NIE LEKCEWAŻ DEPRESJI!

WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE, TO CI PRZEJDZIE – MÓWIMY CZĘSTO, GDY CHCEMY WYRAZIĆ TROSKĘ O BLISKĄ OSOBĘ, KTÓRA WYRAŹNIE STRACIŁA CHĘĆ DO ŻYCIA. JEDNAK TAKIE POCIESZENIE OZNACZA, ŻE MYLIMY DEPRESJĘ Z CHANDRĄ. TYMCZASEM TO ZUPEŁNIE INNA CHOROBA.

Depresja to trwały spadek nastroju, połączony ze zniechęceniem, poczuciem bezsensu i bezsilności, będący przyczyną dużego psychicznego cierpienia. Niestety, Polska jest w czołówce krajów europejskich, jeśli chodzi o zapadalność na depresję. Według Światowej Organizacji Zdrowia w 2017 roku zanotowano w naszym kraju 1 878 988 przypadków zachorowań, co daje nam dziewiąte miejsce na Starym Kontynencie. Co dziesiąta Polka zmaga się z depresją poporodową.

Na stronie internetowej stopdepresji.pl możemy przeczytać o różnych rodzajach tego schorzenia. Czasem bywa elementem towarzyszącym np. choroby afektywnej jedno- i dwubiegunowej. To tzw. depresja endogenna. Ale jest również depresja psychogenna – reakcja na trudne życiowe sytuacje, np. śmierć, zawód miłosny, rozwód, chorobę, stratę pracy czy pieniędzy, odpowiedź na przewlekły stres, konflikt, przedłużające się kłopoty materialne.

Można też wyróżnić depresje objawowe, czyli takie, które dotykają osób przewlekle cierpiących – np. na choroby wątroby, nerek, RZS, gruźlicę czy łuszczycę, kobiet w okresie okołoporodowym czy z napięciem przedmiesiączkowym.

Na tym nie koniec, bo depresja może być także konsekwencją przyjmowania leków, m.in. na obniżenie ciśnienia, sterydowych, antykoncepcyjnych, przeciwnowotworowych. Bywa też skutkiem uzależnienia od alkoholu lub medykamentów.

Wreszcie przyczyną depresji mogą być choroby neurologiczne, takie jak udar, padaczka, alzheimer, parkinson, stwardnienie rozsiane, pląsawica Huntingtona, miażdżyca naczyń mózgowych, wodogłowie.

CZYM SIĘ OBJAWIA DEPRESJA?

W zależności od typu depresji symptomy się różnią. Nie są to jednak tylko nadmierna płaczliwość czy unikanie kontaktów towarzyskich. Owszem, to też, ale do typowych symptomów świadczących o depresji należą:

● przewlekłe zmęczenie
● stan, gdy nic nas nie cieszy
● niechęć do wykonywania prostych życiowych czynności
● brak energii do życia i poczucia jego sensu
● trudności w koncentracji i problemy z pamięcią
● problemy ze snem
● częste stany napięcia, lęku, niepokoju
● słaby apetyt, utrata wagi
● częste bóle: głowy, mięśni, nerwobóle
● myśli samobójcze.

Co najmniej dwa objawy utrzymujące się powyżej dwóch tygodni powinny być impulsem do konsultacji ze specjalistą, najlepiej psychiatrą. Ten zdecyduje o dalszej terapii: farmakologicznej lub psychologicznej. Im szybciej zareagujemy, tym większe są szanse na wyleczenie.

JAK ZAPOBIEC DEPRESJI?

By nie dopuścić do depresji, pamiętaj o dobrych nawykach:

● Przeznacz czas na regularny wypoczynek, relaks, zatroszcz się o ciało i ducha.
● Porządnie się wysypiaj.
● Zadbaj o zbilansowaną dietę, pełną witamin i minerałów.
● Nie zaniedbuj kontaktów towarzyskich.
● Codziennie się ruszaj, choćby na spacer.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content