APTECZKA COVIDOWA

MIMO IŻ PANDEMIA COVID-19 TRWA OD MARCA 2020 ROKU I O WIRUSIE WIEMY JUŻ WIELE, TO NADAL NIE UDAŁO SIĘ OPRACOWAĆ SKUTECZNEGO I DOSTĘPNEGO BEZ RECEPTY LEKU NA TĄ CHOROBĘ. JAK ZATEM LECZYĆ ZAKAŻENIE KORONAWIRUSEM W WARUNKACH DOMOWYCH?

LECZENIE OBJAWOWE

Leczenie objawowe polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby. Takie postępowanie stosuje się przy wielu chorobach wirusowych, także w przypadku COVID-19.
Do najczęstszych objawów tej choroby zaliczamy ból gardła i głowy, gorączkę, katar i ogólne zmęczenie. Są to jednak objawy najbardziej typowe, ale niekoniecznie występujące, poza tym nie wyczerpują one katalogu możliwych symptomów świadczących o zachorowaniu.
Dlatego w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem należy czym prędzej skontaktować się z lekarzem i wykonać test diagnostyczny potwierdzający lub wykluczający zachorowanie. Lekarz, oprócz leczenia objawowego, zaleci prawdopodobnie leczenie farmakologiczne (stosowane w przypadku ciężkich objawów choroby oraz ryzyka ciężkiego przebiegu) a w niektórych przypadkach leczenie szpitalne.
W przypadku zleconego przez lekarza leczenia farmakologicznego lekami przeciwwirusowymi bądź z niewydolnością oddechową konieczne jest zastosowanie leków na receptę. Jeżeli zaś chodzi o leczenie objawowe – w tym przypadku posługujemy się lekami, które zawsze warto mieć w swojej domowej apteczce.

CO WARTO MIEĆ W APTECZCE NA BÓL I GORĄCZKĘ?

Najczęściej lek przeciwgorączkowy jest zarazem lekiem przeciwbólowym, więc możemy uporać się z tymi dwoma objawami, stosując jedną tabletkę. W tym przypadku zaleca się skorzystać z leków stworzonych na bazie takich substancji leczniczych, jak ibuprofen lub paracetamol. Obydwa warto mieć zawsze w swojej apteczce, a to z którego skorzystamy należy skonsultować z lekarzem.

CO WARTO MIEĆ W APTECZCE NA GARDŁO?

Do wybory mamy liczne preparaty łagodzące ból gardła: płyny do płukania, pastylki do ssania, aerozole. Pomagają one zwalczyć ból i dyskomfort, lecz mogą jednocześnie powodować wysuszenie błony śluzowej gardła. Dlatego w domowej aptece trzeba mieć nie tylko środki działające na ból gardła, ale również preparaty powlekające błonę śluzową gardła  – leki te stosujemy najlepiej naprzemiennie.

CO WARTO MIEĆ W APTECZCE NA KATAR?

Lek na katar ma za zadanie udrożnienie zatkanego nosa, zmniejszenie obrzęku błony śluzowej oraz upłynnienie zalegającej wydzieliny, tak aby ułatwić proces oczyszczania nosa.
Na rynku mamy dostępne dwa rodzaje preparatów: spraye i krople do nosa. Jeżeli chodzi o spraye to aby udrożnić nos należy używać produktów hipertonicznych. Jeżeli chodzi o krople, to trzeba pamiętać, że często zawierają one substancje o działaniu obkurczającym naczynia krwionośne i należy zachować ostrożność, ponieważ długotrwałe ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego wysuszenia śluzówki.
W przypadku nasilonego kataru warto również skorzystać z naturalnych sposobów leczenie i wykonać inhalacje z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych (np. eukaliptusowy, sosnowy, z drzewa herbacianego lub mięty pieprzowej).

CO WARTO MIEĆ W APTECZCE NA KASZEL?

Lek przeciwkaszlowy bez recepty możemy stosować tylko w przypadku, gdy kaszlowi nie towarzyszą duszności i ból w klatce piersiowej oraz gdy kaszel nie jest zbyt intensywny.
W przeciwnym wypadku konieczna jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem i wdrożenie  odpowiedniego leczenia zaleconego przez specjalistę.
W przypadku niezbyt nasilonego kaszlu możemy stosować leki bez recepty – np. pastylki lub syropy. Leki, które zastosujemy powinny być dopasowane do rodzaju kaszlu, dlatego w swojej apteczce warto mieć leki na kaszel suchy i na kaszel mokry.


PRZED UŻYCIEM LEKU KONIECZNIE NALEŻY ZAPOZNAĆ SIĘ Z ULOTKĄ ORAZ ZASIĘGNĄĆ KONSULTACJI LEKARZA LUB FARMACEUTY.


CO JESZCZE WARTO MIEĆ W DOMU?

Z uwagi na trwającą wciąż pandemię warto zawsze mieć pod ręką w domu maseczki jednorazowe, środki do dezynfekcji rąk i powierzchni, rękawiczki jednorazowe oraz domowe testy diagnostyczne. Nie można również zapominać o wyposażeniu apteczki w termometr, który pozwoli nam monitorować przebieg choroby.

 

NAJWAŻNIEJSZA JEST PROFILAKTYKA!

Świetnie wyposażona apteczka domowa jest niezwykle ważna, ale jeszcze ważniejsze jest to, by unikać zakażenia oraz zmniejszać ryzyko ciężkiego przebiegu choroby.
Zatem warto zadbać o zdrowy styl życia: dobrze zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną, wypoczynek, równowagę psychiczną i  odpowiednią ilość snu oraz o ile to konieczne właściwą suplementację.
Nie można również zapominać o zasadach bezpieczeństwa związanych z dezynfekcją, zasłanianiem twarzy  (gdy jest to rekomendowane) oraz unikaniem dużych skupisk ludzkich.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content