Zdrowie w naszych rękach – instruktaż mycia rąk

NAJPROSTSZĄ I NAJWAŻNIEJSZĄ RZECZĄ, JAKĄ MOŻEMY ZROBIĆ W TROSCE O ZACHOWANIE ZDROWIA JEST CZĘSTE MYCIE RĄK. WARTO WIĘC PRZYŁOŻYĆ SIĘ DO TEJ CZYNNOŚCI I ZADBAĆ, BY BYŁA ONA WYKONYWANA ZGODNIE Z ZALECENIAMI HIGIENICZNYMI – ZARÓWNO PRZEZ NAS, JAK I PRZEZ NASZE DZIECI. 

Na naszych dłoniach żyje około 150 gatunków bakterii i wirusów, a na każdy centymetr kwadratowy skóry przypada około pięć milionów drobnoustrojów. Część z nich to organizmy patogenne – wywołują infekcje i choroby. Zakażenie drobnoustrojami, które mamy na rękach, może być groźne dla naszego zdrowia a nawet życia.

KIEDY MYJEMY RĘCE?

Aby chronić się przed drobnoustrojami powinniśmy wyrobić w sobie nawyk mycia rąk. Dlatego, zawsze pamiętamy o tej prostej czynności:

– po wyjściu z toalety,
– na zakończenie prac porządkowych i higienicznych,
– po kontakcie ze zwierzętami,
– po wizycie w miejscu publicznym i skorzystaniu z publicznej komunikacji,
– przed przygotowaniem posiłku i jego spożyciem,
– przed przystąpieniem do czynności pielęgnacyjnych i higienicznych.

Szczególną uwagę na higienę dłoni zwracamy w sytuacji, gdy w naszym otoczeniu przebywa osoba chora – jest to zachowanie prozdrowotne, nastawione nie tylko na nas samych, ale również na osobę chorującą.

JAK MYJEMY RĘCE?

Aby dobrze umyć ręce, trzeba zwrócić uwagę na kilka aspektów:

1. Mycie rąk powinno trwać około 30 sekund.
2. Ręce zawsze myjemy pod bieżącą wodą (najlepiej ciepłą) i z użyciem mydła.
3. Liczy się technika mycia rąk – pamiętaj o dokładnym umyciu przestrzeni między palcami, grzbietów palców oraz okolic kciuków.

CZEGO POTRZEBUJEMY?

Ponieważ mydło w kostce jest doskonałą pożywką dla drobnoustrojów, lepiej jest stosować mydło w płynie. Warto zwrócić uwagę na skład preparatu, którego używamy – powinien być antybakteryjny i pielęgnujący.

Bardzo ważne jest, aby po umyciu rąk dokładnie je osuszyć. Najlepiej używać do tego ręczników jednorazowych. Z suszarek korzystajmy z rozwagą (dłonie z dala od źródła podmuchu) a ręczników tekstylnych powinniśmy używać jak bieliznę osobistą – często prać, wymieniać na nowe i nikomu nie użyczać!

WSZYSCY RAZEM

Aby skutecznie bronić się przed złymi mikrobami musimy działać wspólnie. Dlatego, zwracajmy uwagę na higienę w naszym otoczeniu. Uczmy właściwego mycia rąk nasze dzieci – pokażmy im, jak robić to prawidłowo i wymagajmy od nich czystości.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content