ZDROWSZY ODCIEŃ BIELI – JAK DBAĆ O ZĘBY?

PRÓCHNICA, CHOROBY DZIĄSEŁ, NADWRAŻLIWOŚĆ ZĘBÓW, PROBLEMY ZE ZGRYZEM. ZE STATYSTYK WYNIKA, ŻE PO 40. ROKU ŻYCIA TRUDNO ZNALEŹĆ OSOBĘ, KTÓRA MIAŁABY KOMPLET ZĘBÓW. CZY TO ZNACZY, ŻE NIE WARTO O NIE DBAĆ?

Z Ogólnopolskiego Monitoringu Zdrowia Jamy Ustnej wynika, że zepsute zęby ma ponad 85 proc. 6-latków. Zresztą, im jesteśmy starsi, tym bardziej alarmujące statystyki. Dlaczego tak się dzieje? I jak ten trend zahamować?

CZEGO JAŚ SIĘ NIE NAUCZY…

Od pierwszych dni przemywaj policzki i dziąsła dziecka wilgotnym gazikiem. Gdy pojawią się mleczaki, pora na szczoteczkę, a od 1. roku życia możesz już używać pasty z fluorem, oczywiście dopasowanej do wieku dziecka. Zęby szczotkuj 2 razy dziennie, rano i przed snem. Możesz też już stosować nić dentystyczną.

Najczęstsze problemy:
➊ Próchnica butelkowa – wczesne, pojawiające się między 1. a 4. rokiem życia, powstawanie ubytków próchniczych na zębach mlecznych, spowodowane częstym podawaniem niemowlęciu słodzonego soku, herbatki lub mleka.
➋ Wady zgryzu – np. tyłozgryz, zgryz otwarty lub nieprawidłowy rozwój podniebienia, bardzo często spowodowany nadmiernym i zbyt długim używaniem smoczka. Skutkują m.in. większym ryzykiem próchnicy, problemów z układem pokarmowym czy prawidłowym oddychaniem.
➌ Próchnica tzw. galopująca – częsta u kilkulatków, to skutek diety bogatej w cukier, ale także… antybiotykoterapii. Nieleczona przenosi się na zawiązki zębów stałych.

Profilaktyka:
➊ W ciągu 6 miesięcy od pojawienia się pierwszego zęba, ale nie później niż w okolicach 1. urodzin dziecka zapisz się z nim na wizytę u dentysty.
➋ Jak najszybciej zrezygnuj z nocnego karmienia.
➌ Odstaw dziecko od butelki przed ukończeniem roku, a już od 6.-8. miesiąca wycofuj z użycia tzw. kubki niekapki, zastępując je zwykłym kubkiem lub szklanką.
➍ Zachęcaj dziecko do jedzenia pełnoziarnistych produktów, roślin strączkowych, sera, jogurtów, jaj, owoców i warzyw, picia czystej niegazowanej wody.
➎ Wzmacniaj zęby, kości szczęki oraz żuchwy dziecka, stopniowo wprowadzając do jego menu mięso, chrupkie, twardsze warzywa i owoce, wymagające gryzienia i żucia.
➏ Raz na 3 miesiące zapisz dziecko na zabieg fluoryzacji lub lakowania zębów.
➐ Smoczek stosuj do 2. roku życia dziecka.
➑ Dawaj przykład dbania o zęby i jamę ustną.

MŁODOŚC MA SWOJE PRAWA

Dane NFZ potwierdzają: 90 proc. 15-latków ma próchnicę. Wśród przyczyn problemu wskazuje się m.in. nieprzywiązywanie wagi do leczenia, a także tzw. niską świadomość społeczną, czyli brak wiedzy na temat zasad higieny jamy ustnej. W przypadku nastolatków problem ma wymiar nie tylko zdrowotny. Z badań British Dental Health Foundation wynika, że 25 proc. brytyjskich nastolatków odczuwa wstyd z powodu problemów z zębami, jak: krzywy zgryz, diastema, żółtawy kolor szkliwa, wielkość zębów.

Najczęstsze problemy:
➊ Próchnica – rezultat rzadkich wizyt u stomatologa, niesystematycznej higieny jamy ustnej, używania złych past.
➋ Krzywy zgryz, zbyt ścisłe ustawienie zębów – to problem estetyczny i zdrowotny, stąd często w tym okresie lekarz rekomenduje leczenie ortodontyczne, noszenie aparatu.
➌ Nadmiar płytki nazębnej, żółtawy kolor szkliwa – spowodowany niewłaściwą pielęgnacją, wywołuje kompleksy.

Profilaktyka:
➊ Po każdym posiłku szczotkuj zęby. Używaj past ze stężeniem fluoru 5000 ppm (informacji szukaj na opakowaniu). Nigdy nie pomijaj mycia zębów przed snem.
➋ Co 6 miesięcy umów się na wizytę do stomatologa. Korzystaj z zabiegów higienizacji.
➌ Uważasz, że masz krzywe zęby? Powiedz rodzicom, żeby zapisali cię do ortodonty. Noś aparat, jeśli tak zaleci lekarz.
➍ Odstaw słodkie przekąski i napoje, ogranicz fast food.
➎ Nie eksperymentuj na własną rękę z zabiegami wybielającymi. Możesz trwale uszkodzić szkliwo.

W WIEKU DOJRZAŁYM

Po trzydziestce zbieramy żniwo swoich dobrych lub złych praktyk higienicznych. Według WHO u 15-20 proc. dorosłych w wieku 35-44 lat diagnozuje się ciężką chorobę przyzębia, która może prowadzić do utraty zębów, a około 30 proc. 65-74-latków nie ma naturalnych zębów. Z badań Polskiego Towarzystwa Periodontologicznego wynika, że tylko 1 proc. Polaków w wieku 35-44 lat może pochwalić się zdrowym przyzębiem. Przyczyny to zaniedbania higieniczne i zbyt mała wiedza.

Najczęstsze problemy:
➊ Paradontoza – skutek zaniedbań w higienie jamy ustnej: zbyt rzadkiego, niedokładnego czyszczenia, także szczelin międzyzębowych, ale również: palenia papierosów czy regularnego przyjmowania leków.
➋ Wrażliwość zębów – ból towarzyszący spożywaniu zimnych, gorących, słodkich pokarmów to konsekwencja m.in. rozpulchnienia dziąseł i obnażenia szyjek zębowych.
➌ Próchnica – często prowadząca do ubytków w uzębieniu, powodujących problemy w mówieniu i jedzeniu.
➍ Suchość w ustach, kserostomia – wzrasta z wiekiem, ale jest też wywołana lekami, np. przeciwhistaminowymi, przeciwdepresyjnymi, na nadciśnienie czy choroby serca.
➎ Przebarwienia – wynik palenia tytoniu, a także przyjmowania leków, np. amoksycyliny z kwasem klawulanowym czy chlorheksydyny.

Profilaktyka:
➊ Szczotkuj zęby po każdym posiłku. Nitkuj je 2 razy dziennie.
➋ Przekonaj się do irygatorów wodnych lub szczoteczek interdentalnych.
➌ Stosuj zbilansowaną, różnorodną, bogatą w składniki mineralne dietę.
➍ Regularnie, raz na 6 miesięcy, zgłaszaj się na wizytę kontrolną do stomatologa.
➎ Nie zwlekaj z leczeniem ubytków. Braki w uzębieniu niezwłocznie uzupełniaj, podejmując leczenie protetyczne. Masz już protezę? Upewnij się, że jest dobrze dopasowana.
➏ Cierpisz na bruksizm lub refluks? Nieleczone, sprzyjają chorobom przyzębia i nadwrażliwości.
➐ Ogranicz palenie papierosów i picie alkoholu, bo powodują dolegliwości przyzębia, a także powstawanie nowotworów jamy ustnej.
➑ Marzą ci się śnieżnobiałe zęby? Postaw na profesjonalną kurację w sprawdzonym gabinecie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content