Siła spotkań – jak pielęgnować relacje?

 

NASZ EKSPERT: Joanna Drosio-Czaplińska, psycholog, terapeuta


W ŻYCIU LICZĄ SIĘ NIE TYLKO WIĘZY KRWI I PRZYSIĘGI MAŁŻEŃSKIE. WAŻNE DLA CIEBIE SĄ RÓWNIEŻ RELACJE ZE ZNAJOMYMI. ZWŁASZCZA JEŚLI ZNACIE SIĘ OD LAT.

Psychologowie lubią żartować, że gdyby wszyscy ludzie mieli przyjaciół, zawód terapeuty nie byłby potrzebny. I jest w tym dużo prawdy, bo rozmawiając, przegadujemy problemy, czyli je przetwarzamy. Dlaczego to takie ważne? Chodzi o to, żebyśmy mogli stworzyć narrację – spójną historię zdarzeń. Opowiadając ją, pomagamy własnej głowie zrobić porządek. Natomiast kiedy, niezależnie od ciężaru zdarzeń, czujemy w sobie ład, nadajemy temu, co się wydarzyło, znaczenie i budujemy poczucie sensu. Dlatego rozmowy z przyjaciółmi są nam potrzebne jak oddychanie. Świadomość, że jest ktoś, kto wysłucha i nie oceni, zapewni poczucie bezpieczeństwa. Tworzenie bliskich więzi to jedna z podstawowych kompetencji społecznych.

PRZYJACIÓŁKA Z PRACY, CZY TO MOŻLIWE?

Kobiety dojrzałe często narzekają, że bliską osobę można spotkać tylko w szkole czy na studiach. Rzeczywiście, im masz więcej obowiązków domowych, tym trudniej dbać o znajomości, a także pozyskiwać nowe. Dlatego warto zaprzyjaźnić się z koleżanką z pracy.

✔ Często biuro staje się naszym drugim domem, postaraj się otaczać i tutaj osobami życzliwymi.
✔ Relacje międzyludzkie w miejscu pracy mają olbrzymi wpływ na twoje samopoczucie, mogą je zepsuć lub naprawić.
✔ Przyjaźń „zawodowa” gwarantuje wsparcie w trudnych chwilach. Nie bez powodu mówi się: prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.
✔ Twoje sukcesy w dużym stopniu zależą od przychylności innych osób.

PIELĘGNUJ ZWIĄZKI

BĄDŹ LOJALNA. O przyjaciółce mów tylko dobrze i nikomu nie zdradzaj jej sekretów.

POZOSTAŃ W KONTAKCIE. Dzwoń do niej co kilka dni, nawet jeśli jesteś bardzo zajęta. Umawiajcie się na wspólne wyjścia do kina, na zakupy.

SŁUCHAJ. Nawet jeśli wydaje ci się, że problem jest błahy. Nigdy nie ignoruj problemów przyjaciółki.

CHWAL. Nic tak nie poprawia humoru jak komplementy. I wcale nie muszą dotyczyć nowej torebki czy butów. Mów, co ci się podoba w zachowaniu przyjaciółki. Liczą się nawet drobiazgi, np. „Miło, że zadzwoniłaś, pamiętałaś”.

KRYTYKUJ. Zawsze szczerze i konstruktywnie. A na koniec powiedz coś miłego.

BĄDŹ BLISKO. Zwłaszcza w chwilach, gdy w życiu przyjaciółki dzieje się coś niepokojącego. Czasami wystarczy po prostu twoja obecność.

ROZGRANICZAJ. Twoja bratnia dusza ma też partnera, innych znajomych, nie bądź o nich zazdrosna.

ZACHOWAJ RÓWNOWAGĘ. Poświęcajcie sobie tyle samo uwagi, by nie powstało wrażenie, że któraś z was za dużo daje, a któraś tylko bierze.


10 POWODÓW, DLA KTÓRYCH WARTO
PIELĘGNOWAĆ PRZYJAŹŃ

1. Spotkanie z przyjaciółmi jest odskocznią od problemów rodzinnych.

2. Bliskie osoby uzmysłowią ci, jak różne mogą być priorytety w życiu. Dla każdego z nas, co innego jest w życiu najważniejsze.

3. Dzięki innym uczysz się tolerancji. Odmienność nie jest przeszkodą w zaprzyjaźnieniu się.

4. Są z tobą zawsze, nie tylko wtedy, gdy odnosisz sukcesy. Potrafią cieszyć się twoim szczęściem, a także wesprzeć, gdy masz kłopoty.

5. Dzięki nim nie jesteś samotna. Masz do kogo zadzwonić, umówić się do kina czy na kolację. Nowe technologie nie zastąpią kontaktów twarzą w twarz.

6. Prawdziwy przyjaciel potrafi ci zawsze powiedzieć, co jest nie tak, co mu się nie podoba w twoim zachowaniu. Nigdy jednak nie robi tego publicznie.

7. Bezinteresowne są tylko dzieci? Dzięki przyjaźni przekonujesz się, że wcale tak nie jest i uczysz się dawania i brania, nie oczekując nic w zamian.

8. Poglądy polityczne, status materialny, płeć czy wiek to nie są bariery dla prawdziwej, mocnej przyjaźni. Potem przekłada się to także na kontakty z innymi.

9. Nieważne, jak bardzo zmienia się twoje życie, dla przyjaciół wciąż pozostaniesz tą samą osobą. Potrafią też szybko sprowadzić cię na ziemię.

10. Masz wciąż kontakt z przyjaciółką z podstawówki? Podziękuj jej. To właśnie przyjaźnie z dzieciństwa uczą nas jak nawiązać więź z osobami spoza rodziny.


NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content