HIGIENA OSOBISTA W CZASIE MENSTRUACJI

HIGIENA OSOBISTA PODCZAS MIESIĄCZKI POWINNA NIE TYLKO SPRZYJAĆ POCZUCIU CZYSTOŚCI, ALE RÓWNIEŻ CHRONIĆ PRZED INFEKCJAMI INTYMNYMI. JAK DBAĆ O HIGIENĘ INTYMNĄ W TRAKCIE OKRESU, BY ZAPEWNIĆ SOBIE MAKSIMUM CZYSTOŚCI, ZDROWIA I KOMFORTU?

Jednym z częściej spotykanych błędów higienicznych popełnianych przez kobiety w trakcie miesiączki jest nadmierna higiena. Prowadzi to do zniszczenia biologicznej bariery, która zapobiega gromadzeniu się chorobotwórczych drobnoustrojów i rozwojowi infekcji w miejscach intymnych.

MYCIE I WYCIERANIE OKOLIC INTYMNYCH

Zalecana rutyną higieniczną w trakcie okresu jest mycie okolic intymnych 2-3 razy dziennie. Najlepiej myć się pod prysznicem (bieżąca woda).  Zaleca się rezygnację z wody o bardzo wysokiej temperaturze, która mogłaby nasilać krwawienie menstruacyjne.
Nie należy również używać gąbek i myjek – zresztą z nich zrezygnować warto na stałe, są one bowiem siedliskiem drobnoustrojów i mogą sprzyjać infekcjom.
Do mycia używamy samej wody, lub wody z płynem do higieny intymnej. Taki płyn warto odpowiednio dobrać do swoich potrzeb – pomoże w tym na pewno lekarz ginekolog lub farmaceuta. Jeżeli decydujemy się na samodzielny wybór kosmetyku, najbezpieczniej zdecydować się na taki, w którego składzie nie znajdziemy SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), barwników, chemicznych konserwantów, parabenów, alkoholu oraz sztucznych substancji zapachowych. Do mycia okolic intymnych nie zaleca się używania uniwersalnych środków do mycia ciała. W ich składzie często znajdują się drażniące dodatki, które niszczą kwaśne środowisko pochwy i osłabiają biologiczną barierę ochronną stref intymnych.
Mycie okolic intymnych przeprowadzamy kierując w stronę pochwy delikatny strumień letniej wody. Istotny jest kierunek mycia – od przodu do tyłu, a więc od wzgórka łonowego do odbytu.
Po umyciu zaleca się osuszenie okolic intymnych ręcznikiem. Do wycierania miejsc intymnych należy mieć osobny ręcznik z naturalnych włókien. Wycierać się należy od przodu do tyłu, delikatnie osuszając miejsca intymne. Należy zrobić to dokładnie, bo wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju dla mikroorganizmów. W przypadku skłonności do  nawracających się infekcji intymnych należy każdorazowo używać świeżego, czystego ręcznika.

HIGIENA BEZ WODY

Nie zawsze mamy możliwość w ciągu dnia skorzystać z prysznica. Wówczas warto skorzystać z jednorazowych chusteczek do higieny intymnej. Takie chusteczki stanowią świetne uzupełnienie higieny i pielęgnacji stref intymnych – delikatnie oczyszczają, odświeżają i pielęgnują, zapobiegając powstawaniu podrażnień. Podobnie jak w przypadku wyboru płynu do higieny intymnej – wybór chusteczek również warto skonsultować z lekarzem ginekologiem lub farmaceutą. Dzięki temu mamy szansę na korzystanie z produktu świetnie dopasowanego do naszych potrzeb np. wzbogacanych kwasem mlekowym, wyciągami z ziół bądź substancjami nawilżającymi.

ŚRODKI HIGIENICZNE

Panie w okresie menstruacji mają do wyboru trzy kategorie produktów higienicznych:

  • podpaski
  • tampony
  • kubeczki menstruacyjne

Niezależnie od tego, jakie produkty wybierzemy, każdy z nich powinien być dopasowany kształtem i wielkością do ciała, a chłonnością do obfitości krwawienia. Właściwy dobór produktu to przepis na uniknięcie dyskomfortu oraz pojawienia się otarć i podrażnień skóry oraz śluzówki w miejscach intymnych. Warto również zrezygnować z produktów z dodatkiem substancji zapachowych na rzecz tych, które są wykonane z naturalnych materiałów.

TAMPONY

Najbardziej podstawowy podział tamponów to podział ze względu na chłonność i rozmiar. Zatem dopasowujemy je w zależności od obfitości krwawienia (pamiętając, że jest ona zmienna trakcie krwawienia), mając na uwadze również to, ze panie o drobnej budowie powinny używać tamponów w mniejszych rozmiarach.
Tampony zmieniamy nie rzadziej, niż co 3-4 godziny. Noszenie tamponu przez dłuższy czas może przyczynić się do powstania stanu zapalnego lub zakażenia. Z tych samych przyczyn nie zaleca się używania tamponu na noc.

PODPASKI

Podpaski, podobnie jak tampony dobieramy na podstawie chłonności i rozmiaru. Na opakowaniach znajdziemy graficzne oznaczenia, które to ułatwiają. Ponadto mamy do wyboru również produkty, które wzbogacone są o dodatkowe funkcje np. ultra cienkie podpaski, w których składzie znajduje się superabsorbent wchłaniający i wiążący wilgoć wewnątrz podpaski, lub podpaski ze skrzydełkami zwiększające komfort noszenia i chroniące bieliznę przez zabrudzeniem.
Podpaskę wymieniamy nie rzadziej jak co 3-4 godziny w pierwszych dniach okresu i nie rzadziej jak raz na 6 godzin w kolejnych dniach.

KUBECZKI MENSTRUACYJNE

Kubeczki menstruacyjne to najbardziej ekologiczny wybór dla pań w trakcie menstruacji. Rozmiar kubeczka dopasowujemy do budowy ciała. Kubeczki menstruacyjne muszą być regularnie czyszczone i dezynfekowane.
Te w większych rozmiarach mogą zapewniać ochronę nawet do 12 godzin (oczywiście w zależności od obfitości krwawienia).
Najbezpieczniejsze są kubeczki wykonane z medycznego silikonu, jeden może posłużyć nawet przez kilka lat.

WKŁADKI HIGIENICZNE

Wkładki higieniczne stosuje się najczęściej w trakcie menstruacji jako dodatek do tamponów czy kubeczków menstruacyjnych. Wówczas wkładka chroni dodatkowo bieliznę przez zabrudzeniem krwią. Wówczas taka wkładka powinna być wymieniana z każdą zmianą tamponu, czyli nie rzadziej jak co 3-4 godziny.
Ponadto wkładki higieniczne sprawdzają się na ostatnie dni miesiączki w przypadku niewielkiego plamienia. Wówczas wymieniamy ją w razie potrzeb, jednak nie rzadziej jak  raz na 6 godzin.

BIELIZNA OSOBISTA

Niezwykle ważnym elementem dbania o swoją higienę intymną jest również dobór odpowiedniej bielizny. Najlepiej, wybierać taką o prostym kroju i wykonaną z wysokiej jakości naturalnych włókien np. bawełnianych lub bambusowych. Taka bielizna pozwala skórze oddychać i pozwala na wygodne korzystanie z podpasek.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content