Zjedz jedno jabłko dziennie!

JABŁKA ZNANE SĄ Z TEGO, ŻE ZBAWIENNIE WPŁYWAJĄ NA NASZE ZDROWIE. TE POWSZECHNE I TANIE OWOCE DOSTĘPNE SĄ W SKLEPACH I NA STRAGANACH PRZEZ CAŁY ROK – DLATEGO JEDZMY JABŁKA JAK NAJCZĘŚCIEJ I CIESZMY SIĘ ZDROWIEM!

SKĄD SIĘ WZIĘŁY JABŁKA?

Kazachstańska legenda głosi, że pierwsza jabłoń – matka wszystkich jabłoni rosła w u podnóża gór Tien-szan. Dała ona początek dzikim sadom jabłoni, które po dziś dzień zdobią kazachstańskie wzgórza w okolicach Ałmaty.  Legendarna matka jabłoni znacznie różniła się od znanych nam drzew owocowych – jej pień miał szerokość 2 metrów a wysokość sięgała do 30 metrów.
Najstarsze ślady jabłek pochodzą z przed około 6500 lat p.n.e. z terenów bałkańskich, zaś pierwsze odmiany słodkiej jabłoni powstały około 4000 lat temu na Bliskim Wschodzie. Do starożytnych cywilizacji Europy: Grecji i Rzymu dostały się za sprawą wędrówek ludów, zaś ich popularność rosła wraz z upowszechnianiem się rolnictwa.

Na królewskich dworach jabłka zaczęły królować wraz z nastaniem dynastii Jagiellonów – stało się za sprawą królowej Jadwigi, która te owoce nadzwyczaj lubiła. Powołując się na kroniki J. Długosza, ogrodnicza uprawa jabłoni na szeroką skalę w Polsce rozpoczęła się w XII wieku, dzięki Cystersom. Zakonnicy sprowadzili je do naszego kraju, uprawiając i rozpowszechniając gatunek „Daport” oraz popularyzując ich właściwości smakowe i zdrowotne.
Ale pierwsze ślady jabłoni na naszych ziemiach są jednak znacznie starsze – w wykopaliskach Biskupina znaleziono ślady jabłoni rosnących tam już ok. 1600 r. p.n.e.
Dziś jabłka są najpopularniejszym owocem w Europie – szacuje się, że każdy Europejczyk zjada 18 kg jabłek rocznie, zaś Polska jest jednym z głównych producentów tych owoców na świecie.

DLACZEGO WARTO JEŚĆ JABŁKA?

Dziś na świecie znanych jest ponad 10 tys. odmian jabłek. Różnią się one nie tylko wielkością, kształtem, kolorem, ale także smakiem, aromatem i zastosowaniem w kuchni. Wartość odżywcza jabłek nie jest jednakowa i zależy od odmiany, od tego, czy są one bardziej lub mniej dojrzałe, nawet od ich wielkości.

Jabłka są pełne wartościowych składników odżywczych: witamin, minerałów, błonnika i barwników. Anglicy mawiają: „Zjedz jedno jabłko dziennie, a lekarz nie będzie ci wcale potrzebny”, dlatego stosuje się je w profilaktyce i leczeniu wielu schorzeń:

ZAPOBIEGAJĄ MIAŻDŻYCY
Jabłka są bogatym źródłem pektyn, które obniżają poziom złego cholesterolu – frakcji LDL. Zapobiegają one odkładaniu się blaszek miażdżycowych na ścianach tętnic i chronią przed rozwojem miażdżycy.

WSPIERAJĄ PRACĘ UKŁADU KRĄŻENIA

Dzięki dużym ilościom potasu w jabłkach, ich spożywanie wspiera pracę układu krążenia a szczególnie mięśnia sercowego.

PROFILAKTYKA CUKRZYCY
Pektyny z jabłek dostarczają kwasu galakturonowego, obniżającego zapotrzebowanie na insulinę.


WSPIERAJĄ PROCES TRAWIENIA
Jabłkowy błonnik zwiększa ilość dobrych bakterii w przewodzie pokarmowym. Nie tylko usprawnia to trawienie i wspomaga przemianę materii, ale również zapobiega też wzrostowi ciśnienia  w okolicach miednicy, co przeciwdziała zaparciom i hemoroidom.

OBNIŻAJĄ RYZYKO RAKA JELITA
Dzięki zawartości błonnika jabłka regulują pracę jelit, chroniąc przed zaparciami i innymi chorobami jelit, w tym przed rakiem jelita grubego. Ryzyko zachorowania na ten nowotwór mogą zmniejszyć także zawarte w nich flawonoidy

ODCHUDZAJĄ
Jednym z ich cennych składników Jabłek jest bowiem florydzyna, hamująca transport glukozy w przewodzie pokarmowym. Oprócz tego jabłka zawierają duże ilości kwasy ursolowego przyspieszającego spalanie kalorii.

WSPIERAJĄ ZĘBY I KOŚCI
Florydzyna zwiększa również gęstość kości i wzmacnia zęby. Ponadto korzystnie wpływa na dziąsła gryzienie i żucie jabłek.

DETOKSYKUJĄ
Zawarte w jabłkach pektyny oczyszczają organizm z toksyn. Podczas trawienia błonnik wiąże niektóre metale ciężkie np. ołów i kobalt w nierozpuszczalne sole, które są następnie wydalane z organizmu.

ZAPOBIEGAJĄ ZAĆMIE
Surowe i nieprzetworzone jabłka są źródłem kwercetyny, która może zapobiegać pojawieniu się zaćmy u osób chorujących na cukrzycę.

DIETA JABŁKOWA

Dieta jabłkowa to nie tylko dieta odchudzająca, lecz także dieta oczyszczająca. Lecz pomimo licznych pozytywnych skutków jej stosowania nie jest do dieta dla każdego – nie powinny jej stosować osoby cierpiące na zgagę, chorobę wrzodową, dolegliwości dyspeptyczne, zespół jelita drażliwego i schorzenia wymagające stosowania diety ubogoresztkowej.
Dieta jabłkowa występuje w dwóch wariantach – ten mniej rygorystyczny zakłada, że jabłka są dodatkiem do zbilansowanych posiłków, których wartość nie przekracza 1000 kalorii dziennie (nie wliczając w
W bardziej rygorystycznym wariancie tej diety jabłka stanowią jedyny składnik posiłku, co niestety niesie za sobą ryzyko niedostarczenia organizmowi odpowiednich składników odżywczych, niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania co niesie za sobą ryzyko pogorszania zdrowia.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content