Żeby dziecko było zdrowe…

MALEŃSTWO W PIERWSZYM ROKU ŻYCIA JEST CZĘSTYM GOŚCIEM W GABINECIE PEDIATRY. NIE ZNACZY TO JEDNAK, ŻE CHORUJE. PRZECIWNIE. WIZYTY KONTROLNE MAJĄ SŁUŻYĆ ZACHOWANIU ZDROWIA.

W ciągu pierwszych 12 miesięcy twoje dziecko co najmniej kilkakrotnie będzie oglądane przez lekarza w ramach tzw. badań kontrolnych. Ich celem jest monitorowanie rozwoju małego człowieka i wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.

FACHOWA OCENA

Tuż po urodzeniu stan noworodka ocenia się za pomocą skali Apgar. Zdrowe dziecko powinno otrzymać od 8 do 10 punktów. Oceniana jest praca serca, oddychanie, napięcie mięśni, reakcje na odruchy i barwa skóry. Oprócz testów maleństwo jest ważone oraz mierzy się obwód jego głowy i klatki piersiowej, a także ciemienia tylnego i przedniego. Po raz pierwszy jest też kłute. Pobrana krew potrzebna jest do badań przesiewowych. Sprawdzany jest też jego słuch, wykluczane są takie choroby jak m.in. mukowiscydoza czy wrodzona niedoczynność tarczycy.

KREW POD LUPĄ

Zwykle zdrowym niemowlętom nie robi się często badań krwi. Są jednak wyjątki. Pierwszym jest sytuacja, w której dziecko jest wypisywane ze szpitala z wysokim poziomem bilirubiny (żółtego barwnika, który barwi skórę i białka oczu maluszka w charakterystyczny sposób). Zwykle wyrównuje się po 10 dniach życia noworodka, ale u niektórych dzieci następuje to nieco później. Pediatra może też zalecić diagnostykę krwi, kiedy obserwuje, że dziecko słabo przybiera na wadze albo ma kiepski apetyt.

ZDĄŻYĆ PRZED CHOROBĄ

Kolejne badania odbywaja się podczas tzw. wizyt kontrolnych w przychodni. Pierwsza wizyta u pediatry ma miejsce po 4. tygodniu życia malca. Dziecko zostanie zmierzone (obwód głowy i klatki piersiowej) oraz zważone. Zbadane będą też jego odruchy i napięcie mięśniowe. Oprócz tego lekarz osłucha je, pomaca brzuszek, zajrzy do gardła i uszu oraz wypyta o sposób karmienia.
Po ukończeniu 6. tygodnia życia, a przed 12., każdy niemowlak musi mieć zrobione USG bioderek: głowy kości udowej oraz jej kieszeni (panewka), co pozwala wykluczyć dysplazję stawów biodrowych. Jeśli wynik będzie nieprawidłowy, konieczna jest wizyta u ortopedy.


Nie wszystkie problemy zdrowotne można wyłapać zawczasu. Przed wieloma chorobami ochronią maleństwo szczepienia. Informację o tym, jakie czekają twoje dziecko w pierwszym roku jego życia, znajdziesz na następnej stronie. Warto porozmawiać z pediatrą o tym, czy podawać maluchowi pojedyncze wakcyny, czy lepiej te skojarzone (wieloskładnikowe).

WŁAŚCIWIE PRZYGOTOWANA

Wybierając się na te pierwsze kontrole pediatryczne i szczepienia powinnaś być gotowa odpowiedzieć na kilka pytań:
– jaki jest sposób i częstotliwość karmienia dziecka;
– ile pieluszek zużywa malec i jaki jest wygląd jego stolca;
– jak długo śpi i czy często się wybudza;
– jakie umiejętności opanował od ostatniej wizyty.

Najlepiej na spokojnie zapisz te informacje na kartce, którą weźmiesz ze sobą. Zabierz też koniecznie książeczkę zdrowia dziecka. Po co? Żeby lekarz mógł w łatwy sposób skontrolować rozwój fizyczny i psychoruchowy dziecka na podstawie zawartych tam informacji o wadze czy wzroście malucha. Spakuj też komplet ubranek do przebrania (malec może je zamoczyć np. w trakcie rozbierania) oraz pieluszkę, chusteczki nawilżane i lekki kocyk, by przykryć małego golaska miedzy ważeniem a innymi badaniami.

PIERWSZA WIZYTA

Przygotuj się, że lekarz:

● zważy dziecko (powinno być nagie, bez pieluszki);
● zmierzy obwód klatki piersiowej i główki;
● zmierzy długość ciała, ale nie u małego niemowlaka;
● oceni wielkość ciemiączek; narządy płciowe;
● osłucha stetoskopem – sprawdzi, jak pracuje serce, czy nie ma infekcji dróg oddechowych;
● zbada brzuszek;
● sprawdzi odruchy niemowlaka.

W DOBRYM TOWARZYSTWIE

W pierwszych tygodniach po narodzinach należy uważać, by nie narażać maleństwa na kontakt z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Niemowlę powinno przystosowywać się do życia w swoim domu, wśród najbliższych. Lepiej więc unikać wizyt obcych osób i wychodzenia do miejsc, gdzie są skupiska ludzi – potencjalne źródło zakażeń. Nie popadaj jednak w paranoję. Maluch nie jest zupełnie bezbronny. Na straży jego zdrowia stoją przeciwciała, które gromadził jeszcze w trakcie życia płodowego (przechodziły przez łożysko) oraz te, które otrzymał w dniu porodu. Ich działanie wspomaga właściwy „styl życia” malucha: spokojny sen, spacery na świeżym powietrzu (z dala od ruchliwych ulic), odpowiednia higiena i… mamine mleko.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content