UWAŻAJ NA ODMROŻENIA!

Z KAŻDĄ KOLEJNĄ ZIMĄ CORAZ CZĘŚCIEJ ZDARZAJĄ SIĘ DNI Z REKORDOWO NISKIMI TEMPERATURAMI. PAMIĘTAJMY JEDNAK, ŻE POLICZKI, STOPY CZY DŁONIE MOŻEMY ODMROZIĆ PRZY -20°C, ALE TEŻ PRZY DODATNIEJ TEMPERATURZE, JEŚLI TOWARZYSZĄ JEJ WILGOĆ I WIATR.

JAK DOCHODZI DO ODMROŻENIA?

Niskie temperatury powodują obkurczenie naczyń krwionośnych oraz utratę wrażliwości na ból. W fazie oziębiania skóry tworzą się na niej kryształki lodu, które uszkadzają tkankę i powodują stan zapalny. Następnie przepływ krwi przez naczynia ulega spowolnieniu, powstają obrzęki w obrębie tkanek i dochodzi do niedokrwienia.

NIE TYLKO MRÓZ…

Temperatura poniżej 0°C to główna, ale nie jedyna przyczyna odmrożenia. Sprzyjają mu również wiatr i wilgoć. Są one bardzo dobrymi przewodnikami, które sprawiają, że oziębienie tkanek następuje bardzo szybko, nawet przy temperaturach dodatnich, np. od +2 do +6°C. Dlatego bezwzględnie należy unikać noszenia mokrych butów i ubrań. Mniej szkodliwe jest suche zimne powietrze, dlatego uczestnicy wypraw polarnych znoszą temperatury do -50°C. Szybciej dochodzi do odmrożenia, gdy jesteśmy głodni, przebywamy na dużej wysokości, cierpimy na ogólne osłabienie i zmęczenie, jesteśmy odwodnieni lub chorujemy na cukrzycę. Na odmrożenia bardziej narażone są też osoby w podeszłym wieku ze względu na słabszą wydolność układu krążenia.

CHROŃ USZY I NOS

Nos i uszy są szczególnie podatne na działanie niskich temperatur, dlatego że są najbardziej wystawiane na zimno, a jednocześnie słabo ukrwione. Dla porównania, rzadziej odmrożeniu ulegają usta, gdyż mają dużo lepsze ukrwienie. Należy też uważać na stopy i dłonie.

PIERWSZE OBJAWY ODMROŻENIA

Najpierw obserwujemy zaróżowienie lub zblednięcie skóry. Ręce i stopy sztywnieją i zaczynają szczypać. Później skóra powoli twardnieje i pojawia się na niej zaczerwieniona siatka naczyń krwionośnych, po czym odczuwamy mrowienie i pieczenie. Ręce, stopy czy policzki zaczynają błyszczeć, wyglądają, jakby były nawoskowane. Dochodzi do zaburzeń czucia i drętwienia.

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ

  • Ruszaj się. Rób podskoki, wymachy ramion, idź szybkim marszem. W ten sposób rozgrzejesz się i poprawisz ukrwienie całego ciała. W czasie mrozów nie stój w miejscu i nie siedź. Każdy, nawet niewielki ruch pomaga organizmowi radzić sobie z zimnem.
  • Rozluźnij paski, sznurowadła, zapięcia rękawic czy kurtki, żeby nie doprowadzić do ucisku, który tamuje krążenie.
  • Nie pal papierosów i nie pij alkoholu „na rozgrzewkę”! Nikotyna zwęża naczynia krwionośne, a alkohol je rozszerza, co przyspiesza wychładzanie organizmu. Bezpośrednio po wypiciu alkoholu ogarnia nas złudne uczucie ciepła, co powoduje, że nie chronimy się odpowiednio przed mrozem.
  • Noś ocieplane i niezbyt obcisłe buty, które nie będą ograniczały możliwości poruszania palcami. Zwrócić uwagę, żeby były na grubych podeszwach i miały wkładkę wewnętrzną. Dobrym pomysłem jest wybór większego rozmiaru butów, który umożliwi włożenie grubszych skarpet dodatkowo ocieplających stopy.
  • Pamiętaj o ciepłej czapce i rękawicach. Czapka powinna zasłaniać czoło i uszy, a rękawice muszą być ocieplane i nie mogą zbyt ściskać.
  • Nie zasłaniaj całej twarzy szalikiem, gdyż pod wpływem oddechu stanie się wilgotny i może przyspieszyć powstawanie odmrożenia.

POZNAJ STOPNIE ODMROŻENIA

  • Pierwszy stopień polega na przejściowym zaburzeniu krążenia krwi w wyziębionych partiach ciała. Odczuwamy ból, zaczerwienienie, skóra robi się blada, może pojawić się mrowienie i lekki obrzęk.
  • Drugi stopień objawia się pęcherzami z płynem surowiczym. Skóra jest sina i spuchnięta, co jest dowodem na uszkodzenie głębszych warstw naskórka.
  • Przy trzecim stopniu dochodzi do martwicy, a skóra staje się purpurowa. Po oddzieleniu się części martwiczych tworzą się ubytki, które goją się przez ziarninowanie.
  • Czwarty stopień dotyczy całych partii ciała, a nawet kości. Często niemożliwe jest już uratowanie zaatakowanego narządu.

Odmrożenia pierwszego stopnia najczęściej ustępują same, ale odmrożenia wyższych stopni mogą trwale uszkodzić skórę. W miejscach po odmrożeniu mogą pojawiać się owrzodzenia. Chorzy z zajęciem głębszych struktur są narażeni na utratę kończyny.

PIERWSZA POMOC

Ogrzewamy się stopniowo. Od razu po przyjściu do domu nie wolno wkładać dłoni pod kran z gorącą wodą, gdyż grozi to szokiem termicznym. Lepiej zanurzyć ręce w letniej wodzie, stopniowo podnosząc jej temperaturę do ok. 40°C. Zazwyczaj odmrożona skóra, po przywróceniu normalnej temperatury otoczenia i pobudzeniu krążenia, dość szybko wraca do normy. Może jeszcze być nieco zaczerwieniona i bolesna, ale poprawa jej stanu powinna być wyraźnie widoczna. Kiedy pojawią się pęcherze, nie wolno ich przekłuwać. W tym przypadku należy zastosować opatrunek jałowy.

KIEDY DO LEKARZA?

Jeśli skóra mimo stopniowego ogrzewania jest nadal blada lub fioletowa albo co gorsza tracimy w niej czucie, powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Najgroźniejsza przy odmrożeniu jest potencjalna martwica tkanek, która charakteryzuje się właśnie brakiem czucia. Wymaga to pilnej interwencji lekarskiej.

 

DOBRE ROZWIĄZANIE: BIELIZNA TERMICZNA

Bielizna termoaktywna jest produkowana ze specjalnych materiałów syntetycznych, które mają zdolność odprowadzania potu i pary wodnej ze skóry, pozostawiając ją suchą, nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym. Dzięki temu, że bielizna ta szybciej odparowuje wilgoć, niż ją absorbuje, sama pozostaje sucha i zarazem zapewnia suchość skóry, dzięki czemu utrzymuje się tam cienka warstwa ogrzanego przez ciało powietrza, co daje wrażenie ciepła.

CZEGO NIE WOLNO?

• pocierać odmrożonych części ciała śniegiem,
• oblewać odmrożonych części ciała zimną wodą,
• samodzielnie przebijać pęcherzy,
• przykładać gorących kompresów.

ALERGIA CZY ODMROŻENIE?

W obu przypadkach skóra jest zaczerwieniona. W przypadku alergii skóra swędzi, a przy odmrożeniu piecze. Rumień w alergii nie jest jednorodny, czyli w niektórych częściach jest bardziej czerwony, w innych mniej, prawie różowy. Z kolei przy odmrożeniu powstaje jednokolorowa czerwona plama, która czasami w środku bywa biała. W odróżnieniu od odmrożenia przy alergii skóra czasem się łuszczy.

KREM KONTRA MRÓZ

Na zimowy spacer smarujmy twarz kremem tłustym, a nie nawilżającym, który zawiera więcej wody. Trzeba pamięta, że nawet tłusty krem nie wystarczy, aby całkowicie ochronić przed odmrożeniem. Spowoduje on mniejsze parowanie wody ze skóry, a parowanie pochłania trochę ciepła.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content