BIEDNE STOPY, BOLESNE PĘCHERZE…

DŁUGIE WĘDRÓWKI, UPRAWIANIE SPORTÓW, NIEDOPASOWANE OBUWIE… TO NAJBARDZIEJ POPULARNE PRZYCZYNY POWSTAWANIA PĘCHERZY NA STOPACH. JAK RADZIĆ SOBIE Z TYM BOLESNYM I UCIĄŻLIWYM PROBLEMEM?


Tarcie fragmentu skóry o powierzchnię buta lub skarpety – oto znana niemal każdemu (z własnego doświadczenia…) przyczyna powstawania pęcherzy na stopach. Na początku pojawia się zaczerwienienie i charakterystyczny piekący ból a następnie pod jedną z warstw naskórka tworzy się kieszonka wypełniona płynem surowiczym (pęcherz).

JAK POSTĘPOWAĆ Z PĘCHERZAMI NA STOPACH?

Przekłuwanie pęcherzy nie jest dobrym rozwiązaniem i raczej nie powinno się go stosować. Najlepiej, aby pozostawić je w nienaruszonym stanie i pozwolić zagoić się samoistnie (płyn surowiczy ma właściwości ochronne, ponieważ ma właściwości antybakteryjne).

Zdarza się jednak, ze pęcherz bardzo utrudnia chodzenie i jego przebicie jest konieczne. Jak zrobić to bezpiecznie?

→       Umyj dokładnie stopę i zdezynfekuj okolice pęcherza.
→       Przy pomocy sterylnej igły delikatnie przekłuj pęcherz i za pomocą sterylnego gazika naciskaj kieszonkę by usunąć płyn z kieszonki. W żadnym wypadku nie należy wycinać fragmentów skóry osłaniającej pęcherz.
→       Zdezynfekuj ponownie okolice pęcherza oraz posmaruj je maścią z antybiotykiem.
→       Jeżeli możesz – zostaw okolice pęcherza odsłonięte, jeżeli zaś istnieje ryzyko ich zabrudzenia – nałóż opatrunek.

Trzeba pamiętać, że pęcherze mają to do siebie, że tworzą się bardzo szybko, a goją…dość powoli, przysparzając wielu kłopotów z chodzeniem i doborem obuwia. Przeciętnie czas ich gojenia wynosi około tygodnia.

DOMOWE I APTECZNE SPOSOBY NA PĘCHERZE

Do najbardziej skutecznych domowych sposobów na pęcherze należy  smarowanie ich aloesem (lub naturalnym żelem aloesowym) oraz olejem kokosowym. Zarówno aloes, jak i olej kokosowy mają właściwości antyseptyczne i regeneracyjne i można je stosować łącznie lub oddzielnie.
Poleca się również moczenie stóp letniej wodzie z dodatkiem soli morskiej bądź olejków: herbacianego i lawendowego. Ulgę przynosi również kąpiel stóp w naparze z rumianku. drzewa herbacianego lub lawendowego bądź w naparze z rumianku również będzie miało zbawienny wpływ na powstałe zmiany.
W aptekach można zaopatrzyć się w specjalne żele hydrokoloidowe w różnych rozmiarach – są one idealne jako opatrunki na powstałe pęcherze _ nie dość, że chronią ranę (amortyzują nacisk na pęcherz lub ranę po nim  i nie przyklejają się do zranienia), to również pomagają w jej gojeniu.
Warto również skorzystać z porady farmaceuty, który pomoże w dobraniu odpowiedniej maści przeciwbakteryjnej do nakładania na ranę.

KIEDY DO LEKARZA?

Brak postępu procesów gojenia, utrzymujący się obrzęk i mocne zaczerwienie, uczucie ciepła i pieczenia, żółty lub zielonkawy płyn w pęcherzu i pojawienie się gorączki mogą być objawem infekcji bakteryjnej rany. Wówczas konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym, który zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje pacjenta do poradni specjalistycznej.

PROFILAKTYKA

Aby uniknąć powstania pęcherzy na stopach trzeba po pierwsze należycie troszczyć się o higienę stóp i regularny pedicure oraz zadbać o dobrze dopasowane obuwie oraz skarpety.
Buty muszą być wygodne i dopasowane do kształtu stopy – nie za duże i nie za małe, wykonane według projektów i z materiałów sprzyjających cyrkulacji powietrza. Aby uniknąć powstania otarć z tyłu stopy warto zaopatrzyć się w zapiętki silikonowe i przykleić je w środku buta. Trzeba również pamiętać o stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków do stóp: kremów, dezodorantów, zasypek oraz sztyftów przeciwko otarciom.
W przypadku nowych butów dobrym rozwiązaniem jest zapobiegawcze zakładanie plastrów hydrokoloidowych w miejscach szczególnie narażonych na otarcia.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content