ALERGIA SEZONOWA: PYŁKI ROŚLIN I ZARODNIKI GRZYBÓW

DZIĘKI KALENDARZOWI PYLENIA ROŚLIN I ZARODNIKOWANIA GRZYBÓW WIEMY KIEDY STĘŻENIE ALERGENÓW W POWIETRZU JEST NAJWIĘKSZE. DZIĘKI TEMU MOŻEMY ZAPOBIEGAĆ WYSTĘPOWANIU UCIĄŻLIWYCH OBJAWÓW ALERGII.

Alergie wziewne wywoływane są przez cztery rodzaje alergenów: pyłki roślin, zarodniki grzybów, roztocza oraz sierść, puch lub pierze zwierząt. Na obecność dwóch pierwszych z pośród wymienionych grup: pyłków i zarodników możemy się przygotować, korzystając z kalendarzy pylenia. Znając okres pylenia i zarodnikowania możemy w sposób właściwy zareagować na czas stosując dobraną przez lekarza terapię (skuteczność stosowania leków antyhistaminowych jest większa, czy zaczniemy terapię na kilka dni przed rozpoczęciem palenia i zarodnikowania).

NA CO UWAŻAĆ?  

Rośliny zapylane przez owady, wytwarzające kolorowe kwiaty, zwykle nie są przyczyną alergii – ich pyłek jest ciężki i lepki, dlatego nie unosi się w powietrzu. Alergię może natomiast wywołać intensywne wdychanie pyłków podczas wąchania kwiatów.
Szczególnie niebezpieczne dla alergików są natomiast pyłki roślin wiatropylnych: traw, drzew liściastych (m.in. brzoza, leszczyna, olcha, dąb, wiąz, topola, platan) i chwastów (bylicy, ambrozji)
Zaś co do zarodników grzybów, to dla alergików problemy stwarzają grzyby pleśniowe gatunków: Cladosporium, Alternaria i Aspergillus, które unoszą się w powietrzu w ogromnej ilości i wywołują objawy alergii w okresie od wiosny do późnej jesieni.

PYLENIE ROŚLIN I ZARODNIKOWANIE GRZYBÓW A DROGI ODDECHOWE

Najczęstszym objawem alergii wziewnej  jest katar, kaszel i zapalenie spojówek– dlatego właśnie tak często mylona jest z przeziębieniem. Tymczasem te objawy to nic innego, jak reakcja naszego układu oddechowego na pyłki i zarodniki, które przedostają się do naszego organizmu drogą wziewną.

KATAR SIENNY
To najbardziej typowy objaw alergii. Przedostanie się alergenów do organizmu powoduje produkcję dużej ilości histaminy, która podrażnia błony śluzowe i powoduje stan zapalny jamy nosowej. Wówczas prócz charakterystycznej wodnistej wydzieliny z nosa pojawia się również świąd w jego okolicach oraz  obrzęk, uczucie zatkania i częste kichanie.

ZAPALENIE SPOJÓWEK
Najbardziej charakterystyczne objawy zapalenia spojówek to nadmierne łzawienie, zaczerwienie oczu, pogorszenie widzenia  i światłowstręt. Brak leczenia może skutkować zaostrzeniem przebiegu choroby oraz przeniesieniem zapalenia na inne części oka.

NIEDROŻNOŚĆ TRĄBKI SŁUCHOWEJ
W wyniku reakcji alergicznej histamina przyczynia się do wystąpienia obrzęku, co może prowadzić do niedrożności trąbki słuchowej. Objawem tego jest uczucie „zatkania” uszu i pogorszenia słuchu.

BÓL GARDŁA
Podrażnienie błony śluzowej gardła powoduje uczucie drapania, pieczenia, a nawet bólu. Może prowadzić do zapalenia.

KASZEL, DUSZNOŚĆ, ASTMA
Kaszel i duszności to jeden z najpoważniejszych objawów alergii wziewnej. Bardzo często konsekwencją tej choroby jest astma oskrzelowa. U wielu pacjentów astma współistnieje z alergicznym nieżytem nosa.

KIEDY DO ALERGOLOGA

Objawy alergii spowodowanej pyleniem roślin są dość oczywiste, jednak często mylone są z innymi dolegliwościami, takimi jak np. przeziębienie. Jeśli jednak u chorego objawy nasilają się wyłącznie w sytuacjach, kiedy potencjalnie oddziałuje alergen (np. podczas spaceru, gdy intensywnie pylą trawy i drzewa) prawdopodobnie mamy do czynienia z reakcją alergiczną. W tym przypadku należy niezwłocznie udać się do lekarza alergologa, który przeprowadzi specjalistyczne rozpoznanie. Alergii nie wolno bagatelizować, bo nieleczona może prowadzić do astmy.

W pierwszej kolejności lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. W wielu przypadkach już na podstawie rozmowy istnieje możliwość ustalenia, co jest przyczyną nieprzyjemnych symptomów. Niezbędne jest również wykonanie dodatkowych badań, np. testów skórnych, próby ekspozycyjne lub badania serologicznego.

LECZENIE

W leczeniu alergii wziewnej wykorzystuje się najczęściej dwa rodzaje preparatów: leki antyhistaminowe, które blokują wytwarzanie histaminy odpowiedzialnej za reakcję alergiczną oraz kromony –zapobiegające reakcji alergicznej w obrębie jamy śluzowej oraz obrzękowi, skurczowi oskrzeli i  kichaniu.
Do rzadziej stosowanych leków należą kortykosteroidy. Stosuje się je jednak wyłącznie w przypadku, gdy inne preparaty nie pomagają pacjentowi. Kortykosteroidy silnie działają na układ odpornościowy i skutecznie usuwające objawy, ale mają wiele niepożądanych skutków ubocznych.

6 ZASAD DLA ALERGIKÓW

Osoby uczulone na pyłki i zarodniki muszą nauczyć się żyć ze swoją alergią. Dzięki farmakoterapii oraz przestrzeganiu kilku prostych zasad, można ograniczyć symptomy choroby, poprawiając tym samym komfort życia:

Regularnie odwiedzaj lekarza alergologa, stosuj się ściśle do zaleconej farmakoterapii. Każdy stan pogorszenia zdrowia konsultuj z lekarzem.

Korzystaj z kalendarza pyleń roślin i zarodnikowania grzybów oraz sprawdzaj prognozy dla alergików  by mieć świadomość, na jakie alergeny jesteś o danej porze roku narażony.

W okresie najintensywniejszego pylenia i zarodnikowania ogranicz wyjścia z domu. Na spacer najlepiej udać się po obfitych opadach deszczu, wczesnym rankiem i późnym wieczorem, omijaj łąki, trawiaste pola, parki i zagajniki.

Dbaj o higienę górnych dróg oddechowych – regularnie oczyszczaj jamy nosowe, używaj preparatów o działaniu oczyszczającym i pielęgnującym.

Unikaj dymu papierosowego, spalin oraz kosmetyków i perfum o mocnym zapachu.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content