CZYM SIĘ ZAJMUJE FLEBOLOG?

CZĘSTO NARZEKASZ NA UCZUCIE CIĘŻKICH, ZMĘCZONYCH NÓG? W DODATKU WIDOCZNE SĄ NA NICH PAJĄCZKI, CZYLI TELEANGIEKTAZJE? KONIECZNIE UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ U FLEBOLOGA.

KIM JEST FLEBOLOG?

Flebolog to specjalista zajmujący się chorobami układu żylnego, ale należy jednak pamiętać, że w polskim systemie kształcenia lekarzy nie istnieje jeszcze tego typu specjalizacja lekarska. Flebologią zajmują się najczęściej lekarze posiadający specjalizację z zakresu innych dziedzin, np. angiologii, chirurgii ogólnej, naczyniowej, dermatochirurgii, chorób wewnętrznych, radiologii i diagnostyki obrazowej, radiologii interwencyjnej, a także urologii czy medycyny estetycznej.

Już podczas pierwszej wizyty flebolog może zdiagnozować dolegliwości, a nawet określić ich skalę. Na tej podstawie ustala się leczenie. Specjalista może zalecić kompresjoterapię, zabiegi (najczęściej mało inwazyjne), zmianę stylu życia oraz farmakoterapię.

Specjalistów z tej dziedziny można spotkać nie tylko w klinikach zajmujących się schorzeniami układu żylnego, ale także w gabinetach medycyny estetycznej i chirurgii plastycznej. Lekarz flebolog zajmuje się bowiem leczeniem zarówno poważnych chorób, jak i rozwiązywaniem problemów z pogranicza medycyny i kosmetyki.

KIEDY POTRZEBNA JEST WIZYTA?

Pajączki czy żylaki są widoczne? To znak, że już od dłuższego czasu żyły nie funkcjonują prawidłowo. Jednak niewydolność żylna daje o sobie znać znacznie wcześniej.
Trzeba tylko obserwować swoje nogi. Symptomy, na które warto zwrócić uwagę, to:

• nasilająca się w ciągu dnia opuchlizna;
• uczucie ciężkości nóg;
• zasiniona, lekko zaczerwieniona skóra;
• swędzenie skóry;
• częste skurcze łydek;
• ból łydek;
• ból na przebiegu żyły;
• brązowe przebarwienia skóry przy kostkach;
• trudno gojące się rany na podudziach.


Jeśli nie odczuwasz żadnej z tych dolegliwości, ale na żylaki chorowali twoi rodzice, również zaplanuj wizytę u flebologa. W przypadku tej choroby znaczącą rolę odgrywają też geny. Z tych samych powodów ważne jest działanie prewencyjne: naczynia żylne mogą być zbudowane nieprawidłowo.

PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY

Nie musisz wykonywać żadnych badań. Te, które będą potrzebne, lekarz zaproponuje po wstępnych oględzinach. Najczęściej wykonywane jest USG żył kończyn dolnych (tzw. USG Dopplera).
Przed wizytą warto zwrócić uwagę na swój ubiór – powinien umożliwiać oględziny nóg.

(NIE)TYLKO PANIE

– Najczęściej spotykaną chorobą układu żylnego jest jego niewydolność. Dotyczy zdecydowanie częściej kobiet niż mężczyzn (3:1) – tłumaczy dr Cezary Szary, flebolog kompleksowo zajmujący się diagnostyką oraz małoinwazyjnym leczeniem chorób układu żylnego. – Wynika to z faktu, iż – poza wrodzoną skłonnością żył do rozciągania – kluczowy wpływ na powstawanie chorób układu żylnego mają ciąże. Jest to związane z niewydolnością żylną miednicy, która objawia się żylakami w okolicach przymacicza i przeciekami żylnymi w okolicach intymnych.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content