ALFABET DIET „L” JAK DIETA DOKTORA LUTZA

JEJ HISTORIA SIĘGA PONAD 60 LAT WSTECZ , CO KWALIFIKUJE JĄ JAKO PIERWSZĄ OPRACOWANĄ DIETĘ NISKOWĘGLOWODANOWĄ. DIETA LUTZA TO NIEZWYKLE EFEKTYWNA DIETA ODCHUDZAJĄCA, KTÓREJ ZAŁOŻENIA MAJĄ PODSTAWY NAUKOWE. ALE PONIEWAŻ DOSTARCZA ONA MINIMALNĄ ILOŚĆ WĘGLOWODANÓW NIEZBĘDNĄ DO ŻYCIA MOŻNA JĄ STOSOWAĆ TYLKO ZA ZGODĄ I POD KONTROLĄ LEKARZA.

KIM BYŁ DOKTOR LUTZ?

Wolfgang  Lutz urodził się w 1913 roku w Austrii, z zawodu był lekarzem. Był on naocznym świadkiem wzrostu zachorowań na choroby cywilizacyjne i słusznie podejrzewał, że podstawową przyczyną są zmiany w naszym odżywianiu. W wieku 44 lat, zainteresowany wykładem propagatora diety niskowęgolwodanowej – G.L. Tharpe’a, wypróbował ten sposób żywienia na sobie, a następnie po osiągnięciu zadowalających rezultatów propagował ją z powodzeniem wśród swoich pacjentów – zalecał ją wszystkim: nawet dzieciom i kobietom w ciąży.
Doktor Lutz był pierwszą osobą na świecie, która opracowała leczniczą dietę niskowęglowodanową. W 1967 roku na rynek wydawniczy trafiła książka „Życie bez chleba”, którą Wolfgang Lutz napisał we współpracy z  biochemikiem Christianem B. Allanem.

NAUKOWE PODSTAWY, ALE TRZEBA UWAŻAĆ…

Dieta Lutza to dość ciekawa dieta odchudzająca, której założenia mają podstawy naukowe. Ponieważ dostarcza ona minimalną ilość węglowodanów niezbędną do życia można ją stosować tylko za zgodą i pod kontrolą lekarza. Jej zasady są niezgodne z zasadami racjonalnego żywienia i bez konsultacji ze specjalistą może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia.
Należy pamiętać, że węglowodany są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania i rozwoju organizmu. Dlatego też diety niskowęglowodanowe powinny być stosowane wyłącznie jako diety tymczasowe i nie mogą być traktowane jako stały sposób żywienia.

ZASADY DIETY

Dieta doktora Lutza zakłada spożywanie białka i tłuszczu w dowolnych ilościach, przy jednoczesnym ograniczeniu spożywania węglowodanów do 72 g na dobę (podaż węglowodanów opracowano na podstawie pomiarów glukozy u osób chorych na cukrzycę).


Według twórcy diety ograniczenie węglowodanów w diecie ma korzystny wpływ na walkę z nadwagą, ponieważ spożywanie tylko białek i tłuszczy  zmniejsza apetyt i uczucie głodu.
Doktor Wolfgang Lutz zalecał spożywanie produktów naturalnych i  niskoprzetworzonych. Wszystkie produkty spożywcze podzielił na trzy grupy:

PRODUKTY DOZWOLONE W DOWOLNYCH ILOŚCIACH:
–       ryby, mięso, wędliny, podroby oraz wszystkie tłuszcze zwierzęce,
–       jaja,
–       nabiał,
–       oliwa z oliwek,
–       sałata, kapusta, brokuły, szparagi, brukselka, kalafior, ogórki, papryka, kiełki.

PRODUKTY DOZWOLONE W NIEWIELKICH ILOŚCIACH:
–       orzechy, pestki dyni i słonecznika, wiórki kokosowe, otręby, sezam,
–       pieczywo pełnoziarniste bez dodatku mąki,
–       gorzka czekolada (minimum 80% kakao),
–       wytrawne wino czerwone.

PRODUKTY NIEDOZWOLONE:
–       te, które zawierają mąkę i skrobię, ( np. pieczywo, makarony, ziemniaki, wyroby cukiernicze),
–       cukier i pokarmy słodzone oraz sól i pokarmy solne.

ZASADY SPOŻYWANIA POSIŁKÓW

Wolfgang Lutz zaleca spożywanie od dwóch do maksymalnie trzech posiłków dziennie. Pierwszy w godzinach od 7 do 9 rano, zaś ostatni minimum 150 minut przed snem i najpóźniej o godzinie 19 wieczorem. Podczas jedzenia należy dokładnie i bez pośpiechu  przeżuwać każdy kęs.
Dzienne spożycie wody powinno wynieść minimum 2 litry, dozwolona jest niegazowana woda oraz herbaty: zielona i Pu-erh. Nie należy popijać posiłków, najlepiej piś godzine przed jedzeniem i dwie godziny po jedzeniu.

EFEKTY DIETY

Ograniczenie spożycia węglowodanów wymusza  na organizmie pobieranie energii z tkanki tłuszczowej, dlatego efekty diety niskowęgolwodanowej Lutza są bardzo szybko zauważalne.
Do pozytywnych efektów diety należy oczywiście utrata tkanki tłuszczowej oraz unormowanie poziomu glukozy we krwi. Ale dieta ta niesie za sobą również ryzyko wystąpienia niekorzystnych efektów, takich jak: osłabienie, pogorszenie samopoczucia,  bóle głowy, problemy z pamięcią i koncentracją, nudności, zaparcia i biegunki oraz skurcze mięśni.
Podsumowując, dieta lecznicza doktora Lutza stosowana z przepisu i pod nadzorem lekarza może przynieść szybkie efekty na drodze walki z otyłością. Ale pamiętając, że  może również wywołać niekorzystne dla zdrowia skutki uboczne, jej rozpoczęcie i prowadzenie należy zawsze konsultować z lekarzem.


Źródło:

Christian B. Allan, Wolfgang Lutz “Życie bez pieczywa”, Wydawnictwo MADA, 2001.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content