DIETA W CUKRZYCY. PRAKTYCZNE PORADY


NASZ EKSPERT:
Wojciech Günther, mgr farmacji


WIELE OSÓB W MOMENCIE ZDIAGNOZOWANIA CUKRZYCY BOMBARDOWANYCH JEST OGROMNĄ ILOŚCIĄ INFORMACJI I WSKAZÓWEK. TAK DUŻY NATŁOK INFORMACJI POWODUJE NIEJEDNOKROTNIE ZNIECHĘCENIE I ZAWIERZENIE TYLKO W LECZENIE FARMAKOLOGICZNE. TAKIE ZACHOWANIE JEST NIESTETY BŁĘDNE, PONIEWAŻ PRAWIDŁOWA DIETA TO KLUCZ DO RADZENIA SOBIE Z CHOROBĄ.

SCHUDNIJ, JEŚLI TO KONIECZNE

Prawidłowa masa ciała to podstawa. Osoby z nadwagą muszą stosować większe dawki leków ryzykując ich częstsze działania niepożądane oraz znacznie łatwiej u nich o niebezpieczne wahania stężenia glukozy we krwi. Schudnięcie to najtrudniejszy element walki z cukrzycą, gdy osiągniesz już prawidłową wagę stosowanie się do pozostałych rad będzie łatwiejsze a prawidłowa dieta pozwoli Ci utrzymać odpowiednią masę ciała. Na tym etapie bardzo często konieczna jest pomoc specjalisty. Rozsądne obniżenie kaloryczności posiłków i odpowiednio dobrana aktywność fizyczna sprawią, że szybko i skutecznie osiągniesz prawidłową wagę.

JEDZ REGULARNIE

Podstawą sukcesu w walce z cukrzycą jest systematyczność. Koniecznie znajdź czas na pięć posiłków w ciągu doby i zachowaj równe 3-4 godzinne odstępy między posiłkami. Pozwoli to na utrzymanie stężenia glukozy na stałym, niskim poziomie. Nigdy nie podjadaj, przekąski między posiłkami zaburzają wyregulowaną glikemię i nie oszukujmy się takie przekąski to zazwyczaj słodycze, lub zawierające mnóstwo soli chipsy lub paluszki.

POZNAJ I ZAPRZYJAŹNIJ SIĘ Z INDEKSEM GLIKEMICZNYM

Indeks glikemiczny jest to klasyfikacja żywności na podstawie wpływu na poziom glukozy we krwi po jej spożyciu. Jego obliczanie jest skomplikowane, ale nie musisz się tym przejmować, bo w literaturze i internecie dostępne są tabele dla wszystkich produktów spożywczych. Pamiętaj tylko, że obróbka ma olbrzymi wpływ na indeks glikemiczny. Dla przykładu marchewka gotowana ma indeks 3 razy wyższy niż jej surowa koleżanka. Jak wykorzystać wiedzę o indeksie glikemicznym produktów dowiesz się w dalszej części artykułu.

CO WARTO JEŚĆ PRZY CUKRZYCY

Podstawę niech stanowią produkty zawierające węglowodany, ale tylko te o indeksie glikemicznym poniżej 35. Kilka przykładów z każdej grupy produktów węglowodanowych:
Warzywa: brokuły, bakłażan, cebula, cukinia fasolka szparagowa, papryka, pomidory, por, sałata, szpinak
Owoce (zawsze świeże): awokado, brzoskwinie, grejfrut, jabłka, maliny, czerwone porzeczki, wiśnie

Oprócz tego nie należy zapominać o przeróżnych nasionach zbóż, ryżu brązowym, jogurcie naturalnym, orzechach a nawet czekoladzie pamiętając oczywiście, aby była gorzka. Jedną trzecią diety powinno stanowić białko, oczywiście takie zawierające mało tłuszczu. Doskonałym przykładem jest chude mięso i chudy nabiał, staraj się minimalizować nabiał z mleka krowiego, bo zawiera dużo cukrów. Doskonałym źródłem białka są też rośliny strączkowe. Na koniec uzupełnij dietę w tłuszcze, najlepiej te bogate w kwasy omega-3 i omega-6, nie żałuj sobie też tłustych ryb.

CZEGO UNIKAĆ POWINIEN CUKRZYK

Produkty z białej mąki jako te z wysokim indeksem glikemicznym, produkty tłuste (masło, smalec) i zawierające dużo soli oraz oczywiście słodycze. Jak widzisz lista produktów zakazanych jest znacznie krótsza od tych zalecanych. A stosując się do wszystkich wcześniejszych rad szybko wyzbędziesz się potrzeby podjadania słodyczy, Twój organizm przyzwyczai się do nowej diety i przestaniesz traktować cukrzycę jako coś, co Cię ogranicza.

UŻYWKI A CUKRZYCA

Wystrzegaj się alkoholu, wchodzi on w niebezpieczne interakcje z praktycznie wszystkimi lekami przeciwcukrzycowymi, a do tego wpływa na bardzo duże wahania stężenia glukozy we krwi. Postaraj się rzucić też palenie, gdyż może ono przyspieszyć występowanie powikłań Twojej choroby.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA

Nieodłącznym dodatkiem do każdej dobrej diety musi być odpowiednio dobrana aktywność fizyczna. Po konsultacji z lekarzem staraj się wybrać odpowiedni sport dla Twojej sprawności fizycznej i ciesz się nim przynajmniej 3 razy w tygodniu.

POSZERZAJ SWOJĄ WIEDZĘ

Dużo czytaj, szukaj przepisów na smaczne dania, aby maksymalnie urozmaicić swoją dietę. Na rynku jest mnóstwo wspaniałych książek, które pomogą Ci zaprzyjaźnić się z cukrzycą.

Pamiętaj, że statystyczna długość życia osób z prawidłowo prowadzoną cukrzycą nie różni się wcale od długości życia osób bez tej choroby. Tylko od Ciebie zależy czy Twoja choroba będzie Ci kulą u nogi czy motywacją do pracy nad sobą i systematyczności. Życzę wielu sukcesów.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content