10 ZASAD ZDROWEGO OPALANIA

PROMIENIE SŁOŃCA NIEZBYT KORZYSTNIE WPŁYWAJĄ NA NASZ ORGANIZM. JEDNAK SŁOŃCE JEST NAM POTRZEBNE DO ŻYCIA I NIE NALEŻY Z NIEGO CAŁKIEM REZYGNOWAĆ! DOWIEDZ SIĘ, W JAKI SPOSÓB BEZPIECZNIE KORZYSTAĆ ZE SŁOŃCA, DLA ZDROWIA I URODY.

1. PRZYGOTUJ SKÓRĘ

Delikatne oczyszczanie, nawadnianie i odżywianie to obowiązkowa codzienna rutyna pielęgnacyjna dla każdego. To w jaki sposób dbamy o swoją skórę na co dzień wpływa na to jak zareaguje ona na kontakt z promieniami słonecznymi.

2. SPRAWDŹ SWOJE KOSMETYKI

Niektóre składniki zawarte w kosmetykach mogą zaszkodzić naszej skórze w przypadku kontaktu ze słońcem. Dlatego latem najlepiej zrezygnować z produktów mających w swoim składzie: kwasy AHA i BHA, składniki silnie złuszczające, retinol, benzophenone- 3, oraz zawierających substancje pochodzenia naturalnego: olejki eteryczne, rumianek, arcydzięgiel, dziurawiec, arnikę, seler i nagietek.

3. UŻYJ FILTRA

Nigdy nie wychodź na zewnątrz bez zastosowania kosmetyku z filtrem. Twoja skóra narażona jest na uszkodzenia słoneczne o każdej porze roku. Dopasuj wartość filtra rodzaj kosmetyku oraz częstotliwość jego aplikacji do warunków atmosferycznych i planowanych aktywności.

4. CHROŃ OCZY

Noś okulary przeciwsłoneczne z minimalną wartością filtra UV 400. Jeżeli czujesz że twoje oczy są suche, regularnie używaj kropli nawilżających, najlepiej zawierających filtr UV.

5. ZAŁÓŻ KAPELUSZ

Gdy planujesz spędzić więcej czasu na słońcu, załóż czapkę lub kapelusz. Nakrycie głowy ochroni przed udarem cieplnym i poparzeniem słonecznym oraz zadba zadba o kondycję włosów.

6. WYBIERZ DOBRY CZAS

Największa aktywność słońca przypada na miesiące letnie, między godziną 11.00 a 15.00. Wówczas należy unikać przebywania na zewnątrz, a jeżeli nie jest to możliwe, to zaleca się przebywanie w cieniu.

7. NAWADNIAJ SIĘ

Dziennie powinniśmy pić co najmniej 2 litry wody. Kiedy na zewnątrz są upały, to minimum spożywanej wody wynosi dwa razy więcej, czyli około 4 litry! Wodę pijemy małymi łyczkami przez cały dzień, unikamy picia napoi zawierających cukier oraz mocno schłodzonych.

8. UWAŻAJ NA ZIOŁA, LEKI I SUPLEMENTY

Unikaj ziół, suplementów diety i leków, które mogą powodować reakcje fotouczulające. O tym, czy możesz bezpiecznie wychodzić na słońce przekonasz się czytając ulotkę, lub korzystając z konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

9. GDY TRZEBA, ZREZYGNUJ

Jeżeli obserwujesz, że przebywanie na słońcu nie służy Twojemu zdrowiu – źle się czujesz, boli Cię głowa, odczuwasz silne zmęczenie, na skórze pojawia się pokrzywka alergiczna lub objawy poparzenia słonecznego, natychmiast zrezygnuj z przebywania na słońcu. Jeżeli objawy nasilą się lub utrzymują się dłużej – skorzystaj z porady lekarza.

10. PAMIĘTAJ O REGENERACJI

Po tym, jak wystawisz skórę na działanie promieni słonecznych wymaga ona szczególnej pielęgnacji: stosuj kosmetyki silnie nawilżające i zrezygnuj na kilka dni z kosmetyków złuszczających.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content