6 SPOSOBÓW NA ZDROWE LATO

LATO TO ŚWIETNY MOMENT NA TO, ABY ZADBAĆ O SIEBIE! CHCECIE WIEDZIEĆ, JAK TO ZROBIĆ? MAMY DLA WAS KILKA PROPOZYCJI , DZIĘKI KTÓRYM WZMOCNICIE I PODREPERUJECIE SWOJE ZDROWIE. PODEJMUJECIE WYZWANIE?

ZDROWA DIETA TO DIETA SEZONOWA

Letnie menu powinno być jak najbogatsze w owoce i warzywa – naturalne źródło witamin, składników mineralnych i błonnika pokarmowego. Warto również wprowadzić do jadłospisu więcej produktów nabiałowych – zwłaszcza naturalnych kefirów, jogurtów i maślanek, które świetnie komponują się z surowymi owocami i warzywami oraz są dla nas nie tylko cennym źródłem wapnia ale również probiotyków, które budują odporność organizmu.
Idealnym miejscem na letnie zakupy żywnościowe są lokalne bazarki – miejsca, gdzie znajdziesz wiele zdrowych i pysznych produktów, i na pewno nie zaopatrzysz się w paczkę chipsów oraz gazowany napój…

OGRANICZENIA ŻYWIENIOWE 

Lato, to czas, kiedy ulice miast, miasteczek i letnich kurortów zapełniają się mobilnymi punktami gastronomicznymi z ofertą smakowitych przysmaków, których zapach kusząco roznosi się po okolicy. Frytki, kebaby, burgery, lody i wata cukrowa… A w nich cała masa cukrów i soli, wszystko wysoko przetworzone… Brzmi to pysznie i… niezdrowo! Bo nie sprzyja utrzymaniu prawidłowej wagi oraz utrwalaniu dobrych nawyków żywieniowych.
Dlatego – nigdy nie wychodźcie z domu głodni i zawsze miejcie ze sobą butelkę wody oraz zdrową przekąskę, która sprawdzi się w przypływie nagłego apetytu.
Ale uwaga – ograniczenie nie oznacza tego, że musimy zupełnie zrezygnować z tych smakołyków. Smakujmy je z rozwagą – nie za często wprowadzając do diety oraz wybierając jak najzdrowsze opcje (zamiast lodów – sorbet, jeżeli burger to ze świeżymi warzywami itp.).

WODA ZDROWIA DODA!

Po pierwsze – pochylmy się nad tematem nawodnienia organizmu. Letnie upały oraz zwiększona aktywność ruchowa powodują, że nasz organizm traci więcej wody, niż zazwyczaj. Dlatego do zalecanej ilości spożywanych płynów (Instytut Żywności i Żywienia zaleca, aby dorosły mężczyzna spożywał 2,5 l płynów na dobę, a dorosła kobieta 2 l) należy w okresie letnim dodać dodatkowy litr. Być może w pierwszym momencie wypicie około 3 litrów płynu dziennie wyda nam się niemożliwe, ale tak naprawdę jest to nie więcej, niż szklanka na każdą z 15 godzin dziennej aktywności! Nic prostszego – pijmy wodę!

Po drugie – pomówmy o kąpielach w morzach, jeziorach, rzekach  basenach. Nie ma nic przyjemniejszego, jak sporty wodne latem… Ale zanim skorzystamy z ich dobrodziejstw, upewnijmy się, że miejsce jest bezpieczne (jakość wody, bezpieczeństwo na kąpielisku) i nigdy nie wchodźmy do wody po spożyciu alkoholu oraz zbyt gwałtownie schładzając swoje ciało po kąpielach słonecznych.

SŁONECZKO NASZE!

Kąpiele słoneczne to dobrodziejstwo, dzięki któremu mamy możliwość nie tylko na piękną opaleniznę, ale również uzupełnienie witaminy D w organizmie. Ale uwaga – promienie słoneczne mogą być dla nas również zagrożeniem: mogą być przyczyną wystąpienia udaru cieplnego, poparzeń skóry oraz pojawienia się niepożądanych reakcji związanych z naszą farmakoterapii.
Jak zatem mądrze korzystać ze słońca?  Po pierwsze: unikać ekspozycji na promienie słoneczne w godzinach okołopołudniowych, po drugie: zawsze używać nakrycia głowy, okularów słonecznych oraz kremu z odpowiednim filtrem oraz po trzecie: zasięgnąć porady farmaceuty, aby upewnić się, czy stosowane przez nas leczenie farmakologiczne pozwala na bezpieczne przebywanie „na słońcu”.

 

RUCH TO ZDROWIE

Kiedy, jak nie latem mamy więcej okazji do ruchu? Otwierają się przed nami nie tylko możliwości uprawiania wielu sportów, ale również „przy okazji”, „mimochodem” robimy więcej kilometrów pieszo czy na rowerze – bo przecież tak miło iść do pracy czy na zakupy spacerkiem lub podjechać rowerem, zamiast korzystać z dusznych i przegrzanych samochodów, autobusów i tramwajów…

Dłuższy dzień sprawia, że mamy również więcej czasu do zagospodarowania na aktywność. Kiedy zimą o godzinie 16 robiło się ciemno – nikt nie planował spacerów i treningów na świeżym powietrzu. Latem godzina 16 oznacza tak naprawdę minimum 4 godziny aktywności do zachodu słońca – warto to wykorzystać i wrócić do ulubionych sportów lub spróbować czegoś nowego. Co wybieracie? Rower, rolki, a może joga lub biegi na świeżym powietrzu?

APTECZKA

Lato wymaga od nas nie tylko odpowiedniej garderoby, ale również odpowiedniej apteczki – takiej, z która będziemy się czuć bezpiecznie, gdziekolwiek przyjdzie nam spędzać swój urlop. Co powinno znaleźć się w naszej apteczce turystycznej, oprócz podstawowego składu? Na pewno będziemy potrzebować środków, które uśmierzą dolegliwości związane z chorobą lokomocyjną, koniecznie należy dołożyć również coś na poparzenia słoneczne (staramy się do nich nie doprowadzić, ale wiadomo – może się zdarzyć…) oraz ugryzienia owadów – po pierwsze środki odstraszające a o drugie łagodzące ukąszenia.

Przed dłuższym wyjazdem warto skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty, który z pewnością podpowie co jeszcze warto dołożyć do naszej apteczki, aby być przygotowanym na każdą – nie zawsze chcianą – przygodę.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content