ozdrowieńców, którzy muszą na nie poczekać przez 30 dni od dnia otrzymania wyniku testu potwierdzającego zakażenie koronawirusem.

E-skierowanie można pobrać, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta>>>  i wchodząc do zakładki „Skierowania”.

W przypadku dzieci – e-skierowanie dziecka można pobrać na jego Internetowym Koncie Pacjenta, które powinno być podpięte pod konto IKP rodzica (zakładka „Uprawnienia”).

PO DRUGIE: UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ

Na szczepienie zrejestrować się można na trzy sposoby:

•     KORZYSTAJĄC Z BEZPŁATNEJ, CAŁODOBOWEJ INFOLINII: 989.
Można to zrobić samodzielnie, ale może to zrobić w imieniu pacjenta również zaufana osoba (np. członek rodziny).  Do zapisu wystarczy numer PESEL. Numer telefonu komórkowego nie jest wymagany, ale osoby, które go podadzą otrzymają wiadomość SMS z potwierdzeniem umówienia terminu szczepienia.

•     REJESTRUJĄC SIĘ ELEKTRONICZNIE  NA STRONIE e-rejestracji>>>
Elektronicznie można to zrobić na dwa sposoby:
→ Korzystając z opcji „Rejestracja przez Profil Zaufany”.
System automatycznie proponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień, które znajdują się blisko adresu zameldowania pacjenta. Jeśli żaden z proponowanych terminów nie będzie odpowiedni wystarczy skorzystać z dostępnej wyszukiwarki i wybrać inna datę oraz lokalizację. Po dokonaniu rezerwacji, pacjent otrzymuje SMA z potwierdzeniem rejestracji, a na dzień przed planowanym terminem szczepienia – przypomnienie.

→ Korzystając z opcji „Rejestracja bez Profilu Zaufanego”.
Wystarczy podać numer PESEL, nazwisko i numer telefonu aby otrzymać wiadomość SMS z kodem, który należy podać w okienku, które pojawiło się po kliknięciu w blok „Zaloguj się”. Po zapisaniu się pacjent otrzymuje SMS z potwierdzeniem umówienia wizyty na szczepienie z systemu e-zdrowie. Ten sposób służy tylko do umawiania terminu szczepienia – nie możesz go w ten sposób zmienić lub anulować.

•     KONTAKTUJĄC SIĘ W SPOSÓB BEZPOŚREDNIO Z WYBRANYM PUNKTEM SZCZEPIEŃ.
Lokalizacje i dane kontaktowe najbliższych punktów szczepień możesz sprawdzić w wyszukiwarce internetowej>>>

PO TRZECIE: DOKUMENTACJA PRZED SZCZEPIENIEM

Każdy, kto chce zaszczepić się w aptece, musi wypełnić kwestionariusz dotyczący stanu zdrowia – procedura ta jest identyczna, jak w przypadku innych punktów szczepień. Kwestionariusz przed szczepieniem jest podstawą do zakwalifikowania do szczepienia przez farmaceutę.

Kwestionariusz składa się z czterech części:
•     Pytania wstępne dotyczą przechorowania COVID-19, objawów choroby bądź kontaktu z osobami chorymi.
•     Druga część to pytania o stan zdrowia: ewentualne dotychczasowe niepożądane odczyny poszczepienne, zdiagnozowane alergie, choroby przewlekłe i zażywane leki.
•     Trzeci blok to pytania o ewentualne wątpliwości związane z zadanymi pytaniami i szczepieniem.
•     Czwarta część jest dostępna tylko w formularzu dla osób niepełnoletnich – jest to zgoda na szczepienie przedstawiciela ustawowego, którą podpisuje opiekun dziecka.

Kwestionariusz dla osoby dorosłej można:
•     Wypełnić na swoim Internetowym Koncie Pacjenta>>>.
Wystarczy zalogować się do IKP, gdzie w zakładce „Profilaktyka po prawej stronie dostępny jest kwestionariusz. Należy go wypełnić (wraz ze zgodą na szczepienie) i podpisać poprzez Profil Zaufany. Punkt szczepień w aptece automatycznie otrzyma dostęp do Twojego kwestionariusza.
•     Pobrać z Internetu druk kwestionariusza dla osoby dorosłej>>>, wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na szczepienie.
•     Wypełnić na miejscu, w punkcie szczepień.

Kwestionariusz dla osoby niepełnoletniej można:
•     Pobrać z Internetu druk kwestionariusza dla osoby niepełnoletniej>>>, wydrukować, wypełnić i zabrać ze sobą na szczepienie.
•     Wypełnić na miejscu, w punkcie szczepień.
Kwestionariusz osoby niepełnoletniej, wypełnia i podpisuje rodzic lub opiekun.

Dodatkowo na szczepienie należy ze sobą zabrać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość.
Nie trzeba zabierać ze sobą żadnej dokumentacji medycznej. Wystarczy  trakcie kwalifikacji poinformować  o przyjmowanych przewlekle lekach (jeżeli jest ich więcej, trzeba wcześniej spisać je na kartce) oraz swoich chorobach. Osoby, u których kiedykolwiek w przeszłości wystąpiła ostra reakcja alergiczna (na szczepionkę bądź inny składnik), kobiety w ciąży i w okresie laktacji powinny poinformować o tym personel medyczny przed szczepieniem.

PO CZWARTE: PRZYGOTUJ SIĘ DO SZCZEPIENIA!

Już na kilka dni przed planowanym szczepieniem należy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie, przestrzegając poniższych zasad:
Wyśpij się.
Zrezygnuj z alkoholu.
Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego.
Zrezygnuj z leków i suplementów, które przyjmujesz w ramach samoleczenia.

Natomiast w dniu szczepienia:
Nie bądź na czczo, jedz posiłki jak zwykle.
Nie przyjmuj żadnych preparatów w obawie przed wystąpieniem dolegliwości po szczepieniu.
Zażywaj leki, które bierzesz stale, zgodnie z wskazaniami lekarza.
Ubierz się wygodnie.

PO PIĄTE: ZADBAJ O SIEBIE PO SZCZEPIENIU

Po otrzymaniu szczepionki należy odczekać w punkcie szczepień minimum 15 minut (30 min w przypadku osób, u których w przeszłości wystąpiły reakcje alergiczne).

Występujące po otrzymaniu szczepionki działania niepożądane mogą ograniczyć aktywność, na ogół przez 1-3 dni. W związku z tym warto poinformować bliskich i pracodawcę o możliwości wystąpienia przejściowo ograniczonej dyspozycyjności.

W przypadku nasilenia działań niepożądanych nie bagatelizuj ich stosując samoleczenie. Niezwłocznie skontaktuj się ze swoim lekarzem, który zleci właściwe postępowanie.


Żródła:

•     https://www.gov.pl/web/szczepimysie
•     https://naukaprzeciwpandemii.pl/

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content