ALFABET DIET. „E” JAK DIETA ELIMINACYJNA

ALERGIA? JEDNĄ Z ODPOWIEDZI NA WALKĘ Z TĄ CHOROBĄ JEST DIETA, KTÓRA WYKLUCZA Z NASZEGO JADŁOSPISU PRODUKTY, KTÓRE NAS UCZULAJĄ. DOWIEDZ SIĘ SKĄD SIĘ WZIĘŁA, NA CZYM POLEGA I JAK DZIAŁA DIETA ELIMINACYJNA!

Już ponad dwa tysiące lat temu ludzie obserwowali u siebie reakcje alergiczne. Dziś alergia jest zaliczana do jednych z chorób cywilizacyjnych – szacuje się, że cierpi na nią ponad 40 proc. Polaków, a liczba chorych wzrasta w zaskakująco szybkim tempie (Badanie Instytutu Ochrony Zdrowia na zlecenie Ministra Zdrowia, 2018).

Jedną z najczęściej rozpoznawanych rodzajów alergii jest alergia pokarmowa. Jako podstawowe zalecenie walki z tą choroba stosuje się dietę eliminacyjną. Polega ona na wykluczaniu z jadłospisu składników wywołujących alergię.

DLA KOGO DIETA ELIMINACYJNA?

Dieta ta został stworzona z myślą o osobach, które głównie z powodów zdrowotnych, czasowo lub na stałe, eliminują poszczególne produkty lub grupy produktów z jadłospisu. Zarówno ułożenie jak i stosowanie diety powinno odbywać się pod kontrolą lekarza lub dietetyka – ważną kwestią jest, aby pomimo eliminacji pewnych składników organizm otrzymywał właściwą ilość kalorii i składników odżywczych.


CO ELIMINUJEMY?

Lekarze szacują, iż około 90% uczuleń powodują jajka, mleko, pszenica, orzechy, soja i owoce morza. Ale nie ma jednego, uniwersalnego przepisu na stosowania tej diety. Wszystko tu zależy od charakteru naszej alergii pokarmowej, czyli listy składników, na które jesteśmy uczuleni. Dlatego pierwszym krokiem, jaki należy wykonać jest wizyta lekarska i wykonanie badań diagnostycznych w kierunku wykrycia substancji wywołujących u nas alergię.

JAK PRZEPROWADZIC DIETĘ?

Unikanie składników, na które jesteśmy uczuleni nie jest wcale proste – trzeba pamiętać, że możemy mieć z nimi do czynienia w różnej formie i w różnych produktach spożywczych. Wyzwaniem w przypadku tej diety może być również wizyta w restauracji – unikanie alergenów w posiłkach w takim przypadku jest niemal niemożliwe.

Dieta eliminacyjna jest bardzo skuteczna w walce z alergią, jednak jej stosowanie w przypadku bardziej złożonych alergii może być trudne i może spowodować niedobór niektórych witamin i mikroelementów. Dlatego niezwykle ważnym dodatkiem do niej jest właściwa suplementacja, zalecona przez lekarza.

DIETA NA CAŁE ŻYCIE?

To, na jakie substancje jesteśmy uczuleni może się zmieniać. Zatem lista pokarmów, na które jesteśmy uczuleni może się zarówno kurczyć, jak i wydłużać. Dlatego w przypadku stosowania diety eliminacyjnej tak ważny jest stały kontakt z alergologiem i dietetykiem oraz ciągła obserwacja swojego organizmu i dyscyplina.

Piśmiennictwo:

  • Conti, Alergie i nietolerancje pokarmowe, Wydawnictwo Bellona 2007
  • Dronka-Skrzypczak, Dieta eliminacyjna, PZWL 2020

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content