LEKI A JEDZENIE. SPRAWDŹ CZEGO ZE SOBĄ NIE ŁĄCZYĆ!

ILE RAZY ZDARZYŁO NAM SIĘ NIE PRZECZYTAĆ ULOTKI PRZED ZAŻYCIEM LEKARSTWA, ALBO PRZY NASILENIU SIĘ OBJAWÓW PO PROSTU ZWIĘKSZYĆ JEGO DAWKĘ, BEZ WCZEŚNIEJSZEJ ROZMOWY Z EKSPERTEM? A PRZECIEŻ NIEKORZYSTNE INTERAKCJE W POŁĄCZENIU Z FARMACEUTYKAMI MOGĄ WYWOŁAĆ NAWET ZWYKŁA HERBATA LUB CHLEB.


NIEBEZPIECZNE KONSEKWENCJE

Jeśli przyjmujemy lek po raz pierwszy powinniśmy porozmawiać z lekarzem, a absolutnym minimum jest przeczytanie ulotki. Pamiętajmy, że zamiast odwiedzać doktora możemy skonsultować się z farmaceutą w aptece, zaoszczędzając przy tym czas i unikając kolejek w przychodniach. Dzięki temu dowiemy się nie tylko, czy zażywanie danego preparatu jest w ogóle konieczne, lecz także uzyskamy informacje o maksymalnej dawce, jaką możemy przyjąć, ewentualnych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach. To ostatnie jest szczególnie istotne, gdyż na działanie lekarstwa niekorzystnie wpłynąć może przyjmowanie innych medycznych preparatów (w tym suplementów diety), alkohol, a nawet jedzenie. Na przykład łączenie leków przeciwbólowych może prowadzić do uszkodzenia śluzówki przewodu pokarmowego, nerek czy wątroby, a preparatów moczopędnych – odwodnieniem.

Problem samoleczenia narasta, ponieważ bardzo często dochodzi do interakcji lekowych. Przyzwyczailiśmy się już do pojęcia dopalaczy, które nie wiadomo jak działają ― mówi dr n. farm. Grażyna Świerczek-Zięba. Natomiast pacjent, który bez uprzedniej konsultacji, przyjmuje jednocześnie kilka tabletek dziennie, na własne życzenie robi sobie takie dopalacze.

 

NIEPOKOJĄCE DANE

Każdego roku notuje się niemal 15% wzrost sprzedaży leków bez recepty. Samych tabletek przeciwbólowych, tylko poza apteką, pacjenci kupują 500 milionów. Wpływ na to ma m.in. łatwy dostęp do farmaceutyków. W Polsce funkcjonuje ok. 300 tysięcy placówek obrotu poza aptecznego. W sklepach spożywczych, drogeriach czy na stacjach benzynowych pacjenci nie zostają dostatecznie poinformowani o zasadach przyjmowania kupowanego leku.

Pamiętajmy, że suplementy diety (np. witaminy) to też substancje medyczne. Przy przyjmowaniu 5 leków jednocześnie, szanse wystąpienia interakcji między nimi to już 50%. Niektóre preparaty mogą działać niepożądanie na nasze schorzenia, np. osoby z astmą lub nadciśnieniem powinny unikać leków na katar.

CZEGO NIE ŁĄCZYĆ ZE SOBĄ?

Płatków zbożowych, chleba pełnoziarnistego i kasz z lekami przeciwbólowymi, przeciwgorączkowymi lub nasercowymi.

SKUTEK: zmniejszenie wchłaniania leku z przewodu pokarmowego, przy lekach nasercowych zaostrzenie niewydolności krążenia.
&


Grejpfruta i soku z grejpfruta z antybiotykami, lekami przeciwuczuleniowymi, obniżającymi cholesterol lub obniżającymi ciśnienie krwi.
SKUTEK: zmniejszenie wchłaniania antybiotyków, wzrost stężenia we krwi leków przeciwuczuleniowych lub obniżających cholesterol, silniejsze działanie leków obniżających ciśnienie, ból głowy, przyśpieszenie pracy serca, ekstremalny spadek ciśnienia.


Mleka i nabiału z antybiotykami i lekami stosowanymi przy schorzeniach kości.

SKUTEK: zmniejszenie wchłaniania antybiotyku i leku z przewodu pokarmowego. Popijanie antybiotyku jogurtem czy kefirem może zmniejszyć jego działanie nawet o połowę.


Kawy, herbaty i coli z lekami przeciwbólowymi, stosowanymi przy astmie oskrzelowej, preparatami żelaza, potasu, wapnia lub magnezu.
SKUTEK: ból głowy, znaczne zwiększenie działania środków przeciwbólowych, zmniejszenie działania preparatu zawierającego żelazo, potas, wapń lub magnez, przyśpieszenie wydalania z organizmu magnezu i wapnia.


Sałaty, groszku, kapusty, brukselki lub szpinaku z lekami przeciwzakrzepowymi.

SKUTEK: zwiększenie krzepliwości krwi – osłabienie skuteczności kuracji i zwiększenie ryzyka ataku serca.
Q


Czosnku z lekami zawierającymi paracetamol lub zmniejszającymi krzepliwość krwi.

SKUTEK: zwiększenie ryzyka uszkodzenia wątroby. Zbytnie nasilenie działania rozrzedzającego krew.

 

&

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content