ALFABET DIET. „D” JAK DIETA DASH

DIETA DASH NALEŻY DO RODZINY DIET LECZNICZYCH. JEJ GŁÓWNYM ZADANIEM JEST WSPIERANIE UKŁADU KRWIONOŚNEGO, ALE SPOSÓB ODŻYWIANIA ZGODNIE Z JEJ ZASADAMI JEST DOBRY DLA CAŁEGO ORGANIZMU – DLATEGO TEŻ NAZYWA SIĘ JĄ „DIETĄ NA WSZYSTKIE SCHORZENIA”.

DLACZEGO DASH?

Nazwa diety DASH to skrót od jej pełnej nazwy w języku angielskim: Dietary Approaches to Stop Hypertension, co w języku polskim oznacza „dietetyczne metody powstrzymania nadciśnienia”.
Nazwa ta nie jest przypadkowa, bowiem dieta została ułożona na podstawie wyników badań prowadzonych przez amerykańskich naukowców z National Heart, Lung and Blood Institute (Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi), przy Narodowym Instytucie Zdrowia USA.
Na podstawie przeprowadzonych badań udowodniono, iż ograniczenie spożycia sodu, tłuszczów nasyconych i cholesterolu przyczynia się do obniżenia ciśnienia krwi. Program żywieniowy DASH pozwala obniżyć ciśnienie skurczowe średnio o 6 mm Hg, a rozkurczowe o 3 mm Hg.

DLA KOGO?

Dieta zalecana jest osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze, nadwagę, choroby serca i zaburzenia przemiany materii. Dieta DASH ma kilka wersji ograniczających wartość spożywanych kalorii  do 1600, 2000, 2600 i 3000, dzięki czemu dieta ta może być nie tylko zdrowym sposobem na odżywianie ale również zdrowym sposobem na pozbycie się nadmiernych kilogramów.
Oczywiście rozpoczęcie stosowania tej diety powinno być poprzedzone konsultacja lekarską.

ZASADY DIETY

Dieta ogranicza spożycie sodu, nasyconych kwasów tłuszczowych, cholesterolu i w ogóle tłuszczy. Jej podstawa są owoce, warzywa i niskotłuszczowe produkty mleczne. Wykorzystuje się w niej wartość odżywczą pełnoziarnistych zbóż, ryb, drobiu i orzechów.

Niezależnie od przyjętej wartości kalorycznej diety na dzienny jadłospis DASH składają się 3 główne posiłki i 2 przekąski. Posiłki powinny być spożywane nie rzadziej, jak co 2,5-3 godziny. Dodatkowo osoby na diecie DASH powinny każdego dnia wypijać co najmniej 2 litry płynów oraz podejmować minimum 30 minutowy wysiłek fizyczny.


Ciekawą sprawą jest podejście w tej diecie do tematu spożywania słodyczy. Na diecie DASH jest wręcz wskazane sięganie po kilka razy w tygodniu porcję słodyczy: kostkę gorzkiej czekolady, łyżeczkę miodu czy pół szklanki galaretki czy kisielu. Ograniczona ilość takich słodkości w diecie znacznie zmniejsza ryzyko tworzenia się zakrzepów.

EFEKTY

Pierwsze efekty stosowania diety DASH są widoczne już po dwóch tygodniach od wprowadzenia zmian w żywieniu, po około miesiącu ciśnienie tętnicze jest w stanie obniżyć się nawet o 10 mm Hg. W przypadku stosowania diety DASH ograniczającej spożycie kalorii spadek wagi zauważalny jest już po miesiącu stosowania (spadek wagi w pierwszych dniach stosowania diety ma związek z utratą nagromadzonej w organizmie wody, zaś dalsze utracone kilogramy są efektem zmniejszania się ilości tkanki tłuszczowej o organizmie).

Piśmiennictwo:

  • Agata Lewandowska „Pokonaj nadciśnienie dieta DASH”, Wydawnictw RM, 2020
  • Beata Woźniak, „Dieta DASH. Sposób na nadciśnienie”, Buchmann, 2018
  • Judith C. Rodriguez „74 skuteczne diety”, Imprint, 2007

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content