KORONAWIRUS – o czym koniecznie musisz wiedzieć?

W GRUDNIU 2019 ROKU W MIEŚCIE WUHAN, POŁOŻONYM W ŚRODKOWYCH CHINACH ODNOTOWANO PIERWSZE ZACHOROWANIE ZWIĄZANE Z POJAWIENIEM SIĘ NIEZNANEGO DOTĄD PATOGENU. NAUKOWCY ROZPOZNALI W TAJEMNICZYM WIRUSIE NOWY TYP KORONAWIRUSA, KTÓRY OTRZYMAŁ OFICJALNĄ NAZWĘ SARS-COV-2. CHOROBA WYWOŁYWANA PRZEZ NIEGO ZOSTAŁA NAZWANA COVID-19.

OBJAWY ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM SARS-COV-2

Do najczęstszych objawów należą:

 • kaszel
 • gorączka
 • problemy trawienne
 • katar
 • osłabienie organizmu
 • problemy z narządem wzroku

SARS-CoV-2 to wirus wywołujący infekcje układu oddechowego, który może się przyczynić się do rozwinięcia śmiertelnie niebezpiecznego zapalenia płuc, któremu towarzyszą: kaszel, duszność, gorączka i charakterystyczne zmiany obrazu radiologicznego płuc.
Obecność SARS-CoV-2 potwierdzana jest za pomocą testów laboratoryjnych, po pobraniu wymazu z nosa i gardła.

JAK SIĘ CHRONIĆ?

W trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, należy przestrzegać zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej i stosować się do wytycznych służb sanitarnych w zakresie kwarantanny i zasad higieny.

 • Często myj ręce pod bieżącą wodą z użyciem mydła. Jeżeli nie ma takiej możliwości należy je dezynfekować płynami lub żelami na bazie alkoholu (min. 60 proc.).

 • Unikaj dotykania oczu, nosa aby nie spowodować przeniesienia się wirusa.
 • Regularnie myj lub dezynfekuj miejsca często używane: biurka, lady i stoły, klamki, włączniki światła, poręcze muszą być regularnie przecierane z użyciem wody i detergentu lub środka dezynfekcyjnego.
 • Regularnie dezynfekuj swój telefon i nie korzystaj z niego podczas spożywania posiłków
 • Zachowaj bezpieczną odległość od rozmówcy – co najmniej 1-1,5 metr odległości z osobą, która kaszle, kicha lub ma gorączkę.
 • Stosuj zasady ochrony podczas kichania i kaszlu – zakrywaj usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką – jak najszybciej wyrzuć chusteczkę do zamkniętego kosza i umyj lub zdezynfekuj ręce.
 • Unikaj kontaktu z osobami z widocznymi objawami choroby takimi jak kaszel, katar, podwyższona temperatura ciała.
 • Odżywiaj się zdrowo i pamiętaj o nawodnieniu organizmu.
 • Nie przemęczaj się, wysypiaj się.
 • Unikaj udziału w imprezach masowych

CO ZROBIĆ W PRZYPADKU PODEJRZENIA ZAKAŻENIA KORONAWIRUSEM?

Jeżeli nie odczuwasz objawów chorobowych, ale w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobami zakażonymi koronawirusem:

1. Skontaktuj się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jej dane teleadresowe możesz uzyskać na infolinii NFZ tel.: 800 190 590.
2. W miarę możliwości przez 14 dni ogranicz społeczno-zawodowe kontakty z innymi osobami.
3. Zachowaj higienę osobistą -jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
4. Dwa razy dziennie mierz temperaturę ciała. W przypadku wystąpienia gorączki (38°C), kaszlu, trudności z oddychaniem udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.


Jeżeli masz gorączkę (38°C), kaszel, problemy z oddychaniem i w ciągu ostatnich 14 dni podróżowałeś do miejsc, gdzie występują potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem lub miałeś kontakt z osobą chorą z powodu infekcji wywołanej koronawirusem:

1. Skontaktuj się z telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną, jej dane teleadresowe możesz uzyskać na infolinii NFZ tel.: 800 190 590.
2. Jak najszybciej udaj się do oddziału chorób zakaźnych, najbliższego do miejsca zamieszkania.
3. W celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa używaj maski ochronnej.
4. Zachowaj higienę osobistą – zasłaniaj chusteczką usta i nos podczas kaszlu i kichania, jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości dezynfekuj ręce płynami/żelami na bazie alkoholu (min. 60 %).
5. Ogranicz kontakt z innymi osobami i nie korzystaj z transportu publicznego.

Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące swojego stanu zdrowia i podejrzewasz zakażenie koronawirusem skontaktuj się z telefonicznie z infolinią NFZ tel.: 800 190 590.

KORZYSTAJ ZE SPRAWDZONYCH ŹRÓDEŁ WIEDZY O KORONAWIRUSIE

Niepokój to naturalny odruch w przypadku występowania nowego zagrożenia zdrowotnego. Korzystaj ze sprawdzonych źródeł wiedzy opartych na dowodach naukowych, które publikowane są na stronach internetowych gis.gov.pl i gov.pl.
800 190 590 – to numer bezpłatnej Telefonicznej Informacji Pacjenta, która przez całą dobę udziela informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content