ALFABET DIET. „J” JAK DIETA JAJECZNA

UZNAWANA JEST ZA BŁYSKAWICZNĄ KURACJĘ ODCHUDZAJĄCĄ, BO NA JEJ PIERWSZE EFEKTY CZEKA SIĘ TYLKO KILKA DNI. PO SIEDMIU DNIACH UTRATA WAGI WYNOSI NAWET 5 KILOGRAMÓW, CO Z PEWNOŚCIĄ WYNAGRADZA WYRZECZENIA ZWIĄZANE Z MONOTONIĄ POSIŁKÓW OPARTYCH GŁÓWNIE NA JAJKACH.

TWÓRCY DIETY

Dieta jajeczna została opracowana w amerykańskiej klinice Mayo – placówce specjalizującej się w leczeniu ciężkich przypadków poprzez wysoce i wielospecjalistyczną  opiekę zdrowotną.
Dieta jajeczna była w klinice Mayo zalecana tylko w szczególnych przypadkach i zawsze pod ścisłą kontrolą lekarza – jej skuteczność polega na znacznym ograniczeniu ilości przyjmowanych kalorii i wartości odżywczych, co może nieść za sobą złe skutki dla naszego zdrowia. Celem opracowanej diety była szybka utrata kilogramów szczególnie przez osoby cierpiące na otyłość.

DLACZEGO JAJKA?

Jedno ugotowane jajko kurze to zaledwie około 70-100 kcal . Jego skład to w 75% z woda, w 13% z białka, w 4% z tłuszcze oraz z niewielkie ilości węglowodanów. Na szczególną uwagę zasługują zawarte w jajkach białka – pełnowartościowe aminokwasy, regulują poziom hormonów i płynów ustrojowych oraz odpowiadają za regenerację narządów, komórek i mięśni.

Jajka dostarczają również witamin:: A, D, E, K, B2, B5, B12 i kwas foliowy oraz są źródłem wapnia, żelaza, cynku, potasu, fosforu, magnezu i lecytyny.
Należy jednak pamiętać, że wartości odżywcze i energetyczne  jajka są uzależnione od jego wielkości i rodzaju hodowli kur.

ZASADY DIETY

Dieta jajeczna należy do rodziny tzw. monodiet. System żywienia w jej przypadku polega na spożywaniu posiłków, których głównym składnikiem są jaja kurze, gotowane nie dłużej niż przez 10 minut. Zgodnie z opracowanymi zasadami należy przez 7 do 14 dni:

•       każdego dnia jeść 3 posiłki: 2 gotowane jajka oraz wybrane dodatki,
•       nie wolno jeść cukru i soli,
•       należy pić dwa-trzy litry płynów (woda, czarna i zielona herbata, kawa i zioła).

Na diecie jajecznej można również do posiłków dołączać niewielkie ilości mięsa i ryb, oraz niektórych warzyw i owoców – wszystko zależy od wariantu wybranej diety.

WYBRANE WARIANTY DIETY JAJECZNEJ

Skuteczność diety jajecznej jest gwarantowana dzięki ograniczeniu spożywanych produktów Ograniczenie wyboru do kilku produktów skutkuje drastycznym zmniejszeniem liczby przyjmowanych kalorii do mniej niż 1000 kcal dziennie.

•        JAJECZNA DIETA TRADYCYJNA:
na tej diecie oprócz 6 jajek dziennie można spożywać również inne źródła białka zwierzęcego oraz nisko węglowodanowe warzywa: sałaty, jarmuż, brokuły i szpinak.
•        JAJECZNA DIETA EKSTREMALNA
na tej diecie można zjeść wyłącznie 6 jajek dziennie i pić wodę.
•        DIETA JAJECZNO-GREJPFRUTOWA:
na tej diecie można jeść sześć jajek dziennie oraz  po połówce grejpfruta do każdego posiłku.

Istnieje również jeden rodzaj diety, spopularyzowanej około 50 lat temu w USA. Jest to dieta jajeczno-winna – niezwykle niekorzystna dla naszego zdrowia i odradzana przez wszystkich specjalistów żywienia. Wymaga ona, oprócz spożycia 6 jajek dziennie, wypicia butelki wina. Wymagania te – spełniane przez 7 do 14 dni prędzej doprowadzą do odwodnienia i zatrucia alkoholem, aniżeli przyniosą zamierzony skutek utraty wagi…

CZY JAJECZNA JEST BEZPIECZNA?

Stosowanie tej diety nie jest korzystne dla zdrowia – monodieta jajeczna niesie ryzyko nabawienia się niedoborów pokarmowych a w konsekwencji zaburzenia prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Ponieważ dieta jajeczna zakłada nieprzyjmowanie wielu niezbędnych składników odżywczych, stosowanie jej może skutkować pojawieniem się wielu nieprzyjemnych objawów, takich jak: odwodnienie, zaburzenia trawienne (zaparcia, wzdęcia, nudności), bóle głowy i mięśni oraz zmęczenie, zaburzenia koncentracji, brak sił i zaburzenia snu. U osób stosujących tą dietę pojawić się mogą również zaburzenia pracy nerek, wątroby i układu krwionośnego.
Dietetycy i lekarze podkreślają ponadto, że dieta jajeczna – pomimo szybkich rezultatów utraty wagi ciała – nie jest skuteczną dietą odchudzającą. Ten sposób odżywiania to najprostszy sposób na utrwalanie złych nawyków żywieniowych oraz wystąpienie efektu jo-jo.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content