Jak się zachować, gdy masz objawy COVID-19?

ZARAŻENIE KORONAWIRUSEM MOŻE WYWOŁAĆ CHOROBĘ O NAZWIE COVID-19. TOWARZYSZĄ JEJ DOŚĆ CHARAKTERYSTYCZNE OBJAWY. JEŚLI JE MASZ, NIE WPADAJ W PANIKĘ – POSTĘPUJ ROZSĄDNIE I ZGODNIE Z ZALECENIAMI SPECJALISTÓW.

Objawy, które mogą wskazywać na konieczność konsultacji medycznej, to przede wszystkim: wysoka gorączka, kaszel, ból mięśni, głowy. Na uwagę zasługują też dość szybko występujące duszności, uczucie bólu w klatce piersiowej i trudności z oddychaniem. Takie symptomy są szczególnie niepokojące u osób starszych, po 70. roku życia, które są obciążone innymi współistniejącymi chorobami oraz mają słabszy układ odpornościowy. Grozi im poważna niewydolność oddechowa – wymagająca zastosowania wspomagania oddychania (za pomocą respiratora). Zarażenie koronawirusem dotyczy jedynie niewielkiego odsetka dzieci oraz młodzieży (uważa się, że najmłodsi mogą przechodzić zakażenie bezobjawowo i być źródłem zakażenia dorosłych).

PRZEZ TELEFON

Kiedy więc u nas lub u naszych bliskich wystąpią wymienione objawy, musimy zachować się rozsądnie, ale bezzwłocznie. Najważniejsza zasada jest taka, by pozostać w domu, zanim nie zostanie rozstrzygnięte, czy nasze zdrowie (i naszych bliskich) może być zagrożone i w jakim stopniu. Kiedy więc niepokoi nas nasz stan zdrowia, można zatelefonować do stacji sanitarno-epidemiologicznej – wszelkie informacje znajdują się na stronie: https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/. Można też udać się na oddział zakaźny – w żadnym razie nie na oddział SOR-u czy do przychodni. (Jednak nie transportem publicznym czy taksówką, lecz „transportem domowym”). Lista szpitali zakaźnych znajduje się na stronie: gov.pl/web/koronawirus/lista-szpitali. Dobrym pomysłem jest też skontaktowanie się telefonicznie z całodobową infolinią NFZ: 800 190 590. Od niedawna uruchomiono również dwie specjalne infolinie: PZU, pod numerem 22 505 11 88 można uzyskać fachowe informacje medyczne (z infolinii tej mogą obecnie korzystać nie tylko klienci PZU), a także Lux Medu pod numerem 22 338 19 03, także dostępnym dla wszystkich.

PRZYCHODNIA ONLINE

Umożliwia uzyskanie porady lekarza rodzinnego w naszej przychodni rejonowej, ale wyłącznie za pośrednictwem kontaktu zdalnego. Placówki POZ wdrożyły bezpieczne metody kontaktu z pacjentami korzystające z możliwości telemedycyny, np. przez Skype’a, komunikatory mediów społecznościowych czy rozmowy telefoniczne. Służy to do niedopuszczenia do sytuacji, kiedy pacjent z objawami jakiejkolwiek infekcji przychodzi osobiście do lekarza, kontaktując się jednocześnie z innymi pacjentami i personelem placówki. Uwaga – tylko duszności i problemy z oddychaniem, sugerujące zawał lub niewydolność serca, powinny być podstawą do udania się na SOR lub wezwania karetki.

JAK ROZMAWIAĆ?

Kiedy uda nam się połączyć z infolinią – a może to wymagać cierpliwości ze względu na przeciążenie linii – zostanie zebrany od nas tzw. wywiad. Tu ważna sprawa, nie wolno ukrywać żadnych informacji dotyczących ostatnich podróży, kontaktów z osobami, które mogą być w grupie ryzyka, ani innych faktów mogących naprowadzić personel na istotne okoliczności przyczyn naszego stanu zdrowia! Kiedy już wywiad zostanie zebrany, dostaniemy wskazówki postępowania.

MOŻLIWE ROZWIĄZANIA

Po rozmowie z pracownikiem infolinii otrzymamy zalecenia dalszego postępowania. Może się zdarzyć, że do osób w złym stanie zdrowia (niewydolność oddechowa, wysoka gorączka) zostanie wysłana specjalna karetka zakaźna – z odpowiednim personelem ubranym w stroje zabezpieczające przed zakażeniem. Taką karetką osoby podejrzewane o zachorowanie na COVID-19 są przewożone do szpitala zakaźnego (tam zostaną przeprowadzone testy na obecność koronawirusa i ewentualnie wdrożone leczenie). Jeśli jednak nasz stan zdrowia nie jest poważny i trzeba wykluczyć lub potwierdzić zakażenie, zostanie zalecona kwarantanna domowa, czyli odizolowanie. To jednak nie izolacja, która w medycynie zakaźnej dotyczy osób z potwierdzonym zakażeniem. W kwarantannie mogą przebywać osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie i trzeba sprawdzić, czy się ono potwierdzi.

ZASADY HIGIENY

Kwarantannie zostają też poddani najbliżsi domownicy, by zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa. Wraz z ostatnimi decyzjami wprowadzającymi w Polsce stan zagrożenia epidemicznego wszystkie osoby powracające do Polski z zagranicy powinny przejść 14-dniową kwarantannę domową. By dodatkowo wzmocnić walkę w wirusem, należy przestrzegać ścisłych zasad higieny. W domu używajmy środka dezynfekcyjnego do czyszczenia przedmiotów, takich jak szafki nocne, klamki, kontakty i powierzchnie w łazience, a także obudowy telefonów, mysz komputerowa, pilot do telewizora. Podczas kwarantanny wszyscy domownicy powinni jak najczęściej myć ręce ciepłą wodą z mydłem i unikać dotykania dłońmi twarzy.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content