Klasyczny, leczniczy, a może sportowy? Wybierz MASAŻ dla siebie

CHCESZ SIĘ ZRELAKSOWAĆ? CZUJESZ NAPIĘCIE? SPRAWDŹ, JAKI RODZAJ MASAŻU BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZY.

Dotyk jest jedną z najstarszych i najbardziej uniwersalnych kuracji, jaką znamy. Odpręża i wpływa pozytywnie na psychikę. Regeneruje ciało, a także działa jak lekarstwo na kontuzje czy problemy zdrowotne. Jeśli chcesz osiągnąć jak najwięcej korzyści, sprawdź, jaki rodzaj masażu będzie dla ciebie najlepszy i wykorzystaj leczniczą moc tego przyjemnego zabiegu.

KIEDY WARTO SKORZYSTAĆ Z MASAŻU?

– wzmożone napięcie nerwowe,
– utrzymujące się zmęczenie,
– problemy ze snem,
– bóle głowy,
– dolegliwości i bóle pleców,
– ból stóp i nóg związany z pracą stojącą.

Należy pamiętać, że w przypadku niektórych schorzeń, terapia manualna jest ważnym elementem leczenia. Wówczas jest ona zalecana przez lekarza. Dzieje się tak na przykład przy zdiagnozowaniu chorób zwyrodnieniowych stawów, czy kręgosłupa, depresji, rekonwalescencji po zabiegach czy poważnych chorobach itd.

CO MUSISZ WIEDZIEĆ

Masaż to zabieg jak każdy inny. Mimo że jest naturalny i łagodny, są przeciwwskazania do jego wykonywania. Zawsze warto o nie zapytać masażystę czy lekarza przed umówieniem wizyty. Jeżeli cierpisz na jakąkolwiek chorobę przewlekłą (jak cukrzyca czy arytmia), zapytaj lekarza prowadzącego, czy możesz poddać się masażowi i ewentualnie jakiego typu masażowi.

Ogólne przeciwwskazania najczęściej są podobne:

– ciąża (dla przyszłych mam poleca się specjalistyczny masaż dostosowany do potrzeb i możliwości zmieniającego się przez dziewięć miesięcy ciała),
– menstruacja,
– zmiany na skórze, stany zapalne – dotyk może je dodatkowo podrażnić lub rozsiać,
– infekcja – nie tylko możesz zarazić innych klientów gabinetu, ale także w przypadku np. wysokiej temperatury masaż może ci zaszkodzić,
– nadciśnienie, miażdżyca choroby serca,
– żylaki, zapalnie żył i i zakrzepica,
– problemy z krzepnięciem krwi, ryzyko krwotoku.

POZNAJ RODZAJE MASAŻU

Zanim wybierzesz coś dla siebie, dowiedz się, jakie są rodzaje tych zabiegów i czym się charakteryzują.

MASAŻ KLASYCZNY: Jest najbardziej rozpowszechniony. Może być całościowy lub obejmujący tylko wybraną partię ciała, np. plecy. Ma szerokie zastosowanie. Relaksuje i niweluje negatywne skutki stresu. Odpowiednio wykonany może mieć działanie kojące lub pobudzające. Może także działać jak lekarstwo: zmniejsza napięcie mięśni, ma działanie przeciwbólowe. Dodatkowo poprawia ukrwienie i przyspiesza regenerację. Stosowany regularnie ułatwia pozbywanie się tkanki tłuszczowej.

MASAŻ LECZNICZY: W przypadku kontuzji czy schorzeń aparatu ruchu zalecana jest często terapia manualna lub specjalistyczne masaże. Ale nie tylko. W niektórych schorzeniach dotyk może mieć działanie wspomagające terapię: przeciwbólowe, poprawiające ukrwienie wybranych miejsc czy zwiększające elastyczność tkanek. Czasem masaż poprzedzony jest naświetlaniami specjalną lampą, aplikacją żelu z lekarstwem lub okładem rozgrzewającym daną cześć ciała. Ważne, aby pamiętać, że zabiegi te powinny być wykonywane przez doświadczonych terapeutów. Niektóre ruchy mogą być bardzo mocne, dobrze więc oddać się w ręce specjalisty.

MASAŻ SPORTOWY: Skierowany do osób aktywnych. Może przyspieszyć regenerację organizmu po ciężkim wysiłku i przygotować ciało do kolejnego intensywnego okresu treningowego. Dodatkowo, rozluźnia mięśnie umożliwiając wykonywanie ćwiczeń w pełnym zakresie ruchu. Ma też działanie przeciwbólowe oraz jest jednym z elementów zapobiegania kontuzjom. Może także zmniejszać efekty przetrenowania, jak np. bezsenność, pobudzenie i wysoki poziom hormonów stresu we krwi.

MASAŻ RELAKSACYJNY: Jego zadaniem jest wyciszenie umysłu i ukojenie zmysłów. Pod jego wpływem uspokaja się rytm serca, spada ciśnienie krwi. Masażysta osiąga to nie tylko przez rozluźnienie ciała. Dodatkowym elementem takich zabiegów jest często aromaterapia: czyli odpowiednia mieszanka zapachów unosząca się w gabinecie czy kojące dźwięki (np. śpiew ptaków). W tej kategorii mieszczą się także masaże czekoladą, gorącymi kamieniami itd.

MASAŻ STÓP: Przydatny nie tylko dla osób, które mają stojącą pracę lub dużo chodzą w ciągu dnia. Masaż mięśni podeszwowych i okolic stawu skokowego rozluźnia okolice napięte przez chodzenie. Ma także  działanie relaksujące.

MASAŻ TWARZY: Zwiększa ukrwienie skóry, redukuje lub spłyca zmarszczki. Odpręża mięśnie mimiczne zmęczone nieustannym używaniem. Poprawia wygląd skóry i odmładza ją. Połączony z zabiegiem kosmetycznym może sprawić, że preparat zostanie wchłonięty głębiej i lepiej rozprowadzony pod skórą.

DRENAŻ LIMFATYCZNY: Usprawnia przepływ limfy. Ułatwia likwidację obrzęków wywołanych problemami z krążeniem i zatrzymywaniem wody w organizmie.

MASAŻ ODCHUDZAJĄCY: Jego zadaniem jest ułatwienie wchłaniania tłuszczu i rozbicie podskórnej tkanki tłuszczowej. Ma przyspieszyć krążenie krwi i limfy, dotlenić mięśnie, co skutkuje szybszą przemianą materii. Dobrze przeprowadzony pomaga także w pozbyciu się z organizmu nadmiaru wody i związanych z tym obrzęków. W przypadku tego typu masaży zwykle zalecana jest seria zabiegów. Ważne, aby wykonywał je wykwalifikowany specjalista – te zabiegi nie są zbyt przyjemne, ważne jest zaufanie do osoby, która je wykonuje.

MASAŻ TAJSKI: Rodzaj głębokiego masażu, który łączy w sobie elementy uciskania i klasycznej sztuki. Masażystka wygina ciało osoby masowanej, do uciskania używa nie tylko dłoni, ale i łokci. Masaż ma działanie odprężające i ma za zadanie odblokować napięte mięśnie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content