Odchudzanie z głową

 

CZY WIECIE JAKIE SĄ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY NADWAGI I OTYŁOŚCI? TO SPOŻYWANIE ZBYT WIELU KALORII I ZA MAŁA AKTYWNOŚĆ RUCHOWA. OWSZEM, UWARUNKOWANIA GENETYCZNE, SŁABY METABOLIZM I INNE CZYNNIKI RÓWNIEŻ MAJĄ ZNACZENIE, NIE MNIEJ JEDNAK TO ZŁA DIETA I BRAK RUCHU SĄ KLUCZOWE W KWESTII NADMIERNEJ MASY CIAŁA.

JAK SPRAWDZIĆ CZY WAGA MIEŚCI SIĘ W NORMIE?

Są różne sposoby na to, by sprawdzić prawidłowość masy ciała.
Najprostszą metodą jest pomiar obwodu talii. O nadwadze świadczy obwód powyżej  89 cm u kobiet i powyżej 100 cm u mężczyzn.
Jedną  z najbardziej popularnych metod jest oszacowanie wskaźnika masy ciała (BMI). Jest to dość wiarygodny sposób wykrycia nadwagi, należy jednak wziąć pod uwagę, że w przypadku osób bardzo umięśnionych wynik takiego badania może być zaburzony.


Kolejną metodą jest wskaźnik WHR. Obliczamy go na podstawie stosunku linii talii do linii bioder, dzieląc wartość obwodu talii przez wartość obwodu bioder (działanie wykonujemy w centymetrach). Jeżeli wynik dzielenia wynosi więcej niż 0,9 u mężczyzn i 0,8 u kobiet, świadczy to o nieprawidłowej masie ciała lub tzw. otyłości brzusznej.
Diagnozując swoją wagę warto również skorzystać ze specjalnych wag, które mają funkcję oceny ilości masy tłuszczowej w stosunku do całościowej masy ciała. Prawidłowe wartości tkanki tłuszczowej w przypadku kobiet to od 15-25%, zaś w przypadku mężczyzn to 10-20%. Wyższe wartości oznaczają nadwagę.

ODCHUDZANIE, OD CZEGO ZACZĄĆ?

Kiedy już wykonasz pomiar masy ciała i w Twojej głowie pojawi się myśl, że warto byłoby zrzucić kilka kilogramów, koniecznie umów się do lekarza. Wizyta u specjalisty pozwoli na dokładną diagnozę stanu zdrowia, która z jednej strony wykluczy lub powiąże przyczynę zbyt dużej masy ciała z ewentualnymi chorobami, z drugiej zaś ustali czy nadwaga bądź otyłość nie są przyczyną problemów ze zdrowiem.

Na podstawie diagnozy stanu zdrowia lekarz może samodzielnie zalecić odpowiednią dietę i aktywność fizyczną, bądź skierować pacjenta na konsultację z dietetykiem i fizjoterapeutą. Zmiana diety i podjęcie aktywności fizycznej optymalnie dobranej przez specjalistów do potrzeb i możliwości pacjenta to pierwszy krok na drodze bezpiecznego i zdrowego powrotu do właściwej masy ciała.
Czasami ważnym elementem rozpoczynającym proces wychodzenia z nadwagi i otyłości jest wizyta u psychologa, a nawet – w uzasadnionych przypadkach  – terapia psychologiczna. Nadwaga i otyłość mogą mieć swoje źródło w zaburzeniach odżywiania na tle psychologicznym i w takich przypadkach oprócz wprowadzenia odpowiedniej diety i aktywności konieczne jest uporządkowanie strefy psyche.
Spotkania z tymi wszystkimi specjalistami powinny zaowocować powstaniem planu działań, które skutkować będą nie tylko utratą masy ciała, ale również w konsekwencji poprawą wydolności i sprawności organizmu oraz samopoczucia.

ODCHUDZANIE, JAK WYTRWAĆ?

Kiedy już znasz swoje cele i wiesz do czego dążysz, warto jak najszybciej wprowadzić zalecane przez specjalistów zmiany w życie. Zanim jednak to zrobisz, postaraj się przygotować jak najlepiej:

•     porozmawiaj ze swoimi bliskimi o zmianach, jakie wprowadzasz – będą musieli być może przejąć jakąś część Twoich obowiązków domowych, bo potrzebujesz wygospodarować więcej czasu dla siebie (np. na trening, przygotowanie posiłków itp.),
•     idź na zakupy i zaopatrz swoją lodówkę i spiżarnię w potrzebne artykuły spożywcze,
•     posprzątaj kuchnię i spiżarnię – pozbądź się wszystkich niezdrowych produktów – niech Cię nie „kuszą” (a skoro są niezdrowe, to Twoi bliscy również nie powinni ich jeść…),
•     zadbaj o swoją szafę – jeżeli planujesz rozpocząć aktywność sportową musisz mieć do tego odpowiedni, wygodny strój i obuwie,
•     miej pod ręką plan, który masz zamiar wprowadzić w życie – jadłospis na kolejne dni, założenia dotyczące ćwiczeń. Warto również mieć notatnik, w którym można zapisać wszystkie sukcesy i błędy, aby móc wyciągać wnioski i pracować nad swoimi słabymi punktami,
•     jeżeli nie planujesz regularnej współpracy z dietetykiem Znajdź sobie kogoś, kto będzie Cię wspierał w procesie odchudzania i motywował.

Warto również od samego początku pamiętać, że w przypadku odchudzania (zresztą tak, jak w przypadku każdej wprowadzanej zmiany w życiu) liczą się dwie sprawy: po pierwsze konsekwencja i wytrwałość w działaniu, po drugie zaś nie przerywanie procesu w przypadku „gorszych dni”, gdy trudno nam wytrwać w założonej diecie czy aktywności.
Droga do zdrowej i pięknej sylwetki nie może być dla nikogo katorgą – powinna być tak zaplanowana, aby oprócz wyrzeczeń było na niej sporo przyjemności. Dieta i aktywność fizyczna powinny nam sprawiać radość, czyli jedzenie powinno być nie tylko zdrowe, ale również smaczne zaś ruch powinien być dopasowany do naszych preferencji i możliwości.

A CO Z SUPLEMENTACJĄ?

Odchudzanie to czas wzmożonego wysiłku dla naszego organizmu – ograniczamy mu ilość kalorii, do których był „przyzwyczajony” oraz zmuszamy do dodatkowej aktywności fizycznej. Warto więc zatroszczyć się o siebie „od środka” i zadbać o odpowiednią suplementację – taką, która zadba o właściwy poziom witamin i minerałów w organizmie oraz doda nam energii i będzie nas wspierała w procesie chudnięcia.
Decydując się na suplementację, zawierzmy specjalistom – lekarzom, dietetykom i farmaceutą. Nie liczmy na skuteczność reklamowanych preparatów odchudzających, żaden z nich nie zadziała jeżeli nie zmienimy swojej diety i aktywności fizycznej.
Ponadto w przypadku suplementacji pamiętajmy jeszcze o jednej, ważnej bardzo sprawie: miejscem zakupu suplementu powinna być apteka, nie kupujemy i nie zażywamy preparatów z nieznanych źródeł, które nie mają odpowiednich badań i atestów. O tym, jakie suplementy zażywamy decydujemy na podstawie porad specjalisty, nie zaś pozytywnych komentarzy zamieszczanych w Internecie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content