HIGIENA RĄK – JAK WŁAŚCIWIE USUWAĆ ZARAZKI?

WŁAŚCIWA HIGIENA RĄK USUNĄĆ ZARAZKI. ZAPOBIEGA CO TRZECIEMU ZACHOROWANIU NA UCIĄŻLIWĄ JELITÓWKĘ I CO NAJMNIEJ JEDNEMU NA SZEŚĆ ZACHOROWAŃ NA ZAPALENIE PŁUC. WŁAŚCIWA, CZYLI JAKA?

JAK NAJCZĘŚCIEJ

Dłonie szoruj wodą z mydłem zawsze po powrocie do domu, skorzystaniu z toalety, kontakcie ze zwierzętami i przygotowywaniu mięsa. Myj je przed przygotowaniem posiłku i po nim. Koniecznie o tym pamiętaj, jeśli zajmujesz się chorą osobą.

ANTYBAKTERYJNE DO ZADAŃ SPECJALNYCH

Mycie dłoni zwykłym mydłem w zupełności wystarczy. Co prawda nie zabija wszystkich zarazków, ale pomaga zmyć wystarczającą większość z nich, tak żeby nie stanowiły zagrożenia dla zdrowego człowieka. Antybakteryjne mydło zaś wysusza skórę, sprzyja powstawaniu alergii i przyczynia się do powstania odporności drobnoustrojów na antybiotyki. Lepiej sięgać po nie tylko w wyjątkowych sytuacjach: w szpitalach, gdzie ławo o zakażenia albo kiedy wiesz, że nie będziesz miała dostępu do wody i mydła. Po użyciu pamiętaj o wytarciu rąk chusteczką, żeby mechanicznie usunąć zarazki.


NAJLEPIEJ PÓŁ MINUTY

Zdaniem amerykańskich badaczy wystarczy 10 sekund, żeby usunąć znaczne ilości bakterii z rąk. Lepiej jednak poświęcić na tę czynność 30 sekund, żeby mieć gwarancję bezpieczeństwa, że nie przenosisz chorobotwórczych mikrobów.

KONIECZNIE DO SUCHA

Zarazki uwielbiają wilgoć, więc doskonale czują się na mokrych rękach. Zwłaszcza jeśli do mycia nie użyłaś mydła. Jeśli chcesz się ich pozbyć na dobre, wycieraj dłonie dokładnie do sucha. W domu możesz stosować bawełniane ręczniki, o ile wymieniasz je przynajmniej raz na trzy dni. Natomiast poza domem lepiej korzystaj z tych papierowych.

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content