HIGIENA INTYMNA MĘŻCZYZN

MYCIE I PIELĘGNACJA MĘSKICH NARZĄDÓW PŁCIOWYCH TRAKTOWANE SĄ CZĘSTO JAK TEMAT WSTYDLIWY… ZUPEŁNIE NIEPOTRZEBNE, BO PRAWIDŁOWA HIGIENA INTYMNA PANÓW TO TEMAT ŚCIŚLE ZWIĄZANY Z ZDROWIEM. JAK PANOWIE POWINNI WŁAŚCIWIE DBAĆ O HIGIENĘ INTYMNĄ I DLACZEGO JEST TO TAKIE WAŻNE?


Męska skóra w okolicach intymnych ma więcej gruczołów łojowych oraz jest grubsza i bardziej owłosiona, aniżeli skóra kobiet. Wpływa to na zwiększone wydzielanie potu w okolicy miejsc intymnych, co z kolei sprzyja rozwojowi bakterii, wirusów i grzybów wywołujących infekcje dróg moczowo-płciowych.  Dlatego codzienna higiena miejsc intymnych jest niezwykle istotna nie tylko w kwestii zapewnienia czystości i komfortów panów, ale przede wszystkim dla ich zdrowia, bo służy prewencji wielu chorób.


JAK CZĘSTO NALEŻY MYĆ OKOLICE INTYMNE? 

Mężczyźni powinni dokładnie myć swoje okolice intymne co najmniej raz dziennie. Częstotliwość zabiegów higienicznych należy zwiększyć w przypadku uprawiania sportu, dużego wysiłku fizycznego,  korzystania z basenu lub sauny. Mycie okolic intymnych jest również koniecznością przed i po każdym współżyciu seksualnym. Ponadto o higienę miejsc intymnych powinno się – w miarę możliwości – zadbać po każdej wizycie w toalecie.

JAK MYĆ OKOLICE INTYMNE?

Najlepiej myć się pod prysznicem (bieżąca woda w temperaturze ok. 35 stopni Celcjusza) z użyciem płynu do higieny intymnej dla mężczyzn.   W pierwszej kolejności należy dokładnie spłukać wodą okolice intymne a następnie przy pomocy płynu do higieny intymnej dokładnie umyć a następnie spłukać pod bieżącą wodą penisa. W tym celu odsłaniamy napletek prącia, gdyż pod nim gromadzi się mastka, której zaleganie i nieumiejętne usuwanie stwarza ryzyko infekcji dróg moczowo-płciowych. W następnej kolejności myjemy przy użyciu kosmetyku pozostałe miejsca intymne i obficie spłukujemy je wodą.
Do osuszania miejsc intymnych najlepiej przeznaczyć oddzielny ręcznik z naturalnych włókien. Wycieranie powinno być bardzo dokładne,  bo wilgotne środowisko jest idealnym miejscem do rozwoju dla mikroorganizmów.

CZYM MYĆ OKOLICE INTYMNE?

Do zabiegów higienicznych okolic intymnych nie należy używać gąbek i myjek, ponieważ są one bowiem siedliskiem drobnoustrojów i mogą sprzyjać infekcjom.
Do mycia używamy samej wody, lub wody z płynem do higieny intymnej dla mężczyzn. Taki płyn warto odpowiednio dobrać do swoich potrzeb – pomoże w tym na pewno lekarz androlog lub farmaceuta. Na rynku jest dostępnych sporo takich kosmetyków dla mężczyzn.  Mają one nie tylko właściwości myjące, ale dodatkowo zawierają składniki utrzymujące prawidłowe, lekko kwaśne pH (kwas mlekowy) oraz składniki łagodzące (np. d-pantenol, alantoina). Ponadto niektóre wzbogacone są również o składniki antybakteryjne i przeciwgrzybiczne, dzięki czemu leczenie różnych schorzeń skórnych.

Jeżeli decydujemy się na samodzielny wybór kosmetyku, najbezpieczniej zdecydować się na taki, w którego składzie nie znajdziemy SLS (Sodium Lauryl Sulfate), SLES (Sodium Laureth Sulfate), barwników, chemicznych konserwantów, parabenów, alkoholu oraz sztucznych substancji zapachowych.
Do mycia okolic intymnych nie zaleca się używania uniwersalnych środków do mycia ciała. W ich składzie często znajdują się drażniące dodatki, które niszczą kwaśne środowisko pochwy i osłabiają biologiczną barierę ochronną stref intymnych.

BIELIZNA OSOBISTA

Prawidłowe mycie to podstawa, kolejnym krokiem związanym z prawidłową higieną intymną mężczyzn jest właściwa bielizna. Bielizna powinna ona z naturalnych materiałów oraz dobrze dopasowana – powinna być przylegająca, ale nie zbyt obcisła. Co bardzo ważne – bieliznę należy zmieniać na czystą przy okazji każdego mycia okolic intymnych, więc nie rzadziej jak raz dziennie.

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content