CUKRZYCA: FAKTY I MITY

CUKRZYCA TO CHOROBA METABOLICZNA, POLEGAJĄCA NA ZABURZENIACH WYDZIELANIA HORMONU ZWANEGO INSULINĄ I W EFEKCIE ZWIĘKSZENIA STĘŻENIA CUKRU WE KRWI. WYRÓŻNIA SIĘ DWA TYPY: PIERWSZY POLEGA NA OGRANICZONYM PRODUKOWANIU INSULINY I WYSTĘPUJE GŁÓWNIE U DZIECI, ALE CZĘŚCIEJ SPOTYKANY JEST TYP DRUGI, W KTÓRYM ORGANIZM JEST OPORNY NA JEJ DZIAŁANIE.

 

Większość osób będących w grupie ryzyka nie wie, że może zachorować, a pacjenci często zgłaszają się do lekarza, gdy stadium choroby jest już znaczne. Rzetelna wiedza może uratować zdrowie, a nawet życie wielu z nas! Dlatego obalamy mity na temat cukrzycy i oddzielamy je od faktów.
Istnieją trzy typy cukrzycy, podział ma związek z przyczynami wywołującymi chorobę.

•     Na I typ cukrzycy najczęściej zapadają młode osoby, a jej przyczyną są zaburzenia układu immunologicznego i niszczenie komórek trzustki, które powodują, że organizm produkuje insulinę  w ilości niewystarczającej,
•     typ II cukrzycy pojawia się u osób dorosłych. Do przyczyn tej choroby należą uwarunkowania genetyczne, niewłaściwy tryb życia, otyłość i niezdrowy sposób odżywiania,
•     Cukrzyca ciążowa pojawia się w sytuacji zwiększonego wzrostu stężenia hormonów (estrogenów, progesteronu i hormonów łożyska). To groźna choroba, która może zagrażać dla zdrowia i życia dziecka.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do wielu uszkodzeń narządów w organizmie (siatkówki oka, nerek, nerwów) oraz do pojawienia się trudno gojących ran, które mogą spowodować amputację kończyn. Bagatelizowana cukrzyca może stać się przyczyną śmierci chorej osoby. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka oraz okresowe badania, które pomogą w zdiagnozowaniu wszelkich zdrowotnych nieprawidłowości.

CUKRZYCĘ POWODUJE OTYŁOŚĆ
Nie każda osoba z nadwagą zachoruje, a cukrzyca zdiagnozowana może zostać także u osoby szczupłej. Nie jest też bezpośrednio związana ze spożywaniem w nadmiarze cukru. Warto jednak pamiętać, że fakt ten prowadzi często do tycia, a wraz z kolejnymi kilogramami, zwiększa się ryzyko wystąpienia choroby.

DIABETYCY NIE MOGĄ JEŚĆ SŁODYCZY
Słodycze, a także owoce, zawierają cukry proste, powodujące szybki wzrost jego poziomu we krwi. Dlatego chorzy rzeczywiście powinni raczej ich unikać. Nie oznacza to jednak całkowitej rezygnacji. Dietę ustalić powinien lekarz na podstawie tzw. indeksu glikemicznego.

 

DIABETYCY MOGĄ UPRAWIAĆ SPORT
Znajdziemy ich nawet wśród mistrzów olimpijskich! Regularna aktywność pomaga utrzymywać stały poziom cukru we krwi oraz zredukować masę ciała, a więc także ryzyko rozwoju choroby.

CUKRZYCA MOŻE BYĆ GROŹNA DLA ZDROWIA
Jest to choroba śmiertelna. Nieleczona może być przyczyną powikłań takich jak niewydolność nerek, stopa cukrzycowa, uszkodzenie siatkówki, zawał serca, udar mózgu czy choroba wieńcowa. W efekcie silnych skoków poziomu cukru we krwi może nawet dojść do tzw. śpiączki cukrzycowej i śmierci.

CUKRZYCY NIE MOŻNA ZAPOBIEC
Typowi 1 rzeczywiście nie można zapobiec. Jednak typ 2 rozwija się przede wszystkim w efekcie niewłaściwego trybu życia: złej diety, braku ruchu, nałogów czy stresu. Dbając o swoje nawyki i zapobiegając otyłości, możemy znacznie zmniejszyć ryzyko choroby. Cukrzyca wymaga samokontroli i obserwacji, ale nie wyklucza z normalnego funkcjonowania. Nigdy nie należy jej jednak lekceważyć!

WARTO WIEDZIEĆ

Kto jest w grupie ryzyka?
– osoby z nadwagą lub otyłością mający diabetyków w rodzinie,
– mało aktywni fizycznie,
– kobiety, które urodziły dziecko powyżej 4 kg i z przebytą cukrzycą ciążową,
– osoby z nadciśnieniem tętniczym i chorobami układu sercowo-naczyniowego,
– kobiety z zespołem policystycznych jajników,
– osoby z podwyższonym poziomem trójglicerydów lub niskim stężeniem tzw. dobrego cholesterolu HDL.

Co powinno zaniepokoić?
– rosnące pragnienie i częstsze oddawanie moczu,
– gwałtowna utrata wagi,
– senność, ospałość, szybkie męczenie się,
– zakażenia dróg moczowych i skórne,
– zaburzenia widzenia.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content