Rowerem po energię i optymizm

NA WSI CZY W MIEŚCIE? SZYBKO CZY REKREACYJNIE? BEZ WZGLĘDU NA OKOLICZNOŚCI JAZDA JEDNOŚLADEM JEST DOBRA DLA CIAŁA I UMYSŁU. A WIOSNA TO IDEALNY CZAS, BY KORZYSTAĆ Z LICZNYCH ZALET, JAKIE NIESIE TA FORMA AKTYWNOŚCI.

Szacuje się, że blisko 70% Polaków w sezonie wiosenno-letnim korzysta z rowerów. Jak wynika z raportu „Rowerowa Polska”, 78% użytkowników jednośladów wsiada na swój pojazd codziennie lub kilka razy w tygodniu – w tym czasie pokonują średnio 60 km. Najczęściej jeżdżą w celach rekreacyjnych, rzadziej wykorzystują dwa kółka jako środek transportu. Ale tendencje są wzrostowe: z roweru korzystamy coraz chętniej i częściej. Jeśli więc do tej pory nie było okazji, nie zwlekaj z odkrywaniem na nowo uroków przejażdżek rowerowych. Naprawdę warto!

SPORT DLA KAŻDEGO

Na rowerze może jeździć każdy: dziecko i senior, osoba szczupła i ze znaczną nadwagą. Przeciwwskazaniami są poważne schorzenia układu krążenia oraz zaawansowana choroba stawów i kręgosłupa. Uważać powinny także kobiety w ciąży. Ta forma aktywności nie wymaga szczególnych umiejętności ani świetnej kondycji. Łatwo jest dostosować wysiłek do własnych możliwości i zwiększać go stopniowo wraz z polepszaniem się formy. Co ważne, jak w każdym sporcie, liczy się regularność. Dlatego pożegnaj się z samochodem lub autobusem i tam, gdzie tylko jest to możliwe,
dojeżdżaj rowerem. A w weekendy rób sobie wycieczki poza miasto – kontakt z naturą dodatkowo cię zrelaksuje. Lepiej, gdy przejażdżka trwa dłużej, ale jest mniej intensywna.

NIE TYLKO KALORIE SIĘ LICZĄ

Godzina spokojnej jazdy na rowerze pozwala spalić około 500 kcal. Ale systematyczne pedałowanie to nie tylko sposób na zrzucenie nadprogramowych kilogramów. Oto 10 innych powodów, dla których warto korzystać z tej formy aktywności.

 

BEZPIECZEŃSTWO I WYGODA

Zanim wybierzesz się na przejażdżkę, upewnij się, że masz sprawny pojazd. Warto raz w roku zostawić rower w profesjonalnym serwisie, gdzie sprawdzą, czy śruby są dobrze skręcone, napęd i hamulce działają, a opony niesparciałe i odpowiednio napompowane. Ponadto zadbaj o oświetlenie, dzwonek i kask. Kluczem do przyjemnej i – przede wszystkim – zdrowej jazdy jest też ustawienie siodełka i kierownicy na odpowiedniej wysokości. Dodatkowo pomyśl o akcesoriach – kupno koszyka może ułatwić ci robienie zakupów, a licznik może stanowić dodatkową motywację do dłuższych przejażdżek.

JAKI ROWER KUPIĆ?

Rowery, w zależności od zastosowania, różnią się wyglądem, a także konstrukcją. Przy wyborze najważniejsze jest to, po jakim terenie najczęściej będziesz jeździć. Pod tym kątem wyszczególnia
się kilka grup rowerów.
MTB, czyli góral, który służy do jazdy w terenie. To rozwiązanie dla poszukujących adrenaliny na bezdrożach.
Trekingowy – taki pojazd ma być przede wszystkim wygodny. W tej grupie znajdują się rowery miejskie, które dobrze sprawdzają się na ubitych drogach.
Szosowy – dzięki niskiej wadze i cienkim oponom pomaga osiągać duże prędkości. Przeznaczone są do jazdy sportowej po asfalcie.

Wybór właściwego typu to nie koniec. Trzeba jeszcze dopasować rozmiar ramy, która ma kluczowy wpływ na zachowanie prawidłowej postawy w trakcie jazdy. Z kolei wielkość kół dobiera się głównie do wzrostu. Do tego dochodzi osprzęt: przerzutki, hamulce, błotniki, siodełko, które docenisz po dłuższej przejażdżce. W kwestii wyboru dobrze jest zdać się na fachową pomoc sprzedawcy w sklepie stacjonarnym, gdzie możliwe jest wypróbowanie pojazdu na miejscu.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content