KONTROLUJ SWOJE ZDROWIE KAŻDEGO DNIA!

ODŻYWIASZ SIĘ RACJONALNIE, DBASZ O SWOJĄ KONDYCJĘ PSYCHICZNĄ I FIZYCZNĄ, REGULARNIE ODWIEDZASZ LEKARZA… DLA ZDROWIA ROBISZ WIELE, ALE CZY WIESZ, ŻE MOŻESZ JESZCZE WIĘCEJ? 

Codzienne samobadanie to najlepszy sposób na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości stanu zdrowia i chorób we wczesnym stadium rozwoju. Dowiedz się, jakie badania warto samodzielnie wykonywać w domu! 

POMIAR TEMPERATURY 

Czy wiesz, dlaczego pomiar temperatury ciała jest tak bardzo istotny? Podwyższona lub obniżona temperatura jest często pierwszym sygnałem ostrzegawczym o problemach zdrowotnych naszego organizmu.
Mierzenie temperatury to czynność dziecinnie prosta, jednak wiele osób wykonuje ją nieprawidłowo. Jak zatem poprawnie mierzyć temperaturę ciała? 


•      Do pomiaru używaj odpowiedniego aparatu – najlepiej bezdotykowego lub dotykowego termometru elektronicznego.
•      Pomiar temperatury należy zawsze wykonywać zgodnie z instrukcją obsługi termometru.
•      Temperaturę ciała mierzymy codziennie, chwilę po przebudzeniu. Ważne, aby robić to „na spokojnie” – bez zbędnego stresu czy wysiłku fizycznego.
•      Zapisz wynik badania. 


Przyjmuje się, że z gorączką mamy do czynienia, gdy termometr wskaże wynik pomiaru w okolicach 38⁰C. Natomiast przy spadku poniżej 35°C mówimy o hipotermii, czyli stanie wychłodzenia organizmu. W takich sytuacjach należy skonsultować się z lekarzem i ustalić dalsze postępowanie. Istnieje szereg niebezpiecznych schorzeń, przy których może dojść do podwyższenia lub obniżenia temperatury ciała. Dlatego ani gorączki, ani wychłodzenia nie wolno bagatelizować! 

 

POMIAR CIŚNIENIA 

Według wytycznych Europejskiego Towarzystwa Kardiologii i Europejskiego Towarzystwa Hipertensjologii ioraz Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego ii prawidłowe ciśnienie krwi u dorosłego człowieka to mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. 

 Gdy ciśnienie nie przekracza wartości 100/60 mm HG mamy do czynienia z niedociśnieniem. Zaś z nadciśnieniem spotykamy się, gdy pomiar wskazuje powyżej 140/90 mm Hg. Zarówno wysokie jak i niskie ciśnienie krwi jest czynnikiem ryzyka wielu chorób. Dlatego warto samodzielnie je kontrolować. Jak to robić? 


•      Mierz ciśnienie aparatem, który posiada certyfikat ESH bądź certyfikat zgodny z dyrektywą MDD/9/42/EWG (norma CE 0123). Pomiar przeprowadzaj zgodnie z instrukcją dołączoną do ciśnieniomierza.
•      Mierz ciśnienie dwa razy dziennie: rano i wieczorem, o stałych godzinach.

•      Przygotuj się odpowiednio do badania: na 30 minut przed pomiarem należy się zrelaksować, wyciszyć i ograniczyć aktywność ruchową oraz zrezygnować ze spożycia kawy, herbaty, napojów energetycznych oraz wysokokalorycznych posiłków. Absolutnie zakazane są używki oraz przyjmowanie leków dostępnych bez recepty. W przypadku stosowania leków przepisanych przez lekarza, zawsze należy uzgodnić, kiedy wykonywać pomiar: przed, czy po zażyciu. Przed pomiarem należy opróżnić pęcherz moczowy, bo pełny wpływa na wzrost ciśnienia. 
•       W trakcie pomiaru usiądź wygodnie i nie rozmawiaj. Praworęczni mierzą ciśnienie na lewej ręce a leworęczni na prawej.
•      Pomiar zawsze wykonaj dwa razy z zachowaniem kilkuminutowego odstępu. Zanotuj wynik pomiaru. POMIAR PULSU 

Serce z układem krążenia łączy tętno – czyli falisty ruch naczyń tętniczych, zależny od skurczów serca i elastyczności ścian tętniczych. Prawidłowe spoczynkowe tętno serca u zdrowego, dorosłego człowieka wynosi od 60 do 100 miarowych uderzeń na każdą minutę. Zarówno wynik niemiarowy, jak i za wysoki, bądź za niski mogą mieć swoje źródło w nieprawidłowym stanie zdrowia.  

By sprawdzić swoje tętno potrzebny jest zegarek naliczający czas w sekundach. Postaw go w zasięgu wzroku a następnie:  


•      Z umiarkowaną siłą przyłóż trzy palce prawej dłoni na wewnętrznej stronie nadgarstka lewej dłoni, poniżej kciuka (w tych okolicach umiejscowiona jest tętnica promieniowa).
•     Wyczuj pulsowanie. Licz uderzenia, a licząc upewnij się czy przerwa pomiędzy uderzeniami jest mniej więcej taka sama.
•     Pomiar tętna prowadź przez minimum 30 sekund, a otrzymany wynik pomnóż razy dwa.
•     Zanotuj wynik pomiaru.   


W razie zaobserwowania nieprawidłowego tętna należy zgłosić się do lekarza, który określi przyczynę zaburzeń i w razie potrzeby zaleci odpowiednie leczenie. 

CO JESZCZE WARTO BADAĆ SAMEMU? 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej o swoim zdrowiu, Twoim codziennym samobadaniom powinny również towarzyszyć badania wykonywane w cyklu comiesięcznym. Należą do nich badania węzłów chłonnych, piersi (u kobiet) oraz kontrola wskaźnika BMI. Ich wykonanie jest bardzo proste, a może uchronić Cię przed postępem wielu niebezpiecznych chorób.  

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content