CZYSTEK: WŁAŚCIWOŚCI I ZASTOSOWANIE

NASZ EKSPERT: Paulina Mączka, doktor nauk farmaceutycznych


CZYSTEK TO ZIOŁO, ZNANE W MEDYCYNIE NATURALNEJ OD WIEKÓW. W CZASACH ZWIĘKSZONEGO ZAINTERESOWANIA METODAMI NATURALNEGO LECZENIA ROŚLINA TA PONOWNIE WRACA DO ŁASK. ZE WZGLĘDU NA SWOJE PROZDROWOTNE WŁAŚCIWOŚCI, KTÓRE ZNAJDUJĄ ZASTOSOWANIE W PROFILAKTYCE I LECZENIU WIELU RÓŻNYCH SCHORZEŃ, CORAZ CZĘŚCIEJ  WYKORZYSTUJEMY GO W NASZEJ DIECIE.

Czystek (łac. Cistus incanus) należy do rodziny czystkowatych (łac. Cistecae) w skład której wchodzi około 200 różnych gatunków. Jest to krzew ozdobny o bardzo dekoracyjnych kwiatach, występujący w kolorach: białym, różowym lub czerwonym. Odznacza się wyjątkową wrażliwością na niską temperaturę, dlatego czystek jest najczęściej uprawiany jako roślina doniczkowa.

LECZNICZE WŁAŚCIWOŚCI

Lecznicze działanie czystka związane jest z zaskakująco wysoką zawartością polifenoli. Polifenole izolowane z rośliny  stanowią największą grupę wśród naturalnie występujących antyoksydantów – związków „zmiatających” wolne rodniki tlenowe.

JAK DZIAŁA CZYSTEK NA ORGANIZM?

•      ma silne właściwości przeciwzapalne,
•      zapobiega chorobom układu krwionośnego,
•      obniża stężenie LDL, chroniąc tym samym naczynia krwionośne przed powstawaniem złogów miażdżycowych,
posiada udowodnioną aktywność w zapobieganiu nowotworom – ogranicza uszkodzenia DNA, proliferację komórek i wzrost guzów. Stwierdzono, że związki polifenolowe mogą hamować rozwój choroby nowotworowej wykazując aktywność cytotoksyczną,
•      może być stosowane jako środek leczący nieżyt przewodu pokarmowego i stany zapalne układu moczowego,
•      powoduje aglutynację białek wirusowych, przez co zapobiega rozprzestrzenianiu hamuje rozprzestrzenianie się wirusów, wzmacnia  ochronę przed grypą i przeziębieniem,
•      wpływa pobudzająco na mechanizmy immunologiczne organizmu,
•      zmniejsza czas trwania i nasilenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych,
•      d
ziała antagonistycznie wobec bakterii Helicobacter pylori– bakterii bytującej w żołądku, zwiększającej ryzyko nowotworu tego narządu.

Niektóre związki polifenolowe występujące w roślinie wykazują również pewne działanie bakteriostatyczne. Kwasy fenolowe wyizolowane z ziela wykazują właściwości przeciwbakteryjne, w szczególności przeciwko bakteriom Gram-dodatnim (rodzaj Bacillus). W badaniach laboratoryjnych wykazano również tłumiące działanie czystka względem wirusów A/H5N1 oraz A/H1N1 (tzw. ptasiej i świńskiej grypy), co być może zostanie w przyszłości wykorzystane w leczeniu tych chorób zakaźnych.CZYSTEK POD RÓŻNYMI POSTACIAMI

Wodne wyciągi z czystka zastosowane zewnętrznie na skórę i błony śluzowe działają antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwtrądzikowo. Stabilizują strukturę błon komórkowych, hamują wysięk i stan zapalny. Działanie ściągające garbników wspomaga leczenie hemoroidów, a także zmian zapalnych na twarzy, w tym trądziku różowatego i świerzbu. Wykazano, że wyciągi z czystka działają antyproliferacyjnie na  komórki prostaty, co może być wykorzystane we wspomaganiu leczenia łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Czystek jest dostępny w postaci:
•          suszonego ziela,
•          herbatek ekspresowych
•          tabletek

Herbatka z czystka posiada interesujący smak i delikatny aromat. Zaleca się stosowanie świeżo przygotowanego naparu 3 razy dziennie. Herbatkę z czystka mogą pić dzieci już od 3 miesiąca życia, pozbawiony jest on działań ubocznych. Pożądane efekty stosowania czystka odczuwalne mogą być nawet po tygodniu, choć dopiero jego regularne stosowanie pozwala w pełni wykorzystać wszystkie jego prozdrowotne właściwości.

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content