ALFABET DIET. „A” JAK DIETA ATKINSA

 

DIETA DOKTORA ROBERTA C. ATKINSA TO JEDNA Z POPULARNIEJSZYCH DIET OPARTYCH NA NISKIM SPOŻYCIU WĘGLOWODANÓW ORAZ WYSOKIM SPOŻYCIU BIAŁEK I TŁUSZCZY. NA CZYM POLEGA I SKĄD SIĘ WZIĘŁA JEJ POPULARNOŚĆ?

Już w XIX wieku zaczęto stosować diety ograniczające węglowodany, w celu szybkiej utraty wagi, jednak ich największa popularność rozpoczęła się około sześćdziesiąt lat temu, gdy w amerykańskich szpitalach zaczęto je stosować w przypadku pacjentów dotkniętych kliniczną otyłością. Najsłynniejszym zwolennikiem takich diet był kardiolog Robert C. Atkins. W 1972 roku opublikował on książkę „The Atkins no carbohydrate diet”, w której krok po kroku opisał zasady prowadzenia diety niskowęglowodanowej.  Książka ta była podstawą do budowania swoistego imperium tej diety, dziś pod marką Atkinsa kryją się nie tylko wydawnictwa i publikacje, ale również firma zarządzająca informacjami, mediami, społecznościami i towarami dotyczącymi tej diety.

NA CZYM POLEGA DIETA ATKINSA?

Dieta oparta jest na przestrzeganiu 5 reguł żywieniowych:

Ponieważ białka i tłuszcze są podstawa diety, przy jej stosowaniu ma się większe poczucie sytości aniżeli w przypadku innych diet. Duże ograniczenie węglowodanów jest zalecane przez pierwsze kilka tygodni diety,  kolejny etap odchudzania z dietą Atkinsa zakłada stopniowe dopuszczenie niewielkiego, kontrolowanego spożycia węglowodanów.


Dieta Atkinsa powoduje szybkie zrzucenie wagi, jednak głównie dzięki utracie wody a częściowo tylko dzięki spalaniu tłuszczów. Może ona prowadzić do odwodnienia organizmu i zaburzenia pracy nerek, dlatego bardzo ważne jest zwiększone spożycie wody u osób ją stosujących.

DLACZEGO CHUDNIEMY NA DIECIE ATKINSA?

Ograniczanie węglowodanów powoduje głód – to z nich nasz organizm pozyskuje glukozę odpowiedzialna m.in. za działanie mózgu, układu nerwowego i krwionośnego. Niski poziom dostarczanej glukozy zmusza organizm do produkcji własnej. Staje się to w wyniku spalania zapasu białek mięśniowych i tkanki tłuszczowej. Pozostałe w wyniku tego procesu tłuszcze są rozbijane na ketony a następnie wypłukiwane przez wodę pochodząca z tkanek i usuwane przez nerki.
Proces ten prowadzi do zmniejszenia masy ciała w wyniku utraty wody i spalania tłuszczów.

JAK STOSOWAĆ?

Dieta Atkinsa może być stosowana przez krótki – maksymalnie kilkutygodniowy okres, jej przedłużenie może mieć poważne skutki uboczne dla naszego zdrowia i życia.
Dieta ta powoduje duży spadek masy ciała w fazie początkowej i może być stosowana jako punkt wyjścia w procesie odchudzania, przed przejściem do bardziej bezpiecznych diet długoterminowych.

Przed rozpoczęciem kuracji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem – ich nadzór nad naszą dietą to gwarancja bezpieczeństwa nawodnienia i poziomu ketonów w organizmie.
Absolutnym przeciwskazaniem do je stosowania są choroby nerek i układu krążenia oraz wiek (nieodpowiednia dla dzieci i młodzieży).


Źródła

  • www.atkins.com
  • R.C. Atkins „Nowa rewolucyjna dieta dr Atkinsa”, Wydawnictwo Amber 2006

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content