POZNAJ MOC OSTROPESTU PLAMISTEGO!

TO NIEPOZORNE ZIELE, KTÓRE MOŻEMY SPOTKAĆ NA NASZYCH ŁĄKACH  MA WIELE CENNYCH WŁAŚCIWOŚCI PROZDROWOTNYCH. DOWIEDZ SIĘ JAK DZIAŁAJĄ SKŁADNIKI ZAWARTE W OSTROPEŚCIE I JAKI PREPARAT ZIOŁOWY Z OSTROPESTEM WYBRAĆ.

PO CZYM POZNAĆ OSRTOPEST PLAMISTY?

Ostropest plamisty (łac. Silybum marianum ) pochodzi z rodziny astrowatych a swoim wyglądem przypomina popularny oset – podobnie jak on posiada fioletowe kwiaty i kłujące liście. Jednak tym co różni ostropest od ostu jest wielkość. Ostropest plamisty jest rośliną zdecydowanie większą, a jego wysokość może wynieść nawet powyżej 2 metrów.

Ostropest plamisty występuję dziko na łąkach, ale w naszym kraju jest również rośliną uprawną.  Jako roślina lecznicza był już znany i uprawiany w starożytności.

LECZNICZE DZIAŁANIE OSTROPESTU

Ostropest jest bogaty w witaminy B2, D, E oraz cynk, selen i miedź. Swoje zdrowotne działanie zawdzięcza głównie sylimarynie, którą można spotkać w owocach tego zioła. Sylimaryna jest kompleksem pochodnych flawonoidów o właściwościach przeciwzapalnych, antyoksydacyjnych, rozkurczowych, odtruwających i żółciopędnych.

 • w leczeniu wątroby
  Zawarta w ostropeście sylimaryna stabilizuje błony komórek wątrobowych, chroniąc wątrobę przed degeneracją spowodowaną toksynami, alkoholem, niezdrową dietą  czy nadmiarem leków. Dzięki sylimarynie wątroba szybciej się oczyszcza i regeneruje oraz jest chroniona przed napływem nowych szkodliwych związków.
  Ostropest zapobiega chorobom wątroby, takim jak marskość czy stłuszczenie. Stosowany jest on także w leczeniu zapalenia wątroby. Lekarze zalecają ostropest plamisty również w przypadku zatrucia alkoholowego oraz w ramach wspierania leczenia alkoholizmu.
 • w leczeniu miażdżycy i cukrzycy
  Ostropest posiada właściwości obniżające poziom: “złego” cholesterolu oraz glukozy we krwi. Zapobiega on rozwojowi chorób układu krążenia i udarom, a także wspomaga leczenie cukrzycy typu 2.
 • w leczeniu krwotoków
  Ostropest pomaga przy krwawieniach z nosa, oraz z hemoroidów. Wpływa ona również na zmniejszenie obfitych krwawień miesiączkowych u kobiet. Ta właściwość zioła sprawia, ze jest ono wykorzystywane m.in. w leczeniu endometriozy.
 • w profilaktyce i leczeniu chorób nowotworowych
  Zawarte w ostropeście przeciwutleniacze, mają działanie antykancerogenne: zapobiegają namnażaniu się wolnych rodników i ograniczają podział komórek rakowych.  Jest on stosowany nie tylko profilaktycznie, ale również leczniczo w trakcie chemioterapii czy radioterapii, ponieważ wspiera walkę z komórkami rakowymi.
 •  w leczeniu układu trawiennego
  Ostropest stosowany jest w leczeniu kamicy żółciowej oraz w profilaktyce chorób woreczka żółciowego. Przeciwdziała on również problemom żołądkowo-jelitowym, takim jak wzdęcia, zgaga, brak apetytu czy niedokwasota.

OSTROPEST PLAMISTY DLA URODY

Przeciwutleniacze zawarte w ostropeście hamują procesy starzenia się, w tym te widoczne na skórze, jak zmarszczki czy przebarwienia. Dzięki właściwościom przeciwzapalnych działa łagodząco i wspiera leczenie łuszczycy i trądziku.  przeciwłuszczycową oraz przeciwtrądzikową.

JAK STOSOWAĆ OSTROPEST PLAMISTY?

Zioło to jest dostępne w formie nasion (lup proszku, czyli zmielonych nasion) , herbatek ziołowych, soku, oleju oraz tabletek. W zależności od postaci preparatu zawierającego ostropest plamisty dawkowanie wygląda nieco inaczej.
Ostropest powinien być stosowany w trakcie posiłku lub bezpośrednio po nim i popity dużą ilością wody. Rekomendowany jest do regularnej długotrwałej kuracji trwającej od 1 do 6 miesięcy.
Dawkę przyjmowanego ostropestu należy skonsultować z lekarzem, bowiem w nadmiarze może on mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

PRZECIWSKAZANIA

Ze względu na brak dostatecznych danych odnośnie bezpieczeństwa, ostropestu nie powinny stosować dzieci poniżej 12. roku życia i kobiety w ciąży oraz w okresie laktacji.
Sylimaryna może również oddziaływać na metabolizm niektórych leków. Udowodbniono jej negatywny wpływ m.in. w przypadku leczenia metronizadolem. Uważać powinny także kobiety zażywające doustną antykoncepcję hormonalną. Ostropest może obniżać jej skuteczność.
Ostropest może pogorszyć zdrowie pacjentów z niedrożnymi kanalikami żółciowymi. Jego działanie żółciopędne może spowodować żółtaczkę i inne konsekwencje zdrowotne związane z nagromadzeniem się żółci w woreczku oraz jej utrudnionym odpływem.
Zdarzają się także reakcje alergiczne na ostropest.

 

 

NAJNOWSZE PORADY

Najnowsze filmy


JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK I PO CO MIERZYĆ TĘTNO?

JAK URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

JAK WYPOSAŻYĆ DOMOWĄ APTECZKĘ?

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
blog
post
page

Do góry
Skip to content