APTECZKA TURYSTYCZNA – co warto zabrać na wyjazd?

NASZ EKSPERT: mgr Michał Brandys, ratownik medyczny  


WYBIERAJĄC SIĘ NA WYJAZD TURYSTYCZNY WARTO ZAWCZASU ZADBAĆ O SWOJE ZDROWIE ORAZ BEZPIECZEŃSTWO I PORZĄDNIE WYPOSAŻYĆ SWOJĄ PODRĘCZNĄ APTECZKĘ. JAK TO ZROBIĆ?

Pod hasłem „turystyka” możemy ukryć masę aktywności związanych z podróżami: zarówno wyjazd na kemping, jak i wędrówkę szlakiem beskidzkim, długi weekend nad polskim morzem, rejs po mazurskich jeziorach, wakacje na Majorce oraz… wyprawę dookoła świata.  Na każdym z tych wyjazdów mogą nas spotkać niesamowicie piękne rzeczy, ale sama chęć spędzania czasu spokojnie i beztrosko nie zawsze wystarcza, by właśnie tak te wyjazdy wyglądały Bo poza domem mogą czekać na nas również te przygody, na które nie mamy najmniejszej ochoty i na nie powinniśmy być dobrze przygotowani! Dlatego pakując się na wczasy, rejs czy wycieczkę, nie zapominajmy o spakowaniu podręcznej apteczki turystycznej! 

CO SPAKOWAĆ DO APTECZKI TURYSTYCZNEJ? 

 • Gdy mamy “wolne”, często  chodzimy z głową w chmurach i zapominamy, że ból może pojawić zawsze i wszędzie. Dlatego warto mieć przy sobie środki przeciwbólowe, które pomogą zarówno na zmęczony cięższą dietą żołądek, jak i na wyrzynający się ząb mądrości. 
 • Nadmiar słońca lub wysoka temperatura również mogą przysporzyć wiele problemów. Dlatego warto mieć ze sobą żel lub piankę na oparzenia słoneczne oraz środek uzupełniający wodę i elektrolity w organizmie 
 • razie przeziębienia warto zadbać o wyposażenie apteczki w podstawowe leki na gorączkę przeziębienie, katar i ból gardła. 
 • Z myślą o spotkaniu z owadami warto włożyć do apteczki środek odstraszający insekty i łagodzący miejsca ukąszenia. Takie preparaty warto sprawdzić wcześniej, by zabrać ze sobą taki, który nas na pewno nie uczula
 • Wszyscy wiemy, że nawet podczas najlepszej zabawy mogą zdarzyć się drobne skaleczenia. Trzeba więc spakować do apteczki środek do przemycia ran, specyfik na otarcia oraz plastry, bandaże i jałowe opatrunki. Nie zapomnijcie o nożyczkach – mogą się przydać do choćby przecięcia plastra.  
 • Warto mieć przy sobie również żel antyseptyczny, który pomoże nam w zachowaniu czystości rąk i będzie zapobiegać przenoszeniu się wirusów oraz rękawiczki ochronne. 
 • Nie zaszkodzi wrzucić do apteczki kilka maseczek ochronnych do zasłaniania nosa i ust. 
 • Podróż jest tak samo ważna jak jej cel, dlatego trzeba zadbać środki przeciw chorobie lokomocyjnej  przydadzą się zarówno podczas jazdy autem, jak i rejsu statkiem.  

 • Bardzo ważne są również leki przeciwbiegunkowe. Zmiana wody i diety różnie wpływa na organizm, dlatego trzeba być przygotowanym… 
 • Warto zabrać ze sobą również pęsetę, którą sprawnie można wyjąc drzazgę lub kleszcza.  
 • Koc ratunkowy może się przydać i w przypadku wysokich i niskich temperatur. W razie wypadku zapewni on termiczny komfort osobie oczekującej na przyjazd służb ratunkowych może być czynnikiem decydującym o jej życiu. 
 • Leki, które stale przyjmujecie, w ilości takiej, aby na pewno starczyło ich na całą wyprawę, a jeszcze lepiej  z niewielkim zapasem na kilka dni więcej.  

 

O CZYM JESZCZE TRZEBA PAMIĘTAĆ? 

Apteczkę turystyczną pakujemy do swojego ekwipunku w taki sposób, aby łatwo było z niej korzystać: całe jej wyposażenie włóżcie do jednego etui, pudełka czy torby i trzymajcie w dostępnym miejscu (tzn. nie na dnie torby czy plecaka…). Dzięki temu unikniecie przetrząsania swojego bagażu szukając pilnie potrzebnego plastra, leku czy środka do dezynfekcji. 
Do apteczki warto również włożyćpapierową instrukcję pierwszej pomocyDziałając w stresie, szoku czy przerażeniu każdy z nas może zapomnieć, co powinien zrobić i wtedy taka „ściąga” może się przydać….  Możecie ją zupełnie za darmo pobrać i wydrukować z naszej strony:  POBIERZ  

Jeżeli Wasza podróż jest wyjątkowa  czy to pod względem miejsca, czy sposobu przemieszczania się, czy podejmowanych na niej aktywności  poszukajcie poradyco jeszcze warto spakować do apteczki. Zasięgnijcie opinii lekarza lub farmaceuty, podpytajcie również znajomych, którzy takie doświadczenia mają już za sobą i służą radą…
Kompletując swoje apteczki zawsze myślcie o potrzebach towarzyszy swoich wypraw. Jeżeli planujecie podróż z dziećmi zadbajcie o to, aby w apteczce znalazły się również środki odpowiednie dla nich.  

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content